قهوه در یک نگاه

درخت قهوه که برگ هایی همیشه سبز و زیبا دارد، گیاهی است از تیره Coffee که دانه های آن را به صورت های مختلف همچون پودر و خرده های ریز ودرشت به فروش می رسانند. بیش از یک سوم مردم جهان قهوه را دوست دارند و مصرف می کنند. واژه قهوه ، برگرفته از زبان عربی و به معنای تحریک کننده و زایل کننده  اشتها است . و برخی از مورخان ، پیشینه این واژه را به کشور اتیوپی نسبت می دهند.  درخت قهوه بین 7 تا 10 متر بلندی دارد و درهوای گرم و مرطوب رشد می کند. این درخت گل هایی کوچک و سپید دارد که بوی آن بی شباهت به بوی یاسمن نیست.

خواص دارویی قهوه

قهوه از نظرطب قدیم ایران سرد و خشک است و چون جزء دسته آلکالوئیدها می باشد بنابراین باید در مصرف آن احتیاط کرده و فقط آنرا بعنوان دارو مصرف کدن کسانیکه به آن معتاد هستند باید سعی  در ترک آن داشته باشند . 1)قهوه محرک است و هضم را آسان می کند 2)تب بر است مخصوصا تب های نوبه ای را برطرف می کند 3)به بدن نیروی کاذب می دهد 4)سردرد را برطرف می کند 5)مسمومیت های نشای از مصرف الکل زیاد را درمان می کند 6)برای برطرف کردن یرقان مفید است 7)ادرار آور است 8)در درمان سرفه ای که با بلغم همراه باشد موثر است 9)دردهای عصبی را درمان می کند 10)در درمان سیاه سرفه مفید است 11)ضد عفونی کننده است 12)گرد قهوه برای سوختگی ها مفید است 13)قهوه ضد افسردگی است 14)مقاومت ورزشکاران رازیاد می کند 15)برونشها را باز می کند برای مبتلایان به بیماری آسم مفید است 16)برای برطرف کردن تب یونجه مفید است 17)از کرم خوردگی دندان جلوگیری می کند

مضرات قهوه

1-قهوه فشار خون را بالا می برد و آنهائیکه فشار خونشان بالاست باید از نوشیدن قهوه خورددی کنند 2-باعث تحریک و ضعیف شدن قلب می شود 3-باعث بیماری قلبی می شود . تجربه ثابت کرده است کسانیکه قهوه می نشوند احتمال بیمایر قلبی در آنها سه برابر کسانی است که قهوه نمی خورند. 4-کلسترول خون را افزایش می دهد . 5-زنان باردار به هیچ وجه نباید قهوه مصرف کننذ زیرا باعث عوارض خطرناک برای کودک می شود. 6-خوردن قهوه در خانم ها ممکن است باعث کیست در سینه شود 7-ایجاد سردرد می کند 8-قهوه بیخوابی می آورد 9-ممکن است باعث حرکات غیر دری عضلانی شود 10-ایجاد ناراحتی های روده ای و معده ای می کند 11-لرزش و رعشه می آورد 12-سوء هاضمه می آورد 13-دربرخی مصرف زیاد تولید اسهال می کند 14-باعث تضعیف قوای جنسی می شود .

مقدار مصرف صحیح قهوه

دکتر Varro E.Tyler استاد دانشکده داروسازی در West Lafayette Indiana می گوید:” من به شما توصیه می کنم که نوشیدن قهوه را به 2 فنجان قهوه دم کرده یا سه فنجان قهوه فوری در روز محدود کنید.”

نتایج آخرین تحقیقات اعلام شده در رابطه با قهوه

کافئین، ماده طبیعی است که در بسیاری از غذاها و نوشابه‌ها از جمله قهوه، چای، شکلات یافت می‌شود، می‌تواند باعث علائمی متفاوت از فردی به فرد دیگر شود. این علائم که به آن “حساسیت به کافئین”‌می‌گویند که به میزان کافئینی اشاره دارد که فرد باید مصرف کند، قبل از آنکه عوارض جانبی ناشی از این ماده در او بروز کند. برخی از عوارض شایع ناشی از کافئین اینها  هستند: افزایش سرعت ضربان قلب. تکرر ادرار. تهوع و استفراغ. بیقراری و بیخوابی. اضطراب و افسردگی. لرزش اندام‌ها. اگر شما هریک از این علائم  به طور مرتب در شما بروز می‌کند، باید با دکترتان مشورت کنید. تحمل شما نسبت به کافئین ممکن است کمتر از حدی باشد که فکر می‌کنید. - نویسنده : رضا پور علی

ثبت نظر درباره «قهوه در یک نگاه»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید