توافق هسته ای چالش پیش روی آمریکا در سال 2015

توافق هسته ای چالش پیش روی آمریکا در سال 2015

1393/10/16

اندیشکده بنیاد کارنگی در گزارشی نوشت: دولت آمریکا در سال 2015 با مسائل و چالش‌هایی روبه‌رو است که توافق با ایران یکی از آن‌هاست. بنابراین باید برای رسیدن به این توافق تمام تلاش خود را به کار گیرد.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا، بنیاد کارنگی در ادامه گزارش خود نوشت: اصول و قواعد رفتارهای بین‌المللی در طول سال‌های اخیر به نوعی پراکندگی و انحراف دچار شده است. جدایی شبه جزیره کریمه توسط ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، تشکیل نیروهای داعش و استفاده آن از روش‌های قرون وسطایی به علاوه ظرفیت‌های جدید برای جنگ و مدیریت،‌ عملکرد چین در شرق دریای چین و بحران سوریه و ناتوانی جهان برای پایان دادن به جنگ این کشور از جمله آن‌هاست.

آمریکا مقصر بخش زیادی از این وضعیت است اما علاوه بر اشتباهات تاکتیکی دولت آمریکا و تمایل نداشتن این کشور برای ارسال نیروی زمینی به مناطق جنگی جدید اتفاقات دیگری در حال روی‌ دادن است.

آمریکا در جریان جنگ سرد، مبارزات علیه اتحاد جماهیر شوروی و جهان کمونیسم را رهبری می‌کرد. تصمیمات فردی واضح نبود و اغلب تنش‌هایی میان ارزش‌ها و هدف اصلی و تعیین‌کننده آمریکا مشاهده می‌شد. اما آمریکایی‌ها این گونه نشان می‌دادند که به هدف کشورشان در عرصه بین‌الملل متعهد هستند.

از طرفی دیگر جهان به یک مکان سخت‌تر و پرمخاطره‌تر تبدیل شد و به ویژه خاورمیانه درگیر چند جنگ شده است.

این اندیشکده در ادامه به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 پرداخت و نوشت: ایران به دستیابی به یک توافق هسته‌ای تاریخی و مهم که می‌تواند به نگرانی‌ها درخصوص برنامه هسته‌ای‌اش پایان دهد نزدیک شده است.

اما به دلیل تهدیدات کنگره برای اعمال تحریم‌های جدید علیه این کشور در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات تردیدهایی نیز در این زمینه وجود دارد. هم‌چنین جهان عرب درگیر یک مناقشه فرقه‌یی است که آینده قابل پیش‌بینی آن را به خطر خواهد انداخت. عربستان سعودی و دیگر کشورهای کوچک حاشیه خلیج (فارس) نمی‌دانند از میان این دو مساله، یعنی حصول یک توافق هسته‌ای میان ایران و آمریکا یا شکست مذاکرات و تبدیل ایران به یک قدرت هسته‌ای کدام‌ را انتخاب کنند.

آمریکا در سال 2015 با چالش‌های زیادی روبه‌رو است، در حالی‌که برخی اشتباهات پیشین قابل جبران نیستند اما تنها راه این است که با توجه به گزینه‌های مقابل خود رو به جلو حرکت کند. این کشور یک برنامه کاری گسترده دربرابر خود دارد اما لازم است که در چهار حوزه شامل ایران،‌ سوریه، روسیه و چین دست به یک اقدام مناسب بزند.

باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا بیش از هرچیز باید تمام تلاش خود را برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای با ایران انجام دهد. این بدین معنی است که کنگره برای تامین منافع کشورش باید تا زمانی‌که نتیجه مذاکرات مشخص نشده و یا تهران به فعالیت‌های هسته‌ای به تعلیق درآمده خود بازنگشته است، سلاح تحریم‌های خود را غلاف کند.

اندیشکده بنیاد کارنگی در پایان نوشت که باراک اوباما علاوه بر این باید برای حل مساله سوریه، روابطش با روسیه و قدرت‌گیری چین در آسیا انتخاب‌های درستی اتخاذ کند. اما نمی‌توان سال 2015 را بدون درنظر گرفتن کاهش چشم‌گیر قیمت جهانی نفت در نظر گرفت چون هیچ اقتصاد و روابط تجاری وجود ندارد که تحت تاثیر این مساله نباشد.

ثبت نظر درباره «توافق هسته ای چالش پیش روی آمریکا در سال 2015»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید