چرا پنج روز اول سال نو را جشن میگیریم ؟

چرا پنج روز اول سال نو را جشن میگیریم ؟

celebrate-nowruz-for-five-days

آسمونی : نوروز، جشن ایرانیان ، از روزگاران كهن ، پر شكوه ترین جشن بهاری در جهان است. این جشن که مصادف با تجدید حیات طبیعت و پایان سردی زمستان است ، در ابتدا در ایران باستان ، یک جشن ملی بوده است اما با گذشت قرن ها جنبه و رنگ دینی نیز به خود گرفت و جلال و عظمت بیشتری یافت .

نوروز جشن شروع  فروردین یا  « فرودگان »  است كه  اجداد و نیاكان ما چنین می پنداشتند كه در پنج شب  ، ارواح پاك مردگان ، برای دیدار وضع  زندگی و  احوال  بازماندگان خود به  زمین فرود  می آیند و در خانه و آشیانه خویش  سرگرم تماشا وسركشی  می شوند .

اگرخانه روشن و پاكیزه و  ساكنان آن  راحت وشاد باشند ، ارواح مسرور و سر افراز برمی گردند. اما درغیر اینصورت ، آنان غمگین وناراحت به منزلگاه خویش باز می گردند وتا سال آینده به انتظار می نشینند . به همین خاطر ما تمام تلاش خود را می کنیم تا گرد و غبار را از خاطر خود و خانه هایمان بزداییم به همین خاطر است که در این ایام به دیدار دوستان دور و نزدیک می رویم تا اثری از کینه و بغض از ما باقی نماند .

نوروز بهارانه ای است كه برخی ، پیدایش آن را به جمشید نسبت می دهند و می گویند : آن گاه  که اهریمن ، بلای خشكسالی و قحطی را بر زمین فرو نشانید ، جمشید به جنگ با او پرداخت و شكستش داد . آنگاه  به مدد ایزد ،  خشكسالی،  قحطی ونكبت را بر روی زمین از ریشه بخشكانید و درختان و هر نهال و چوب خشكی سبز شدند . پس مرد م این روز را « نوروز » خواندند و هر كس به یمن و مباركی در تشتی جو كاشت و این رسم سبزه  نشانیدن در ایام نوروز از آن زمان به امروز باقی مانده است .

هفت سین ، هفت واژه كه با حروف  « سین » شروع می شوند نیز از سنت های جالب نوروز است .

در زمان امروز ، هفت سین مشخصاً معانی استعاره ای خاص خود را دارد :

سمنو ، جوانه های گندم كه طی مراسم خاصی پخته می شود . سیب ، سنجد ، سیر . زرتشتیان ،  اوستا  ، كتاب  مقدس  آسمانی  خود را در رأس  سفره  هفت سین  قرار  می دهند . تخم مرغ های رنگین ، گلاب ، سكه ، طلا ، ماهی قرمز در آب ، آینه ، شمع و هر یك از این موارد سمبل و نماد تولد دیگر باره بهاران است .

در اساطیر  ایرانی در ارتباط با نوروز ،  جوانه ی گندم  و عناب ،  نشانه و سمبل   زایش دیگر باره بهاران است و سبزی ، سكه ، و سركه سمبل و نماد افكار نیك ، كردار نیك ، خدا پرستی ، نیك بختی ، جاودانگی و داد و دهش است كه به باور زرتشتیان ، زرتشت پیامبر، آنها را از جمله صفات اهورا مزدا دانسته است

ثبت نظر درباره «چرا پنج روز اول سال نو را جشن میگیریم ؟»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید