شب قدر کدام شب است - 19 ، 21 یا 23 رمضان !؟

شب قدر کدام شب است - 19 ، 21 یا 23 رمضان !؟
what-really-is-the-night-of-laylat-al-qadr

19 رمضان ، 21 رمضان یا 23 رمضان !؟

مجموع مطالبى كه از قرآن كريم و احاديث شيعه و اهل سنت، در مورد تعيين ((شب قدر)) به دست مىآيد را در موارد زير مى توان خلاصه نمود:

1 ـ در اين كه ((شب قدر)) در ماه مبارك رمضان قرار دارد، هيچ گونه ترديدى نمى توان به خود راه داد، چون از يك سو خداوند فرموده: قرآن در ماه رمضان نازل شده. و از سوى ديگر در سوره((قدر))هم آمده: آن (قرآن) را در ((شب قدر))نازل كرديم; و اين كه ((شب قدر))در ماه مبارك رمضان قرار دارد، مورد اتفاق روايات و مفسرين قرآن است.

2 ـ ((شب قدر))، در دهه آخر ماه مبارك رمضان قرار دارد، روايات فراوان و نظريه هاى مفسران شيعه و اهل سنت، آن را حتمى مى شمارد. پس در اين مورد هم ترديدى نيست.

((عايشه)) روايت مى كند: تلاش و كوششى را كه مى ديدم رسول خدا(ص)، در دهه آخر ماه مبارك رمضان انجام مى داد، در اوقات ديگر انجام نمى داد.

حق شب قدر است در شبها نهان

تا كند جان هر شبى را امتحان

نه همه شبها بود قدر اى جوان

نه همه شب ها بود خالى از آن

3 ـ طبق روايات فراوانى كه در منابع شيعى آمده، شب هاى نوزدهم، بيست و يكم و بيست و سوم ماه مبارك رمضان ((شبهاى قدر))معرفى شده اند، اما امام باقر(ع) دايره آن را محدودتر نموده، و در پاسخ ((عبدالواحد بن مختار انصارى)) كه خواستار تعيين يكى از آن شب ها از سوى امام(ع) بود، فرموده اند: ما عليك إن تعمل فى ليلتين، هى احديهما. ايرادى ندارد هر دو شب را به عبادت و شب زنده دارى مشغول باش، زيرا ((شب قدر))يكى از اين دو شب مى باشد.

4 ـ در ميان شب بيست و يكم و شب بيست و سومـ در عين حالى كه خدا و رسول(ص) و امامان(عليهم السلام)، براى زنده نگهداشتن روح اميد و نشاط و اهميت به اطاعت و عبادت بندگان و تقرب آنان، سعى در مخفى داشتن ((شب قدر)) داشته اند ـ آن طور كه از تعدادى از احاديث استفاده مى شود، احتمال ((شب قدر)) بودن شب بيست و سوم را مى توان تقويت نمود و معتبرتر دانست.

زيرا در چند روايت آمده: رسول خدا(ص) به عبادت و شب زنده دارى دهه آخر ماه مبارك رمضان سفارش مى كرد، امام على(ع) مى فرمايد: ((شب بيست و سوم))، در عين حالى كه باران شديدى آمده بود و مسجد مدينه را گل و آب فرا گرفته بود، رسول خدا(ع)، ما را به نماز وا مى داشت، و با وجود اين كه صورت و بينى آن حضرت، گل آلود شده بود، دست از عبادت و شب زنده دارى نمى كشيد.

امشب شب بخشايش و انعام و عطاست

امشب شب آن است كه همراز خداست

امام باقر(ص) هم فرموده است: ((عبدالله بن انيس انصارى))، كه در ((جهينه)) زندگى مى كرد و با مدينه فاصله داشت، به حضور رسول خدا(ص) رسيد و عرض كرد: من شتر و گوسفند و چوپانهايى دارم، و نمى توانم زياد در شهر بمانم، اما دوست مى دارم، يكى از شبهاى ماه رمضان را برايم تعيين كنى، تا در آن شب به شهر آمده و به نماز و عبادت بپردازم.

رسول خدا(ص) او را نزديك خويش كشيد، و در گوش او چيزى گفت، آن مرد هم شب بيست و سوم ماه مبارك رمضان، در مدينه حضور يافت، به عبادت و شب زنده دارى پرداخت، و صبح به محل و سراغ كار خود بازگشت.

همچنين در روايت مى خوانيم: رسول خدا(ص) شب بيست و سوم، به صورت افراد آب مى پاشيد تا آنها را خواب نگيرد چنانكه حضرت فاطمه زهرا(س) همه اعضاى خانواده را وادار مى كرد، روز بخوابند، شب كم غذا بخورند تا بتوانند شب بيست و سوم را بيدار بمانند، و مى فرمود: انسان محروم كسى است، كه از خير و فضيلت اين شب محروم بماند.

اى دل دو سه شام تا سحرگاه مخسب

هنگام تضرع و نياز است مخسب

بيدارى ما چراغ عالم باشد

يك شب تو چراغ را نگه دار مخسب

بارى، اگر چه با توجه به شواهد حديثى و تاريخى، احتمال ((شب قدر))بودن بيست و سوم ماه مبارك رمضان را تاييد كرديم، اما همان طور كه دربالا هم اشاره شد، پيغمبر(ص) و امامان معصوم(عليهم السلام)، عنايت داشتند، كه ((شب قدر)) براى افراد مخفى بماند، تا آنان با اطاعت و عبادت در چند شب، براى درك ((شب قدر))و معارف و معنويات آن، تلاش و جستجوى بيش ترى داشته باشند.

به روايت ((ابن ابى الحديد)) وقتى درباره تعيين ((شب قدر))از امير مومنان(ع) سوال مى شود، آن حضرت از مشخص كردن، طفره مى رود و مى فرمايد: ((ليس إشك إن الله انما يسترها عنكم نظرا لكم، لا نكم لو إعلمكموها، عملتم فيها و تركتم غيرها، وإرجو إن لا تخطئكم ان شإ الله))(9) در اين جهت ترديد ندارم، كه خداوند جهت مخفى داشتن ((شب قدر)) به شما نظر و عنايت دارد، زيرا اگر آن را براى شما اعلام داشته بود، در همان شب به عمل عبادت مى پرداختيد و عبادت در شب هاى ديگر را ترك مى نموديد، ومن هم به خواست خداوند (در مورد بهره بردارى شما از شب هاى ديگر) اميدوارم شما را محروم نگردانم.

منابع:

1ـ بقره، 185. 2- الدر المنثور، ج 6، ص ;376 تفسير نورالثقلين، ج 5، ص 629. 3ـ الدر المنثور، ج 6، ص 376. 4ـ الدر المنثور، ج 6، ص 376. 5ـ نور الثقلين، ج 5، ص 628. 6ـ بحارالانوار، ج 94، ص 10. 7ـ تفسير نورالثقلين، ج 5، ص ;628 بحارالانوار، ج 94، ص 10. 8ـ بحارالانوار، ج 94، ص 10. 9ـ شرح نهج البلاغه، ج 20، ص ;154 بحارالانوار، ج 94، ص 10.

 
  • همچنین بخوانید :
شب قدر چیست ؟ شب قدر 19 رمضان شب قدر 21 رمضان شب قدر 23 رمضان

نظرات 1


ثبت نظر درباره «شب قدر کدام شب است - 19 ، 21 یا 23 رمضان !؟»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید