جاذبه های گردشگری خراسان شمالی

جاذبه های گردشگری خراسان شمالی

استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور با مساحتی حدود 28 هزار و 434 کیلومتر مربع، جزو پانزدهمین استان ایران محسوب می شود.

این استان از شمال با کشور ترکنستان، از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی و از غرب با استان گلستان و از جنوب غربی با استان سمنان همسایه است. مرکز استان خراسان شمالی، شهر بجنورد است و از شهرهای مهم آن می توان شیروان، اسفراین، مانه، سملقان، جاجروم و فاروج را نام برد.

در این مطلب آسمونی به معرفی جاذبه های گردشگری استان خراسان شمالی پرداخته ایم.

روستای ییلاقی دشت

پس از عبور از تونل معروف جنگل گلستان وارد خراسان شمالی و شهرستان جاجرم می شوید. یكی از مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی شهرستان جاجرم، روستای دشت است.

این روستای 1600 نفری در ورودی استان خراسان شمالی قرار دارد و به خاطر دارا بودن جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی و همچنین برخوردار بودن از جاذبه های سنتی و صنایع دستی با ارزش و با قدمتی كه همچنان در میان ساكنان این روستا باقی مانده است، از شاخص ترین روستاهای شهرستان و به عنوان روستای هدف گردشگری است.

وجود آثار تاریخی با ارزش چون قزلر قلعه و سردابه های زیبا و همچنین ارتفاعات و كوه های مرتفع و نیز چشمه های پرآب و درختان جنگلی مناطقی چون چشمه جنگلی ییلاق، چشمه گلزار و سرچشمه سردار از مهمترین مناطق دیدنی این روستا به شمار می آیند.

كاروانسرای قره بیل

در حركت به سمت شرق در مسیر جاده اصلی به كاروانسرای رباط قره بیل در روستایی به همین نام می رسید.

رباط قره بیل بنایی است با پلان چهار گوش كه دو حیاط بزرگ و كوچك دارد. در اطراف حیاط كوچك حجره هایی كوچك و بزرگ تو در تو احداث شده كه پوشش سقف آنها گنبدی است و زیر سقف با كاربندیهای زیبای گچی تزئین شده است.

دور تا دور بنا با یك دیوار سنگی كه در تمام اضلاع آن برج های دیدبانی ساخته شده احاطه شده است این بنا در دوره تیموری ساخته شده و در دوره های بعد، بویژه دوره صفوی استفاده و مورد مرمت قرار گرفته است.

روستای دركش

پس از روستای رباط قره بیل در فاصله 30 كیلومتری شهر آشخانه مركز شهرستان مانه و سملقان و 70 كیلومتری بجنورد مركز استان خراسان شمالی به روستای دركش می رسید.

فاصله این روستا از جاده آسیایی (محور آزادشهر- بجنورد) حدود 2 كیلومتر است.

دارای طبیعتی جنگلی و كوهستانی با چشمه سارهای بسیار، دارنده تنها جنگل بلوط منطقه شرق كشور با باغهای میوه متنوع و فراوان، انواع گیاهان دارویی، حیات وحش منحصر بفرد، آثار و تپه های تاریخی متعدد و محیط زیبا و فرح بخش است كه همه ساله جاذب عده كثیری از دوستداران طبیعت است كه از شهرها و روستاهای اطراف به آنجا سفر می كنند.

وجود آبشارها و رودخانه ها از دیگر جاذبه های كم نظیر آن محسوب می شود. موقعیت طبیعی روستای دركش دره ای است و رودخانه دركش از میان آن می گذرد. در جنوب روستای دركش كوه آلاداغ با ارتفاع2455 متر و دره كنداب قرار دارد.

مجموعه تاریخی و تفریحی بش قارداش

در شش كیلومتری جنوب شهر بجنورد و بر سر راه بجنورد به اسفراین محوطه ای زیبا با درختان سر به فلك كشیده و استخرهای آب خودنمایی می كند.

مجموعه بش قارداش قدمتی دیرینه دارد.این مكان تفریحی دارای ساختمان بقعه ای است كه براساس نظر محققان فرم معماری آن در هیچیك از آثار معماری ایران مشاهده نشده و صرفا به دست هنرمندان بجنوردی ساخته شده است.بش قارداش امروز از مناطق نمونه گردشگری و مهم و مجموعه ای است تاریخی- تفریحی كه آب چشمه آن از معروفترین آبهای معدنی شرق كشور محسوب می شود.

آیینه خانه مفخم

یكی از مكان های تاریخی شهر بجنورد آئینه خانه مفخم است. در دوره قاجاریه، شمال و غرب شهر بجنورد را باغهای بزرگ با عماراتی با شكوه فرا گرفته بود، اینك از آن همه، بیش از دو بنا باقی نمانده است.

آیینه خانه یكی از این بناها است. آیینه خانه مقر سردار مفخم حكمران بجنورد، اسفراین، جاجرم، استرآباد بود و به همراه عمارت مفخم، بنای كلاه فرنگی، حوضخانه و باغ فواره دارالحكومه بجنورد را تشكیل می داده است. هم اكنون بنای آیینه خانه، موزه مردم شناسی استان است.

بنای آیینه خانه مفخم در شمال شهر بجنورد و در انتهای خیابان شریعتی شمالی واقع شده است . این بنا همزمان با عصر ناصری در داخل باغ بزرگی ساخته شده است. آینه خانه مفخم مقر سردار مفخم ، حكمران بجنورد ، اسفراین ، جاجرم ، استراباد بوده و دیدار های رسمی با مقامات قاجاری و رجال سیاسی در این مكان صورت میگرفته است .

پلان این بنا مستطیل شكل بوده و در دو طبقه با تزئینات داخلی و خارجی ساخته شده است . تزئینات خارجی بنا شامل كاشی كاری هفت رنگ ، معلقی و اشكال گل و بوته = و نقوش انسانی و حیوانی است. این بنا 4 مناره در طرفین ورودی اصلی دارد كه روی 2 مناره كلمه محمد 12 بار به شیوه كاشیكاری معقلی تكرار شده است .

در طبقه دوم ، اتاق آیینه كاری شده ای وجود دارد كه نام خود را به كل بنا بخشیده است . تمام دیار های داخلی این اتاق با روش مقرنس و قرینه سازی آینه كاری شده و در قسمت گیلویی سقف ردیفی از عكس رجال سیاسی آن دوران زیر شیشه به نمایش گذاشته شده است . دربهای این اتاق با چوب صندل ساخته شده و با عاج و استخوان ترصیع شده اند . امروز بنای آیینه خانه به عنوان موزه تاریخی فرهنگی بجنورد مورد استفاده قرار میگیرد .

پارك جنگلی و تاریخی باباامان

در ده كیلومتری شمال شرقی بجنورد و در كنار جاده بجنورد- شیروان گردشگاه معروف «باباامان» واقع شده است. این گردشگاه با پارك جنگلی و استخرهای دیدنی همواره مسافران بسیاری را برای رفع خستگی به خود جلب كرده است.

آب «باباامان» از چهار نقطه درون تپه ای می جوشد و به درون استخرهایی می ریزد كه با اختلاف سطح ساخته شده است. در آغوش تپه ها، درختان انبوه و مناظر تماشایی باباامان تاسیساتی نظیر متل، رستوران، پارك كودك و محل استراحت خانواده ها جای گرفته است هوای لطیف و شبهای دل انگیز و زیبای باباامان هر گردشگری را به خود جذب می كند.

از میان درختان چنار كهنسال، بر فراز تپه ای كه چشمه در مجاورت آن قرار دارد، بنای امام زاده ای معروف به شاهزاده اسماعیل قرار دارد. این مكان از شهرت كشوری و حتی جهانی برخوردار است و كمتر مسافر و زائری است كه در گذر از مسیر بجنورد- مشهد جان خویش را در لطافت هوا و زیبایی این مكان طراوتی دیگر ندهد.

آب گرم ایوب پیغمبر

این آب گرم در بخش كوهستانی گرمخان دهستان گیفان به ارتفاع 1300 متر در فاصله 80 كیلومتری شمال شرقی شهر بجنورد قرار دارد. آبهای معدنی به علت داشتن املاح و خاصیت های درمانی، یكی از جاذبه های گردشگری استان به شمار می آید و این مكان نیز از دیرباز محلی برای استراحت و شنا و شفای بیماران بوده است.

روئین روستای پلكانی

این روستا در 45 كیلومتری جنوب بجنورد و 24 كیلومتری شمال شهر اسفراین قرار گرفته و دره ای است كه رودخانه روئین از میان آن می گذرد از عمده محصولات باغی روئین كه از مرغوبیت ویژه ای برخوردار است می توان به گیلاس، گردو، سیب، انگور، گلابی، هلو و زردآلو اشاره كرد.

از آنجا كه این آبادی نسبت به روستاهای دیگر، بلندتر و نیز سرسبزتر است در اصطلاح به روئین موسوم شده است.نوع معماری و ساختار بناهای روستا به گونه ای است كه به شكل پلكانی دیده می شود.

این ناحیه یكی از پتانسیلهای بالقوه شهرستان اسفراین است، وجود جاذبه های طبیعی، اكوتوریستی، تاریخی می توان زمینه ساز و بسترساز بسیاری از مقوله های گردشگری در این منطقه محسوب شود. قدمت این آبادی به بیش از ده قرن پیش باز می گردد.

روستای گلیان

روستای گلیان در 23 كیلومتری شهرستان شیروان با جمعیتی در حدود 1694 نفر قرار دارد جاذبه های گردشگری و تاریخی این روستا عبارتند از: مقبره بابا توكل، باغات زیبا و ییلاقی، غار كافر قلعه، گبرخانه.

روستای هدف و منطقه خسرویه

روستای خسرویه در دامنه رشته كوههای زیبای شاه جهان در فاصله 25 كیلومتری جنوب غربی فاروج در دل دره ای سرسبز جای گرفته است خسرویه زادگاه عالم ربانی آقا نجفعلی قوچانی است و علاوه بر بافت سنتی و مذهبی، از جاذبه های طبیعی از جمله چشمه سارهای، استخرهای پرورش ماهی قزل آلابا تنوع محصولات باغی شامل: سیب، گلابی، گیلاس، و گردو و... برخوردار است.

از جمله آثار تاریخی این روستا می توان به امامزاده بابا و بی بی قلعه سنگی و سنگ قبرهای گورستان قدیمی با خط ثلث جلی با قدمت بیش از 700 سال و 2 صندوق منبت كاری شده امامزاده اشاره كرد كه حكایت از قدمت روستا به دوران قبل از صفویه دارد .

ثبت نظر درباره «جاذبه های گردشگری خراسان شمالی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید