معرفی رشته پرستاری

تعریف و شناسایی شغل :

لغت پرستار (NURSE) از كلمه لاتین (NUTRIX) به معنای تغذیه گرفته شده است. پرستار یكی از اعضاء كلیدی در گروه مراقبت های بهداشتی ودرمانی است و نقش ارزنده او در پذیرش، آماده سازی، مراقبتها و حمایت های جسمی و اجتماعی مورد قبول همه و بر هیچ كس پوشیده نیست.

در تقسیم بندیهای آكادمیك، امروز ارزش پرستار خوب همطراز یك پزشك خوب قرار می گیرد. كار یك پزشك خوب موقعی بحد مطلوب می رسد كه یك پرستار خوب و ورزیده مسئولیت بیمار او را بر عهده داشته باشد.

نقشهای پرستار :

1- مراقبت كننده : نخستین نقش پرستار مراقبت كردن از فرد مورد نظر ( بیمار ) است.

2- تعلیم دهنده (معلم) : اجرا وارزیابی طرحهای آموزشی برای فرد و خانواده وی جهت رفع نیازهای یادگیری آنان

3- مشاور : جمع آوری اطلاعات برای تحصیل در حل مشكل و تصمیم گیری

4- رهبر : محقق و حمایت كننده از مددجو و خانواده

5- نقش درمانی

6- نقش حفاظتی

7- نقش هماهنگ كننده

خصوصیات جسمی و توانایی های لازم برای احراز شغل :

پرستار باید از سلامت كامل جسمی و ذهنی و روحی برخوردار باشد و فردی دقیق، علاقه مند و صبور باشد و كنترل كافی روی احساسات شخصی خود داشته باشد.

مدارك تحصیلی و دوره های آموزشی ضروری برای احراز شغل :

افراد پس از اخذ دیپلم متوسطه و قبولی در آزمون سراسری گروه علوم تجربی می توانند در این رشته به تحصیل بپردازند و سپس در مقاطع كارشناسی ارشد و دكترا نیز ادامه تحصیل دهند.

گرایشهای مختلف در مقطع كارشناسی ارشد و دكتری :

1- گرایشهای كارشناسی ارشد

داخلی جراحی

 اطفال

 مدیریت

بهداشت

 روان پرستاری

پرستاری ویژه

اپیدمیولوژی

آناتومی

فیزیولوژی

بافت شناسی

2- گرایشهای مقطع دكتری

 پرستاری

 آناتومی

بافت شناسی

 اپیدمیولوژی

مدت دوره آموزش :

مدت تحصیل حداقل 4 سال و حداكثر 5 سال ( در شرایط خاص و با موافقت آموزش كل دانشگاه علوم پزشكی مثل : مرخصی تحصیلی و ... ) می باشد.

شرایط محیط كار، محل استخدام :

محل احتمالی استخدام می تواند بیمارستانها، كلینیكها و پاراكلینیك های دولتی و خصوصی، ادارات، سازمانهاو به عنوان مربی در دانشكده ها و .... باشد. این رشته یا شغل در اكثر مراكز درمانی دولتی و خصوصی و غیره بصورت شیفت در گردش ( صبح ، عصر و شب ) یا شیفت ثابت می باشد .

و شرایط محیط كار آن بستگی به نوع مسئولیت و بخشهای بیمارستان و مراكز درمانی كه پرستار در آن مشغول می باشد دارد مثلا یك پرستار كه در بخش اورژانس و یا پایگاه اورژانس بیمارستان كار می كند یا پرستاری كه در بخش اطفال بیمارستان یا بخش داخلی و جراحی و یا ICU و CCU و یا اطاق عمل از نظر شرایط محیط كار با هم تفاوت دارند .

پرستار می تواند در بیمارستان براساس سطح تحصیلات ( كارشناسی ، كارشناسی ارشد ) و سابقه كار در پستهای پرستار شیفت ، سر پرستار ، سوپروایزر بالینی ، سوپروایزر كنترل عفونت ، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به كار شود .

حقوق و مزایا و شرایط ارتقاء شغل :

حقوق یك پرستار به محل استخدام، موقعیت جغرافیایی و ساعات كار بستگی دارد و اگر استخدام موسسات یا وزارتخانه ها باشد بر اساس قوانین اداره امور استخدامی كشور حقوق ماهانه و ترفیع دریافت می كند.

آینده نگری درباره شغل با توجه به شرایط اجتماعی :

با توجه به نیازهای جامعه به پرستار و دیدگاه مثبت در خصوص پرستار و موقعیت او در جامعه بخصوص در چند سال اخیر كه تحول در این حرفه ایجاد شده است امید است بتوان در جهت بهبود و ارتقاء سطح سلامت و بهداشت عمومی جامعه و مراقبت از بیماران در بیمارستانهای دولتی و خصوصی، مطبها، كلینیكها و پاراكلینیكها و درمانگاهها و سایر بخشهای ارائه كننده خدمات پرستاری تلاش نمود.

محل كسب اطلاعات بیشتر درباره رشته و شغل پرستاری :

برای كسب اطلاعات بیشتر می توان به وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكی _ دانشگاه علوم پزشكی، دانشكدههای پرستاری، بیمارستانهای دولتی و خصوصی، سازمان نظام پرستاری و ... مراجعه نمود.

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :

دروس‌ پایه‌ :

تشریح‌، فیزیولوژی‌، ایمونولوژی‌، بیوشیمی‌، میکروب‌شناسی‌، انگل‌شناسی‌، آمار حیاتی‌ مقدماتی‌.

دروس‌ اصلی‌ :

تغذیه‌ و تغذیه‌ درمانی‌، اصول‌ اپیدمیولوژی‌ و مبارزه‌ با بیماری‌ها، روانشناسی‌ اجتماعی‌، داروشناسی‌، زبان‌ تخصصی‌، اصول‌ و روش‌ آموزش‌ به‌ بیمار.

دروس‌ تخصصی‌ :

اصول‌ و فنون‌ کاربرد احکام‌ اسلامی‌ در پرستاری‌، بررسی‌ وضعیت‌ سلامت‌، پرستاری‌ بهداشت‌ جامعه‌، پرستاری‌ بهداشت‌ مادران‌ و نوزادان‌ و مراقبت‌های‌ دوران‌ بارداری‌ و زایمان‌ ، بیماری‌های‌ داخلی‌، عفونی‌ و پرستاری‌های‌ مربوط ، پرستاری‌ ویژه‌، پرستاری‌ در فوریت‌ها، کودکان‌ و پرستاری‌ مربوط 1 (کودک‌ سالم‌)، کودکان‌ و پرستاری‌ مربوط‌ 2 (کودک‌ بیمار)، بهداشت‌ روانی‌، بیماری‌ها و پرستاری‌های‌ مربوط ، اصول‌ مدیریت‌ خدمات‌ پرستاری‌، تاریخ‌ و تحولات‌ و اخلاق‌ پرستاری‌، کارآموزی‌ .

ثبت نظر درباره «معرفی رشته پرستاری»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید