15 فروردین ، روز ذخایر ژنتیکی و زیستی

15 فروردین ، روز ذخایر ژنتیکی و زیستی

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران از به ثبت رسیدن 15 فروردین هر سال به عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم جمهوری‌ اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش آسمونی به نقل از  ایسنا، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت حفاظت از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور ثبت یک روز در تقویم کشور به منظور فرهنگ سازی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی افزود: اهمیت منابع و ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور بعنوان سرمایه عظیم ملی و رکن اصلی تحقیقات و پژوهشها و بالطبع پیشرفتها در حوزه‌های مختلف بیولوژی و بیوتکنولوژی و خصوصا بهره برداری از این ثروت در زمینه‌های مهمی مانند امنیت اقتصادی، امنیت سلامت و امنیت غذایی بر متخصصان و سیاستگذاران پوشیده نیست.

سایت آسمونی : وی ادامه داد: لطف و عنایت الهی، وجود شرایط آب و هوایی مختلف در کشور، تنوع زیستی بسیار غنی (گیاهی، جانوری، میکرو ارگانیسم و....) را در اکوسیستم خشکی و آبی کشور به ارمغان آورده است و لذا این پتانسیل و توانایی بالقوه برای کشور ایجاد شده است که شناسایی، ثبت، حفاظت، ذخیره سازی و ارائه خدمات مرتبط با این ثروت ملی جهت بهره برداری علمی، پژوهشی و اقتصادی از ضرورتهای استراتژیک جامعه قرار گیرد.

فاضلی خاطرنشان کرد: تنوع زیستی بالای کشور ما ایجاب می‌کند تا از این ذخایر ارزشمند بهره ببریم و این بهره برداری زمانی میسر است که این ذخایر روند جمع‌آوری، شناسایی، تعیین هویت و نگهداری بر روی آنها صورت گرفته باشد. شاید این نکته بسیار تلخ باشد که اقرار کنیم در چند دهه گذشته بهره برداری کشورهای خارجی از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشورمان بیشتر از خودمان بوده است.

فاضلی در خصوص پیشنهاد 15 فروردین برای نامگذاری روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی گفت: علت انتخاب این روز ابلاغ فرمان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به جهاد دانشگاهی مبنی بر راه اندازی زیست بانک بوده است.

بنابراین پیشنهاد این روز به عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران برای شورای فرهنگ عمومی از سوی مرکز ملی ذخایر زنتیکی و زیستی ایران ارسال شد که با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و توسط رئیس جمهور، ماده واحده «تعیین مناسبت‌های تقویم رسمی سال 1394 هجری شمسی» ابلاغ شد و بر اساس ماده واحده «تعیین مناسبت‌های تقویم رسمی سال 1394 هجری شمسی» که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به شورای فرهنگ عمومی کشور ابلاغ شده است، روز «ذخایر ژنتیکی و زیستی» به عنوان یکی از این مناسبت‌ها برای درج در ضمیمه تقویم رسمی کشور تعیین شده است.

ثبت نظر درباره «15 فروردین ، روز ذخایر ژنتیکی و زیستی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید