پرداخت عوارض خودرو

آسمونی : عوارض سالیانه خودروها سهم بسیار اندکی است که مالکان خودرو برای جبران عوارض بی شمار ناشی از تردد خودروها در سطح شهر، می پردازند . این مبلغ در مقابل هزینه های بسیار بالایی که شهرداری ها برای حمل و نقل ، ترافیک و مبلمان شهری متحمل می شوند بسیار ناچیز و غیر قابل قیاس می باشد .

عوارض خودرو چیست ؟

کلیه خودروها به دلیل تردد و عبور و مرور در سطح شهرها به صورت سالیانه عوارض پرداخت نمایندو از آنجایی که شهرداری ها به عنوان متولی امور شهری می باشند جهت انجام طرح های عمرانی ، خدماتی و رفاهی مانند آسفالت و خیابان سازی ، جدول گذاری و .... و سهولت در رفت و آمد خود روها این عوارض را به توجه به مدل ساخت خودروها اخذ می نماید .

میزان مبلغ عوارض خودروها را چه مرجعی مشخص می کند ؟

این مبلغ را از سال 1369 طی مصوبه مجلس شورای اسلامی و برای تامین قسمتی از درآمد شهرداری ها وضع شده که همه ساله از ابتدای سال جدید، تعرفه جدیدی ابلاغ می شود که طی تصویب مجلس شورای اسلامی ، به وزارت کشور ابلاغ شده و پس از آن توسط سازمان دارایی به شهرداری ها ابلاغ می گردد . که ابتدای سال جدید اجراء می شود .

میزان آگاهی شهروندان از عوارض خودروها چقدر می باشد؟

شهروندان تا قبل از سال 1379 فکر می کردند که در زمان فقل و انتقال و فروش خودرو باید این عوارض را پرداخت نمایند وقتی عده ای هم نمی دانستند که باید عوارض خودرو پرداخت کنند و حدوداً از سال 1383 در دفاتر اسناد رسمی شهروندان ملزم به پرداخت عوارض خودرو شدند و همچنین اطلاع رسانی گسترده ای در سطح جامعه انجام شد و درحال حاضر حدود 80% از شهروندان از این قانون مطلع می باشند .

چه نوع وسایل نقلیه ای ملزم به پرداخت عوارض سالیانه به شهرداری ها می باشند ؟

کلیه وسایل نقلیه اعم از سبک و سنگین و موتور سیکلت ها ملزم به پرداخت عوارض به صورت سالیانه می باشند . لازم به ذکر است که حتی خودروهای دولتی نیز از این قانون مستثنی نبوده و کلیه ارگانهای دولتی همه ساله عوارض خودروهای خود را به شهرداری ها پرداخت می نماید .

جهت پرداخت عوارض خودرو شهروندان چه مدارکی باید به همراه داشته باشند ؟

اصل کارت خودرو یا اصل برگه سبز و یا کپی آنها و همچنین آخرین فیش پرداختی عوارض خودرورا به همراه داشته و با مراجعه به شهرداری در هر شهری میتوانند عوارض خود را پرداخت نمایند .

 آیا مالکین وسایل نقلیه می بایست عوارض وسیله تفلیه خود را در محل سکونت خود پرداخت نمایند؟

مالکین خودرو می توانند عوارض خودروی خود را با مراجعه به کلیه به شهرداری های سراسر کشور پرداخت نمایند و فیش واریزی را همراه مدارک اصلی خود به همراه داشته باشند که برای پرداخت عوارض سال آینده مورد نیاز می باشد لذا در صورت عدم ارائه فیشهای واریزی قبلی در سال جدید مالکین مجبور به پرداخت مجدد عوارض سنوات گذشته خواهند شد .

 آیا عوارض خودروها برای تمامی خودروها یکسان است ؟

مبلغ سالیانه عوارض بستگی به نوع خودرو دارد و برای کلیه خودروها یکسان نمی باشد . و پژو با هم متفاوت است و حتی تیپ های خودروها و تک سوز یا دوگانه بودن خودرو نیز عوارض خاص خود را دارند و همچنین عوارض خودروهای وارداتی هم متفاوت است .

در آینده عوارض سالیانه خودرو به چه شکل دریافت می شود ؟

در نظر است در آینده عوارض خودرو به صورت اینترنتی پرداخت شود و شهرندان پس از مراجعه به شهرداری و ثبت اطلاعات مورد نیاز ، شخصاً وارد سامانه الکترونیکی شده و عوارض سالیانه خودروی خودرا پرداخت نمایند و از مزایای این طرح این است که شهروندان در هر زمانی از شبانه روز می توانند اقدام به پرداخت عوارض نمایند.

همچنین صاحبان خودروهای فرسوده نیز موظفند در همگام فرسوده نمودن خودروهای فوسوده خود نسبت به ارائه فیش واریزی عوارض خودروی خود اقدام نمایند و در صورت عدم ارائه آن مالک ملزم به پرداخت عوارض سالیانه از سال مدل خودرو به نرخ سال جاری می باشد که در اینصورت مالک هزینه بالایی را متحمل می شود با پرداخت به موقع عوارض خودرو و در توسعه حمل و نقل عمومی شهرمان سهیم باشیم .

نظرات 3


ثبت نظر درباره «پرداخت عوارض خودرو»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید