قضاوت درباره تاثیر لغو تحریم ها بر اقتصاد کشور هنوز زود است

قضاوت درباره تاثیر لغو تحریم ها بر اقتصاد کشور هنوز زود است

Judging the impact of sanctions on the country's economy yet

1394/01/17

مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور بر ضرورت مدیریت و تزریق منابع به دست آمده از لغو تحریم‌ها به بخش‌های تولید و اشتغال تاکید کرد.

به گزارشس آسمونی به نقل از ایسنا علی خدایی اظهار کرد: یکی از اثرات لغو تحریم‌های خارجی این است که با حذف یکسری واسطه‌ها در بحث تامین کالا، مواد اولیه را با قیمت ارزانتری به دست خواهیم آورد اما درنهایت نحوه برخورد دولتی‌ها و تصمیم گیران با این مساله می‌تواند تعیین کننده باشد.

وی ادامه داد: از طرفی برداشته شدن تحریم‌ها را نمی‌توانیم یکطرفه ببینیم بلکه باید آن را به عنوان فرصتی هم که می‌تواند به یک تهدید تبدیل شود در نظر بگیریم.

مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در ادامه تهیه و تامین مواد اولیه ارزانتر، به روز کردن تکنولوژی و احیای کارگاههای تولیدی را در رونق تولید‌ و افزایش اشتغال موثر دانست.

خدایی گفت: لغو تحریم‌ها می‌تواند گشایشی در صادرات و اقتصاد ما ایجاد کند و اگر از این دید به موضوع نگاه کنیم از نقدینگی‌هایی که در اثر لغو تحریم‌ها به دست می‌آید می‌توانیم در جهت تولید استفاده کنیم.

وی افزود: البته در صورتی که منابع حاصل از لغو تحریم‌ها را به سمت واردات کالا ببریم و محصولات آماده خارجی که مشابه داخلی آن تولید می‌شود وارد کشور کنیم، تولید داخل قدرت رقابت با کالای خارجی را از دست می‌دهد.

به اعتقاد این فعال کارگری دولت نقش تعیین کننده‌ای در پیامدهای لغو تحریم‌ها دارد و می‌تواند تصمیم بگیرد که برداشتن تحریم‌ها به سود اشتغال و تولید است یا به زیان آن.

وی با بیان اینکه قضاوت در خصوص تاثیر لغو تحریم‌ها بر اقتصاد کشور هنوز زود است، بر لزوم برنامه‌ریزی برای نحوه هزینه و مصرف منابع حاصل از لغو تحریم‌ها در آینده تاکید کرد.

مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در پایان با بیان اینکه در سیاستگذاری‌ها مشکلی نداریم و تنها در اجراست که به مشکل برمی‌خوریم، گفت: کارفرمایان واقعی ما کارآفرینان شناسنامه دارند و دولت می‌تواند برای کارآفرینان به جای پول نقد مستقیم که تورم ایجاد می‌کند و از بازارهای دیگر سر در می‌آورد، تسهیلات ویژه‌ای در نظر بگیرد و با بخشودگی‌های مالیاتی و دادن یارانه تولید در جهت کاهش هزینه‌های کارفرمایی اقدام کند.

ثبت نظر درباره «قضاوت درباره تاثیر لغو تحریم ها بر اقتصاد کشور هنوز زود است»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید