معرفی جاذبه های گردشگری لرستان

معرفی جاذبه های گردشگری لرستان

استان لرستان یکی از استان‌های غربی ایران است. این استان 28٫294 کیلومتر مربع مساحت و بیش از یک میلیون و هفتصد و پنجاه و چهار هزار نفر جمعیت دارد.

نرخ بیکاری در لرستان با 20٫2 درصد بالاترین نرخ بیکاری در ایران است.این استان سیزدهمین استان ایران از نظر جمعیت می‌باشد و یکی از استان‌های پرجمعیت ایران به شمار می‌رود.خرم‌آباد مرکز استان است. طبق آمار سال 1385، خرم‌آباد بیستمین شهر بزرگ کشور است. لرستان سرزمینی کوهستانی است و غیر از چند دشت محدود، سراسر آن را کوههای زاگرس پوشانده‌است.

در این بخش آسمونی به معرفی جاذبه های گردشگری استان لرستان پرداخته ایم.

قلعه فلک الافلاک :

بر فراز تپه ای مشرف به شهر خرم آباد، در نزدیکی رودخانه خرم آباد در استان لرستان قرار گرفته و از دیدنیهای این استان به شمار می رود. قلعه فلک الافلاک که با نام های قلعه دوازده برجی، دژ شاپور خواست و قلعه خرم آباد هم شناخته می شود در دوره ساسانیان بنا شده و کاربرد حکومتی و نظامی داشته است.

قلعه فلک الافلاک با 5300 متر مربع مساحت بر فراز تپه ای در مرکز شهر خرم آباد، با چشم اندازی زیبا خودنمایی میکند. این دژ دارای 8 برج گرد و دیوارهای بلند و مستحکم است. وسعت قلعه فلک الافلاک حدود 400×300 متر مربع و بلندی تپه حدود 40 متر است. فضای داخلی به چهار تالار نسبتا بزرگ و دو حیاط و تعدادی اتاق تقسیم شده است.

حیاط های قلعه فلک الافلاک هر کدام دارای 4 برج هستند و در حیاط دوم در چهار جهت تالارهای بزرگی قرار دارد که به یکدیگر راه دارند و اکنون به موزه تغییر کاربری یافته اند. از نکات قابل تامل در معماری بنای قلعه فلک الافلاک، وجود گریزگاه مخفی در ضلع جنوبی و فضاهای زیر زمینی در ضلع شمال و شرق آن می باشد.

در ورودی قلعه فلک الافلاک در سمت شمال و در بدنه برج شمال باختری تعبیه شده است. دورتا دور دژ را پرتگاهی مخوف فرا گرفته که دارای پوشش گیاهی ست و راه ورود به فلک الافلاک را دشوارتر می کند. به طوری که دست یافتن و وارد شدن به آن ممکن نیست.

حمام قلعه فلک الافلاک

در ضلع شمالی حیاط اول و در نزدیکی چاه قلعه قرار داشته است. این حمام تا اواخر دوره قاجار قابل استفاده بوده و اکنون آثاری از آن مانند تنبوشه های سفالی، نقش های آهک بری و کانال های زیر زمینی قابل مشاهده است.

چاه قلعه فلک الافلاک

در شمال شرقی حیاط اول و در پشت یک طاق نمای بلند، چاه آب قلعه قرار دارد. عمق این چاه که بیشتر آن با برش صخره به سرچشمه آب گلستان راه یافته نزدیک به 40 متر است. در گذشته آب مورد نیاز ساکنین قلعه فلک الافلاک از همین چاه تامین می شده است و اکنون نیز قابل بهره برداری است.

احداث قلعه فلک الافلاک بر فراز صخره های سنگی و اشراف کامل آن بر دره تاریخی خرم آباد و نیز جاری شدن چشمه پر آب گلستان از دامنه شمالی تپه از ویژگی های اصلی این قلعه به شمار می آیند. از سوی دیگر نزدیکی قلعه فلک الافلاک با غارهای پیش از تاریخ دره خرم آباد و دیگر آثار دوران تاریخی مانند سنگ نبشته، مناره آجری، آسیاب گبری، پل شاپوری و گرداب سنگی بیانگر پیوستگی تاریخی قلعه با آثار یاد شده می باشد.

در سال 1354 با راه اندازی موزه مردم شناسی و مفرغ های لرستان در قلعه فلک الافلاک قسمتی از آن به موزه تبدیل شد. در سالهای اخیر با مرمت نمای بیرونی و داخل قلعه موزه های مردم شناسی، باستان شناسی، آزمایشگاه مرمت اشیا، مرکز فروش تولیدات فرهنگی و چایخانه سنتی در این مجموعه فرهنگی تاریخی راه اندازی شده است و آنرا به یکی از مهمترین مکانهای دیدنی استان لرستان تبدیل کرده است.

موزه فلک الافلاک

در مجموعه قلعه فلک الافلاک در شهر خرم آباد استان لرستان قرار دارد. در مجموعه قلعه فلک الافلاک دو موزه مردم شناسی و باستانشناسی وجود دارد که از دیدنیهای خرم آباد به شمار می آیند.

موزه فلک الافلاک یا موزه قلعه در دوره پهلوی با قرار دادن برخی مدارک فرهنگی، اسناد و مکاتبات اداری دوران پهلوی اول و همچنین بسیاری از نسخ خطی، مجموعه ای غنی از اسناد و مدارک فرهنگی مربوط به استان لرستان فعالیت خود را آغاز کرد اما پس از انقلاب 1357 فعالیت آن متوقف شد و پس از جنگ ایران و عراق و در سال 1367 دوباره فعالیت خود را از سر گرفت. موزه فلک الافلاک بین سال های 1385 تا 1387 به علت نبود امکانات نگهداری استاندارد تعطیل بود.

موزه باستان شناسی فلک الافلاک

در سال 74 در بخشی از بنای تاریخی قلعه فلک الافلاک به نمایش آثار مکشوفه از محوطه های تاریخی اختصاص یافت که به علت نبود امکانات مطلوب فنی و حفاظتی در سال 85 به طور کامل تعطیل شد اما پس از 2 سال تعطیلی در اواخر سال 87 دوباره بازگشایی شد.

موزه باستانشناسی فلک الافلاک دارای 12 ویترین است که به طور متوسط در هر ویترین آن بیش از 50 اتر تاریخی به نمایش گذاشته شده است. مهمترین اشیا به نمایش گذاشته شده در موزه باستانشناسی فلک الافلاک آثار مکشوفه از غار کلماکره مربوط به دوره هخامنشی و قبل از آن است. بیش از 12 هزار شی تاریخی در گنجینه قلعه فلک الافلاک وجود دارد.

موزه مردم شناسی فلک الافلاک

از مکانهای دیدنی استان لرستان و محلی برای آشنایی با فرهنگ کهن مردمان این سرزمین به عنوان مهد فرهنگ، تاریخ و تمدن است که همواره در ایام تعطیلات نوروزی با استقبال بی نظیر مردم مواجه می شود.

موزه مردم شناسی استان لرستان به عنوان یکی از غنی ترین موزه های مردم شناسی کشور در اردیبهشت سال 1381 در قلعه فلک الافلاک افتتاح شد. این موزه با 12 سالن و راهرو هایی مرتبط به آن صحنه هایی بسیار بدیع و چشم نوازی را از زندگی بومی مردم لرستان به نمایش گذاشته است.

موضوعات به نمایش گذارده شده در موزه مردم شناسی فلک الافلاک شامل باورها و اعتقادات مردم این دیار درباره چشم زخم ها و تولد، ابزار و وسایل روشنایی سنتی، کتابت و لوازم مربوط به آن، پوشاک سنتی مردان و زنان ، ابزار و صنایع کشاورزی بومی، گالری عکس از مناظر طبیعی و زندگی مردم، ویترین هایی از ظروف و وسایل مهمانوازی، مراسم سوگواری و گورنگاره های حجاری شده، سالن مخصوص نمایش فیلم و اسلاید، سالن موسیقی و نمایش انواع سازهایی لری ، آسیاب آبی و سالن ابزار و وسایل پخت نان و ... می باشد.

هر کدام از سالنهای موزه فلک الافلاک با حال و هوای مخصوص به خود قسمتی از زندگی مردمان لر را به نمایش میگذارد که شرح تک تک آنها زمان بسیار می طلبد به همین دلیل به اختصار تنها به سالن عروسی اشاره میکنیم :

در سالن عروسی همراه با نوای شور انگیز ساز و دهل آوردن عروس با مادیان سفید تزیین شده، مردان و زنان رقصنده گرداگرد نوازندگان بومی و عروس و داماد و... همه اینها صحنه هایی هستند که شما را به این عروسی دعوت می کنند.

موزه فلک الافلاک که با بهره گیری از ابزار و وسایل گرد آوری شده از صحنه های واقعی زندگی روزمره مردم ایجاد شده منظره های خاطره انگیزی را در ذهن هر بیننده ای بر جای می گذارد و دیدنیهای استان لرستان را در بر می گیرد.

آبشار بیشه :

این آبشار یكی از زیباترین آبشارهای كشور است در ایستگاه راه آهن بیشه در شهرستان دورود واقع شده است آب و هوای مناسب وسرسبزی اطراف آبشار وچشم انداز كوههای اطراف سالیانه پذیرای مهمانان ومسافران زیادی از مناطق مختلف كشور شده واین منطقه دیدنی را به عنوان یكی از مناطق توریستی وگردشگری استان تبدیل نموده است.

فاصله این آبشار تا شهرستان دورود كه یكی از مسیرهای ارتباطی آن است 35 كیلومتر می باشد. ارتفاع آبشار 48 متر تا نقطه برخورد با زمین و 10متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار می باشد . از شهرستان دورود به طرف ابشار مناطق دیدنی در كنار رودخانه سزار وجود دارد كه می توان به آبشار های فصلی و دائمی ،آبشارهای یخی در زمستان و در ختان متنوع نام برد. فاصله آن تا خرم آباد از طریق جاده 64 كیلومتر –عرض تاج آبشار 20 متر می باشد .

17 پلاژ،7 چادر ،بازار چه محلی ،تلفن ،آب ،برق،خانه بهداشت وپاسگاه انتظامی در كنار آبشار دایر می باشد.

آبشار آب سفید :

این آبشار زیبا ودیدنی در منطقه ذلقی الیگودرز وبه فاصله حدود 50 كیلومتری واقع شده است، ارتفاع این آبشار حدود 65 متر و عرض تاج آبشار آن در فصل پر آبی حدود 8 متر می باشد . این آبشار از دل كوه صخره ای به بیرون سرازیر می شود وسپس در مسافت كوتاهی به یك حوضچه تبدیل می شود .

این آبشار در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی است وپوشش جنگلی وگیاهی در اطراف آبشار زیبایی وطراوت خاصی به این منطقه توریستی داده است.مسیر الیگودرز تا آبشار جاده آسفالته می باشد.

آبشار نوژیان :

آبشار نوژیان در 38 كیلو متری جنوب شرقی خرم آباد (بخش پاپی ) به ارتفاع 95 متر وعرض تاج 5 متر واقع شده است .این آبشار یكی از زیبایی های طبیعت لرستان است كه هر ساله ،بسیاری از مردم را به سوی خود جلب می كند .گردشگاه جنگلی نوژیان بالای كوه تاف قرار دارد .

در كوه (تاف )انواع گیاهان دارویی می رویند و طبیعت و آبشار زیبای آن شگفت انگیز و دیدنی است .همواره بسیاری از مردم برای تماشای این آبشار زیبا و هم چنین برای جمع آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می آیند و اوقات فراغت خود را در آنجا می گذرانند .

راه ارتباطی آن از طریق خرم آباد به گردنه نوژیان جاده آسفالته ویا از راه آهن به ایستگاه كشور و از آنطرف هم با یای پیاده حدود 2ساعت پیاده روی به سمت آبشار است.

آبشار چكان :

این آبشار در جنوب غربی الیگودرز در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره چكان در فاصله 141 كیلومتری شهرستان خرم آباد به ارتفاع 30 متر وعرض تاج 4 متر قراردارد.

این آبشار از درون غاری مشرف بر زمینهای زراعی چكان بیرون می جهد و طول فوران آن به دهها متر میرسد .اطراف آبشار منطقه ای وسیع با فضایی مطلوب و دل انگیز است كه در دو الی سه كیلو متری آن امام زاده ای به نام (ابو علی (ع))واقع شده است .

آب این آبشار در اواخر پاییز به مرور خشك می شود و در روز های اولیه شروع فصل بهار مجددا با همان فوران به بیرون می جهد، این آبشار یكی از عجایب و زیبایی های طبیعت استان لرستان محسوب می شود . در كنار آبشار پوشش گیاهی ودرختانی همانند گردو ،زالزالك،گلابی ،چنار ،كیكم،بید،بلوط،و... وجود دارد.

راههای ارتباطی :

1-دورود به ایستگاه راه آهن سفید دشت به طرف شول آباد با جاده آسفالته

2-دورود به شاپله –تنگ ناله شنه چكان این جاده مالرو ومخصوص كوهنوردی است .

3-الیگودرز با اتومبیل به طرف شول آباد بهار كار .چكان كه با اتومبیل تا چند كیلومتری آن جاده وجود دارد .

آبشار وارك :

این آبشار درغرب گردنه نوژیان ، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم آباد قرار دارد ویكی از زیباترین آبشارهای كشور است . فاصله آن تا شهر خرم آباد حدود 50 كیلومتر می باشد . سرچشمه آبشار یك صخره سنگی است و پس از طی حدود 15 متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می آورد .

آبشار وارك در نزدیكی آبشار نوژیان قرار دارد. در فصل كم آبی ارتفاع قسمت اول 7 متر با عرض حدود 12 متر و قسمت دوم 15/5 متر با عرض 5/56 متر یكی از زیباترین منظره ها را در این منطقه می توان دید . حداكثر ارتفاع آن به 57 متر می رسد و عرضی معادل 50 متر را در بر می گیرد . اطراف این آبشار پوشیده از درختان ،بلوط،گلابی،زالزالك و.... وجود دارد.

آبشار سركانه :

این آبشار درروستای گریت بخش پاپی در فاصله 50 كیلومتری شهرستان خرم آباد به ارتفاع 15 متر وعرض تاج 17 متر قرار دارد واز جمله جاذبه های طبیعی وگردشگری دیدنی استان محسوب می گردد فاصله این آبشار تا بخش پاپی حدود یك ساعت پیاده روی می باشد. این آبشار در گویش محلی به تاف هفت چشمه معروف است .پوشش جنگلی اطراف آبشار را در ختان بلوط ،زالزالك.و مو وجود دارد.

بقعه بابا طاهر خرم آباد :

بقعه بابا طاهر در مرکز شهر خرم آباد ودر ضلع غربی قلعه فلک الافلاک ودر کنار خانه قدیمی آخوند ابو قرار دارد و باتوجه به این که از مقبره منسوب به بابا طاهر در همدان تنها یک لوح قرانی مربوط به قرن هفتم به دست آمده است نمی توان آن را به باباطاهر که درقرن چهارم می زیسته نسبت داد . اهالی شهر خرم آباد معتقدند این مقبره مربوط به بابا طاهر شاعر و عارف نامدار و سراینده دوبیتی های معروف لکی و لری است.

بقعه بابا طاهر در گویش لری به باو طاهر معروف است.

سبک بنای مقبره بابا طاهر خرم آباد ساده و متشکل از گنبد خانه ای با یک ورودی است، ساختمان اصلی آن بصورت هشت ضلعی است که چهار ضلع آن هر یک به ابعاد 2,5 متر و اضلاع فرعی هریک 1,70 سانتیمتر است.

ارتفاع گنبد تا کف شش متر است، محل قبر در داخل سردابه بوده که بر روی سردابه و کف بقعه قبری به ابعاد 52* 100*177 سانتیمتر وجود دارد.

بر روی قبر ضریحی چوبی به ابعاد 127* 128* 198 وجود داشته که امروزه از بین رفته است.

اطاق کوچکی به ابعاد 2,5 * 5 متر به بدنه غربی بنا در دوره معاصر الحاق شده بود، که به آن قلندر خانه می گفتند.

بقعه بابا طاهر خرم آباد احتمالا مربوط به دوره خوارزمشاهی وبه شماره 1922 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از دیدنی های خرم آباد به شمار می آید.

آبشار افرینه :

آبشار افرینه در كنار روستایی به همین نام در مسیر جاده بین المللی خرم آباد به اندیمشك قرار دارد . آین آبشار زیبا در فصل بهار وتابستان علاقه مندان وگردشگران زیادی را به خود جلب می كند.

تونل برفی :

تونل برفی بصورت طبیعی در برف ویخ های دامنه زیبا وسر به فلك كشیده اشترانكوه در منطقه كمندان شهرستان ازنا بوجود آمده است كه طول این تونل بالغ بر 800 متر وارتفاع آن از كف تونل تا سقف بین 5/2 تا 3متر می باشد .این تونل برفی را فقط در فصول بهار وتابستان می توان بازدید نمود.

دریاچه گهر :

 درشرق استان لرستان ودر دامنه ارتفاعات اشترانكوه ، دریاچه های دائمی و شیرین گهر بالا و گهر پایین قرار دارند.دریاچه گهر یكی از زیباترین دریاچه های كوهستانی كشور می باشد این دریاچه از ذوب برف های اشترانكوه و انباشت آب آن در پشت سد یا آب بندی كه از ریزش كوه پدید آمده است .

فراوانی نسبی آب های ورودی به این دریاچه باعث می شود ، سر ریز آب آن به دریاچه پایینی (بزرگ ) بریزد . طول دریاچه اصلی گهر را 5/1 كیلومتر و عرض متوسط آن را 600 متر برآورد كرده اند . حداكثر عمق دریاچه 28 متر و مساحت آن در حدود 100 هكتار و در ارتفاع 2400 متری ازسطح دریا وتنها دارای یك راه مالرو وصعب العبور به دامنه است .

دریاچه گهر مانند آبگیری است كه از چشمه ها ، آبشارها و سراب های اشترانكوه پر شده و آب آن در تابستان و زمستان ثابت است . بیش تر سطح دریاچه گهر در زمستان یخ می بندد .

انواع بوته ها ، درختان تنومند بید ، گیاهان و گلهای زیبای پیرامونی ، اطراف دریاچه را به صورت یك پارك طبیعی شگفت انگیز در آورده است . زیبایی خیره كننده و چشم اندازهای بدیع دریاچه سبب شده است هر ساله ، با وجود سختی راه ، انبوهی از مردم لرستان ، استانهای اطراف و دیگر نقاط كشور ، با پای پیاده یا سواره به دیدن دریاچه و زیبایی های آن بروند و چند روزی از اوقات فراغت خود را در آنجا سپری كنند .

دریاچه كیو :

در مركز شهر خرم اباد در كنار پارك كیو دریاچه بسیار زیبای كیو قرار دارد این دریاچه به شهر جلوه خاصی داده ودر كنار جاذبه های تاریخی فراوان در دره خرم آباد وچشمه های پر آب دره خرم آباد شهر را در ردیف یكی از شهر های زیبا ی توریستی قرار داده است . آب آن از چشمه تامین می شود .

مساحت آن هفت هكتار و عمق آن بین سه تا هفت متر است . این دریاچه از ارزش های توریستی درون شهری بر خوردار است وبه لحاظ ویژگیهای خاص خود می تواندبه عنوان یكی از مراكز جذب توریست تبدیل شود .ودر كنار این دریاچه امكانات تفریحی ،شهربازی و چشم انداز زیبایی وجود دارد. 

گرداب سنگی :

یکی از آثار تاریخی بر جای مانده از دوره ساسانیان در شهر خرم آباد استان لرستان می باشد. گرداب سنگی که در قسمت مرکزی شهر فعلی خرم آباد و در میان بافت قدیمی شهر واقع شده است از مکانهای دیدنی خرم آباد به شمار می آید.

گرداب سنگی که در گویش لری گردآو بردینه خوانده می شود بنایی مدور متشکل از یک دیواره عظیم سنگی است که دور تا دور چشمه ای احداث گردیده است. بنای گرداب سنگی با استفاده از سنگ و ساروج ساخته شده و قطر این بنا 18 متر، با محیط 256 مترمربع ، پهنای 3 متر و بلندای 10 متر از کف چشمه است.

این بنا دارای دریچه ای به ابعاد 90×160 می باشد تا آب خارج شده از چشمه را ساماندهی کرده و سپس از طریق کانال آب چشمه را به نقاط مختلف شهر باستانی شاپورخواست منتقل کند.

چشمه گرداب سنگی تقریبا در تمام ایام سال آب دارد. طغیان آب این چشمه معمولا در نیمه دوم بهمن آغاز می شود و این امر موجب بالا آمدن سطح آب درون گرداب سنگی می شود.
افزایش و سرریز شدن آب چشمه گرداب سنگی از طریق کانال های ساخته شده و جداول طراحی شده در شهر خرم آباد آب آن را به درون رودخانه شهر سرازیر می کند.

گرداب سنگی خرم آباد که از دیدنیهای استان لرستان است در تاریخ 18مرداد1355 به شماره 1274 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چشمه ها وسراب ها :

ازجمله مواهب طبیعی و اكوتوریستی در لرستان وجود چشمه هاوسرابهای متعدد در سطح این استان است.این سرابها وچشمه ها شرایط مناسبی را جهت جذب جمعیت توریستی داخل استان وخارج از استان را در روزهای تعطیل فراهم می نماید .

سراب هنام ، سراب كهمان در الشتر ،سراب چگنی ،كیو و چشمه های گلستان، ،گرداب دارایی در خرم آباد ، سراب جانیزه ، زرشكه ، سفید ،زارم ،كرتول ،و چشمه های ونایی ، دره خونی ، هفت چشمه و اسل در بروجرد و اشترینان ، سراب غارتمندر و گردكانك ،ماهی چال ، فرسیان، گایكان ،سر دره ،رود آب در الیگودرز ، سراب چشمه و رودك در دو رود ،و چشمه فلفلی در ازنا ، اطراف برخی از این چشمه ها و سرابها از پوشش گیاهی نادری برخوردار بوده و در طول فصول مساعد شرایط مناسبی را جهت جذب گردشگران فراهم می نماید.

تالابهای لرستان :

تالابهای لرستان از جمله جاذبه های طبیعی بویژه در فصل بارندگی زیبای خاصی به منطقه می دهد .علاوه بر این تالابها مامن وزیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان ، آبزیان و پرندگان بومی ومهاجر می باشد . در این میان هفت تالاب در منطقه آهكی در شرق رودخانه كشكان كبیر كوه قرار دارند همچنین تالاب بیشه دالان در جنوب شهرستان بروجرد وتالاب سیلاخور در شمال غربی شهرستان دورود قرار دارد.

نظرات 1


ثبت نظر درباره «معرفی جاذبه های گردشگری لرستان»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید