شهر زیبا و ساحلی آلانیا ترکیه

شهر زیبا و ساحلی آلانیا ترکیه

درباره آلانیا :
آلانيا شهري تاريخي در جنوب کشور ترکيه، که شمال آن به کوههاي توروس و جنوب آن به درياي مديترانه محدود است و در 120 کيلومتري شرق شهر آنتاليا قرار دارد، آلانيا به طور غير قابل تصوري در دهه گذشته رشد کرده به طوري که در اين شهر اماکن مسکوني و توريستي فراوان وجود دارد و جمعيت آن در فصل تابستان به بيش از 250.000 نفر مي رسد و يکي از زيباترين شهرها به شمار مي رود. قلعه سلجوقي که در سده های اولیه ميلادي ساخته شده مانند تاجي بر سر شبه جزيره آلانيا قرار دارد ، همچنين قلعه هشت ضلعي و تاريخي قلعه دختر نيز از مکانهاي ديدني آلانيا است. در سواحل شرقي مديترانه واقع شده است. اطلاعات دقيقي در خصوص زمان شکل گرفتن آلانيا وجود ندارد. با اين وجود، با توجه به يافته هايي از غار کاديني واقع در 12 کيلومتري مرکز شهر در سال 1957 ، نشان مي دهد که قدمت تاريخ اين منطقه به عصر حجر برميگردد

جاذبه هاي توريستي آلانیا :

قلعه آلانيا : محل اصلي گردشگري شهر آلانياست. تنها قلعه باقيمانده از دوران سلجوقي است كه تا به امروز حفاظت شده است . اين مجموعه شامل تعداد زيادي از بناهاي تاريخي مانند کاخ ها، مساجد و مقبره مي باشد. قلعه قرون وسطي با سه دامنه از ديوار، 83 برج و 140 کنگره در 250 متر بالاي يک شبه جزيره سنگي با پيش رفتگي به درياي مديترانه واقع شده است. اين قلعه توسط ديواري به طول 6.5 کيلومتر احاطه شده است. بيشترين بخش قلعه در قرن 13 با نظارت سلطان سلجوقي در پي پيروزي شهر در محل خرابه هاي قلعه روم در سال 1220 توسط علاءالدين کي قباد اول به عنوان بخشي از ساختمان که شامل قلعه سرخ مي باشد ساخته شد. اين قلعه داراي چندين دروازه مي باشد. يکي از بزرگترين آنها نقاشي زيبايي روي آن مي باشد. امروزه اين ساختمان، موزه هواي آزاد است . اين قلعه كه داراي 3 رديف حصار مي باشد از قلعه هاي دروني و بيروني تشكيل يافته است . اين قلعه شامل كليساي آيا يورگي ، مسجد سلطان سليمان قانوني ، آرامگاه سلطان آكشابه ، حمام سلجوقي ، اماكن باستاني ، آرامگاه سيتي زينب كاخ سلطان علاء الدين ، آب انبارهاي كوچك و بزرگ ، فانوس دريايي و زندان بوده و يك خزانه تاريخي است.

برج سرخ : برج سرخ داراي بنايي 8 ضلعي که نماد 13 شهر مي باشد در بندر آلانيا واقع شده است. ساخت و ساز ساختمان در زمان سلطنت سلطان سلجوقي آناتولي علاء الدين (1KAY QUBADH )  شروع شد و در سال 1226 تکميل شد. سلطان، معمار تکميل کننده بنا ابوعلي رها را از حلب سوريه به آلانيا براي تکميل ساختمان آورد. نام اين برج برگرفته از رنگ آجر قرمزي است که در سنگهاي بريده شده قسمتهاي تحتانياستفاده شده است. بين جبهه شرقي و غربي اين قلعه كه هنوز هم  با استحكام زيادي سرپا ايستاده است بواسطه موقعيت محل استقرار آن ، داراي يك اختلاف ارتفاع 2 متري است . اين قلعه 8 ضلعي در 5 طبقه و شامل همکف مي باشد. از وسط طبقه همكف تا طبقه پنجم يك پلكان وجود دارد . اين قسمت كه بعنوان آب انبار مورد استفاده قرار مي گرفت ، ستون فقرات قلعه محسوب مي گردد. مخزني در وسط برج وجود دارد که نور خورشيد  به آن مي تابد. اين برج به  منظور محافظت ازبندر و کارخانه کشتي سازي ازحملات نيروي دريايي و براي مقاصد نظامي در طي قرن ها استفاده شده است.

غار Damlatash : غار Damlatash در سال 1948 در حالي که کارگزان ساختمان در بندر کار مي کردند پيدا شد. قنديل هاي شگفت انگيز 15000 سال و استالاگميتها به تمام اشکال ممکن در داخل موجود مي باشد. از آن زمان به بعد اين غار تحت حفاظت بود و مطالعات متعدد بر روي آن آغاز شد. همراه با زيبايي طبيعي غار Damlatash و فضاي بزرگ آن باعث مي شود افرادي که بيمار آسم بهتر شوند. اگر شما مبتلا به چنين بيماري هستيد قطعا بايد از غار Damlatash بازديد کنيد. اين غار مکان مناسبي براي گردشگران که در آن علاوه بر ديدن مناظر خارق العاده  طبيعي امکان ديدن سنگهايي تغيير شکل يافته نيز وجود دارد ، در اين غار ديوارهاي سنگي که به طرز خارق العاده در طول زمان تغيير شکل داده تصاوير بسيار زيبايي را خلق کرده اند. در همين محدوده موزه باستان شناسي و قوم نگاري نيز وجود دارد که بازديد از آنها نيز خالي از لطف نمي باشد.

تور قايق بادباني بر روي رودخانه ماناوگات : اين سفر در طول دره زيبا و معروف ماناوگات و آبشار آن برگزار مي شود. در طول سفرمان شما از مناظر شگفت انگيز و زيباي آن لذت مي بريد. اين آبشارها مرتفع نيستند و اين آبها شفاف و همواره خروشان و با قدرتي که به صخره ها مي خورد منظره زيبايي درست مي کنند.

پارک آبي Water Planet : اين پارک آبي در 30 کيلومتري آلانيا در منطقه Okudzalar واقع شده است. در اينجا 23 کوه آب هاي مختلف به تمام سايزها براي تمام سنين و سليقه هاي مختلف وجود دارد. در آنجا شما رودخانه " تنبل" و "Kamikadze " که فوق العاده مرتفع است و يا "سياه چاله" مرموز پيدا مي کنيد. بنابراين ما درياي خروشان و شادي را به شما تضمين مي کنيم. پارک آبي آلانيا بهترين مکان براي تمام اعضاي خانواده مي باشد. شما مي توانيد تمام روز را به شنا در استخرهاي مختلف ، لذت بردن از کوه هاي آب و خوردن ناهار در کافه ها و رستوران هاي مختلف و يا فقط آفتاب گرفتن بپردازيد.

غواصي :اين فعاليت در حال حاضر در ترکيه يکي از محبوب ترين فعاليت در ميان گردشگران مي باشد و اين امر به دليل داشتن چنين اقليم فوق العاده، خورشيد درخشان و آب و هواي معتدل تعجب آور نيست. غواصي نه تنها راهي براي به دست آوردن احساسات فراموش نشدني و گذراندن اوقات فراغت است بلکه مکاني براي شناخت افراد جالب و تبديل غواصي به جلسات سالانه دوستان خوب نيز مي باشد. ميليون ها تن از ماهي هاي رنگارنگ، خورشيد درخشان ، شن و ماسه شگفت انگيز و خليج هاي زيبا آماده ملاقات با گردشگران هستند.

Dolphinarium : در 18 کيلومتري آلانيا واقع شده است. شما و فرزندانتان احساسات فراموش نشدني از دلفين ها و نمايش فُک دريافت کنيد! شما همچنين بعد از نمايش مي توانيد شنا کردن با دلفين ها، گرفتن عکس و خوردن يک غذاي سبک در يک کافه را تجربه کنيد.

مراکز خرید آلانیا :
جمعه، در مرکز شهر، يکي از بزرگترين بازار ميوه و سبزي است. شما مي توانيد در اين مکان با قيمت مناسب از يک ميان وعده بزرگ لذت ببريد. و البته مراکز خرید بزرگی مثل migros, 7th Corner, Damlatash,Alanyum و چندین مرکز خرید دیگر
اطلاعات مفيد دیگر راجع به آلانیا آب و هواي آلانيا :
آلانيا داراي آب و هواي معتدل مديترانه‌اي است. زمستان‌هاي شبه‌جزيره آلانيا، باراني و مرطوب، بهار آن باراني و گرم و تابستان‌هاي آن، گرم و خشک است. اين منطقه تقريباً 10 ماه از سال، هواي آفتابي دارد. در تابستان ميانگين دماي هوا در روز بين 32 تا 36 درجه مي باشد. در ماه ژانويه ميانگين دماي هوا بسته به ساعات روزي بين 14 تا 18 درجه مي باشد. آب و هواي مديترانه اي معمولي با گذشت زمان در اين منطقه تابستان بيشتر از زمستان مي باشد. تابستان گرم که در بعد از ظهر در کنار ساحل اثر نسيم باد کاهش مي يابد. شبه جزيره آلانيا و کوه ثور ايجاد يک جريان هواي بين گلوگاهي نموده است که عامل مثبت تنظيم درجه حرارت تابستان است ، نوع بارش کاملا قابل اغماض مي باشد وقتي که باران پاييزي در آلانيا شروع به باريدن مي کند معمولا با رعد و برق همراه است که باد نيزمي تواند زمان طوفان را زياد نمايد که به وضوح ديده مي شود ، ازماه مه تا اکتبر بارش باران هرگز ديده نمي شود زمستان آلانيا با بارش باران همراه مي باشد که از ارتفاعات شمال تا زمين را در بر مي گيرد در ارتفاعات برج ثور ممکن است با برف روبرو شود که طول باريدن آن کمتراز نيم ساعت مي باشد.

مناطق مختلف آلانيا :
محمودلار : فاصله آن تا فرودگاه 30 کيلومتر مي باشد. ·
دميرتاش : فاصله آن تا فرودگاه 10 کيلومتر و تا مرکز 25-5 کيلومتر مي باشد.
کوناکلي : فاصله آن تا فرودگاه 50 کيلومتر و تا مرکز 9-2 کيلومتر مي باشد.
کستل : فاصله آن تا فرودگاه 30 کيلومتر و تا مرکز 6-1 کيلومتر مي باشد.
کاراگيجاک : فاصله آن تا فرودگاه 30 کيلومتر و تا مرکز 2 کيلومتر مي باشد.

حمل و نقل عمومي :
وسايل حمل و نقل عمومي زيادي از نزديک ترين جاده به هتل شما وجود دارد. ميني بوس هايي که به آن دلموش مي گويند به طور مرتب در جاده ها وجود دارد. هزينه اتوبوس و ميني بوس بسيار خوب و منطقي مي باشد.

ثبت نظر درباره «شهر زیبا و ساحلی آلانیا ترکیه»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید