جاذبه های گردشگری استان چهار محال بختیاری

جاذبه های گردشگری استان چهار محال بختیاری

آسمونی : جنگل‌های بلوط و زالزالك، آبشار‌، گردشگاهها وگرداب‌ها از زیباترین عوامل اكوتوریسم چهارمحال و بختیاری است.

استان چهارمحال و بختیاری با دارا بودن بیش از 250 جاذبه شناخته شده طبیعی تاریخی و مذهبی از مهمترین مناطق كشور برای جذب گردشگر به شمارمی‌رود.

فرونشست‌های بوجود آمده همزمان با حركات زمین ساختی زاگرس و آب حاصل ازذوب برف كوههای بلند، تالابهای متعددی را در استان تشكیل داده است كه زیستگاه انواع پوشش گیاهی- جانوری است و وجود این مواهب خدادادی، گردشگری طبیعی استان را ازپتانسل بسیار بالایی برخوردار ساخته است.

شكل طبیعی استان چهار محال و بختیاری بر مبنای ارتفاعات میانی رشته كوه زاگرس استوار گشته است.
انباشت برف در ارتفاعات استان سبب شده معروفترین رودخانه‌های دایمی جنوب غربی و مركزی ایران یعنیكارون، زاینده رود و دز از ارتفاعات این استان سرچشمه گیرند. جنگلهای بلوط، زالزالكو برخی دیگر از گیاهان پهن برگ و نیز آبشار‌ها، غارها، چشمه سارهای با آب فراوان،مناطق حفاظت شده، گردشگاهها و گردابها از دیگر عوامل طبیعی و اكوتوریسم استان محسوب می‌شوند.

بهار و تابستان فصل رونق اكوتوریسم در استان چهارمحال و بختیاری است.
جلوه‌های اكوتوریسم استان چهارمحال و بختیاری از تنوع بسیاری برخوردار بوده ومی‌تواند سهم بسزایی در رونق دادن به صنعت گردشگری ایفا كند.

تالابها، چشمه‌ها،آبشارها، غارها، مناطق حفاظت شده و سایر چشم‌اندازهای طبیعی استان چهارمحال وبختیاری زیباترین پتانسیلهای گردشگری كشور را تشكیل می‌دهند و بر خلاف بسیاری ازمناطق طبیعی كشورمان كه تاكنون ناشناخته مانده‌اند، این مناطق طبیعی از امكاناتگردشگری متوسطی برخوردار بوده و در صورت ایجاد كامل زیرساختهای این صنعت در این مكانها و معرفی كامل آنها به علاقه‌مندان، چهارمحال و بختیاری به تنهایی می‌تواند،مكانی برای جذب بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی و رونق این صنعت در كشور باشد.

مدیر كل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری، این استان را واحد پتانسیل بالایی برای رونق اكوتوریسم دانست و افزود: «استان چهارمحال و بختیاری از لحاظ ساختاری با دارا بودن چشم‌اندازهای بسیار زیبای كوهستانی، تالابی، دشتی، جنگلی ورودخانه‌ها از محیط زیست طبیعی بسیار سحرانگیزی برخوردار است.»

وی اظهار داشت: «یكی از مهمترین جاذبه‌های طبیعی استان تالابهای آن است كه در زمره تالابهای بین‌المللی قرار داشته و از جنبه‌های مختلف زیست محیطی حائز اهمیت هستند.وی افزود: «ایناستان تنها با دارا بودن یك درصد از مساحت خاك كل كشور، 11درصد از منابع آبی را بهخود اختصاص داده است.

تالاب چغاخور

تالاب بین‌المللی و زیبای چغاخور بامساحتی حدود دو هزار و 300 هكتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و كلار در نزدیكی شهربلداجی واقع شده است. این تالاب در مسیر جاده شهركرد- خوزستان قرار گرفته و ازشهركرد 65 كیلومتر فاصله دارد.
فضای وسیع و هوای لطیف و چشم اندازهای بدیع همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومی این تالاب را در ردیف یكی از كانونهای مهم جذب گردشگری در استان قرار داده است.

ویژگی منحصر به فرد تالاب، زیست نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (ماهی گورخری) در این مكان است. بهترین فصول بازدید ازاین تالاب بهار و تابستان است. تالابهای گندمان و سولقان دیگر تالابهای دائمی استان است كه در نزدیكی این تالاب واقعند. راه دسترسی به این تالاب آسفالته بوده و ازامكاناتی چون آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سكوی نشیمن، دسترسی به واحداقامتی و پذیرایی و پاركینگ برخوردار است.

چشمه دیمه

چشمه دیمه، سرچشمه اصلی زاینده رود قبل از ایجاد تونلهای كوهرنگ، در ده كیلومتری چلگرد و در مجاورت روستای دیمه واقع شده است. آب این چشمه از گواراترین آبهای جهان است و خواص درمانی (جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ كلیه) نیز دارد.

در نزدیكی این چشمهكارخانه آب معدنی دیمه قرار دارد كه محصولات آن به خارج از كشور صادر می‌شود و دربازار داخلی نیز وجود دارد.
مناظر زیبا و چشمگیر و فضاسازی‌های اطراف چشمه، اینمكان را در ردیف زیباترین گردشگاههای شهرستان كوهرنگ قرار داده است.

بهترین فصول بازدید از این جاذبه بهار و تابستان است. راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی،سرویس بهداشتی، فضای سبز، سكوی نشیمن، دسترسی به واحد اقامتی و پذیرایی، پاركینگ،آلاچیق، زمینهای ورزشی و بازی كودكان در این مكان برای گردشگران فراهم شدهاست.

چشمه كوهرنگ

این چشمه با آب بسیار زیاد از دامنه های زردكوه سرچشمه میگیرد و پس از گذر از پیچ و خم‌های فراوان به دریاچه سد كوهرنگ می‌ریزد و از تونل اول كوهرنگ وارد زاینده رود می‌شود.
مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضورعشایر در منطقه، زیبایی این چشمه را دو چندان كرده است.

دستیابی به این نقطه- كه بیشتر در فصول بهار و تابستان برای بازدید توصیه می‌شود- به راحتی با هر نوع خودروامكان پذیر است.
این چشمه از چلگرد 30 كیلومتر فاصله دارد و در مسیر شماره 1گردشگری بوده و مسیر آن مشخص شده است.
راه دسترسی مناسب، آب آشامیدنی، فضای سبزو دسترسی به هتل كوهرنگ از دیگر امكانات چشمه است.

چشمه برم

چشمه مصفای برمدر مركز شهر لردگان واقع شده و با شهركرد 150 كیلومتر فاصله دارد.
این چشمه پرآب علاوه بر تامین آب كشاورزی، یكی از سرشاخه های كارون به حساب آمده و چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان بوجود آورده است. اطراف این چشمه بصورت پاركی جهت تفرج وگذراندن اوقات فراغت اهالی شهر لردگان و گردشگران فضاسازی شده است.
این چشمه نیز از جاده آسفالته، فضای سبز، سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی، سكوی نشیمن، دسترسی به واحد پذیرایی و اقامتی، تجهیزات جهت بازی كودكان و پاركینگ برای رفاه گردشگران برخوردار است.

چشمه‌های مولا و سرداب

این دو چشمه با فاصله نسبتاً نزدیك به هم به ترتیب در مجاورت روستای آلیكوه و رستم آباد از توابع شهرستان اردل، از چشم اندازها و مناظر بسیار زیبایی برخوردارند و هر روز بویژه روزهای تعطیل پذیرای صدهاگردشگر و مسافر از نقاط مختلف هستند.
برای رفاه مسافران اقدامات زیرساختی ازقبیل جاده دسترسی، ساخت سكوی نشیمن و سرویس بهداشتی در این دو مكان صورت گرفته است. فاصله این نقاط تا شهركرد 120 كیلومتر است.

دشت لاله‌های واژگون

این دشت در 12 كیلومتری چلگرد و در نزدیكی روستای بنواستكی از توابع شهرستان كوهرنگ واقع شده است. وسعت زیاد ( سه هزار و 400 هكتار) پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله‌های واژگون (اشك مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیكی به دیگر جاذبه های قطب سیاحتی كوهرنگ از این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی ساخته است. زمان رویش و شكفتن لاله های واژگون در این دشت از اواسط فروردین ماه شروع می‌شود و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد.
راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سكوی نشیمن، دسترسی به هتل كوهرنگ، پاركینگ نیز از امكانات این منطقه محسوب می‌شود.

منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

این منطقه 21 هزار و 600 هكتار مساحت دارد و پارك ملی تنگ صیاد را با وسعتی معادل 5400 هكتار در دل خود جای داده است. دستیابی به این منطقهاز طریق محور مواصلاتی شهركرد- اصفهان میسر است.
تنگ صیاد به واسطه دارا بودن تپه ماهور های متعدد زیستگاه مناسبی برای گونه قوچ و میش است.
كوهستانهای جنوبی منطقه دارای صخره‌های صعب العبور است كه زیستگاه پلنگ، كل و بز با جمعیت قابل توجهی هستند.
از دیگر جانوران منطقه گرگ، روباه، شغال، كفتار و پرندگانی همچون كبك دری، كبك چیل، تیهور و عقاب هستند.
در این منطقه امكان شكار با كسب مجوز لازم از سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد. نزدیكترین شهر به منطقه تنگ صیاد فرخشهر است.
از امكانات گردشگری این منطقه راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی،فضای سبز، سكوی نشیمن، دسترسی به واحدهای پذیرایی و اقامتی شهركرد و پاركینگ است.

منطقه حفاظت شده سبزكوه

این منطقه زیبا با وسعتی در حدود 62هزار هكتار در سه شهرستان بروجن، لردگان و عمدتاً اردل گستردگی دارد و دارای اكو سیستم‌های ویژه و چشم‌اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و كوهستانی است. آبشارهای پرآب و دیدنی مثل تنگزندان و معدن، زیبایی منطقه را دوچندان كرده است.
این منطقه دارای سه نوع آب وهوا است و به تبع آن جانورانی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، سنجاب بلوطهای غرب ایران، كل،بز و كبك دری در این منطقه زندگی می‌كنند.
بهترین مسیر دسترسی به منطقه مسیرگردشگری شماره 5 است كه در بخش مسیرهای گردشگری آمده و مناسبترین فصل بازدید از این منطقه فصل بهار است.

آبشار آتشگاه

این آبشار در 190 كیلومتری شهركرد و در 40 كیلومتری شهر لردگان در دره ای روح افزا به طول 2 كیلومتر قرار گرفته است.
مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته است.
شیب زیاد و پستی وبلندی‌های دره، آبشارهای كوچك متعددی را ایجاد كرده است. پیوند عناصر زیبای طبیعی مانند دره، سبزه زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج در این مكان فراهم می‌آورد.
سراسر بهار و تابستان این آبشار برای بازدید مناسب است. جاده آسفالته، آب آشامیدنی، سكوی نشیمن، فاصله تا اولین پمپ بنزین (لردگان 40 كیلومتر(دسترسی به مهمانسرای جهانگردی لردگان، سرویس بهداشتی، پاركینگ و كمپینگ از امكانات گردشگری آن است.

آبشار دره عشق

آبشار دره عشق در منطقه مشایخ (شهرستان اردل)در مجاورت روستای دره عشق در فاصله 110 كیلومتری شهركرد قرار دارد. این آبشار باسرعت زیاد از دل كوه بیرون می جهد و بیش از یكصد متر ارتفاع دارد. در كنار این آبشار رود كارون به آرامی جاری است و در تركیب با انارستانها و شالیزارهای روستاهای دره عشق و دورك شاهپوری، فضای شگفت انگیزی را بوجودآورده است.
در اكثر فصول سال بویژه بهار بازدید از این آبشار مناسب است.

پارك جنگلی پروز

در منتهی الیه حدود جنبی استان در 50 كیلومتری لردگان، گردشگاه زیبای پروز با طبیعت بهشتی خود درامتداد دره ای سبز قرار گرفته است.
فضای دنج و خلوت، سایه سار درختان بلند و قدكشیده این پارك، چشمه‌های زلال متعدد به علاوه شالیزارهای پراكنده و درختان جنگلی اطراف، تصویری زیبا از طبیعت خداوندی را جلو چشم هر بیننده‌ای به نمایش می‌گذارد،به طوریكه كمتر گردشگر و بازدید كننده‌ای است كه با یكبار دیدن میل بازدید مجدد دردلش موج نزند و مسحور صحنه‌ها و مناظر زیبای این طبیعت دست نخورده نگردد.

این پارك جنگلی فضای بسیار مناسبی برای استراحت و گردش خانواده ها و اردوهای دانش آموزی و دانشجویی است. برای گردشگران علاقه‌مند به این منطقه، جاده آسفالته، فضای سبز، سكوی نشیمن، سرویس بهداشتی، پاركینگ، دسترسی به واحدهای اقامتی لردگان، فاصله تا پمپ بنزین لردگان (50 كیلومتر) فراهم شده است.

گردشگاه سیاسرد

چشمه سیاسرد در پنج كیلومتری شهر بروجن قرار گرفته است. هوای خنك و مطبوع و درختان زیباو كهنسال اطراف این چشمه مكانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساكنین شهر بروجن وسایر گردشگران بوجود آورده است، به‌طوریكه همه روزه و بویژه در روزهای تعطیل این مكان شاهد گشت و گذار تعداد زیادی از مسافران و گردشگران است.

ایجاد فضاسازی‌های مناسب و سهل الوصول بودن میل به بازدید از این گردشگاه را دوچندان كرده است.
دسترسی به واحدهای اقامتی و پذیرایی شهر بروجن، تجهیزات جهت بازی كودكان،پاركینگ و آب آشامیدنی بازدید از این مکان را آسانتر كرده است.

غار سراب

غارسراب در 56 كیلومتری جنوب غربی شهركرد و حدود 7 كیلومتری شهر باباحیدر (شهرستان فارسان) در مسیر دره ای زیبا و معتدل، در مجاورت روستای امیدآباد قرار گرفته است.
از انتهای جاده آسفالته تا دهانه غار حدود 15 دقیقه پیاده روی لازم است.

این غار شگفت انگیز دو دهانه دارد و به دلیل وجود موانع طبیعی بیش از 600 متر از آن قابل دسترسی نیست از یكی از دهانه‌های غار، آبی خروشان و خنك بیرون می‌آید. ارتفاع سقف غار در بعضی از نقاط به 15 متر می‌رسد. در دالان طویل غار قندیلهای آهكی زیبابه وفور وجود دارد و فرآیند تشكیل این قندیلها ادامه دارد.

غار یخی چما

این غار در فاصله 25 كیلومتری چلگرد در نزدیكی روستای شیخ علیخان یكی از نادرترین واعجاب انگیزترین غارهای منطقه به نام غار یخی چما با قندیلهای فراوان یخی واقع شده است.
از زیر یخهای این غار چشمه‌ای با آب سرد در جریان است كه نهایتا به سدكوهرنگ می‌ریزد.

قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برفهای چندین ساله دراین مكان سبب شده قندیلهای یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

كمربند سبز حاشیه زاینده رود

تمامی مسیر حاشیه زاینده رود از سامان تا قراقوش (نزدیك سد زاینده رود) دارای مناظر زیبا و چشم نواز است كه ازتركیب رودخانه، باغهای سرسبز دوطرف جاده و هوای پاك بوجود آمده است.
این مسیربه دلیل وجود مجموعه‌های تفریحی در محل پل زمانخان شرایط اقلیمی مساعد در حدود 9ماه از سال و دسترسی نزدیك به مركز استان و شهرهای استان اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران بوده است.
در انتهای این مسیر سد و دریاچه زاینده رود وجود دارد كه به نوبه خود زیباست. در این مسیر زاینده رود هنوز از مناطق صنعتی عبور نكرده و رنگ آبی و تمیز آب همراه با هوای مطبوع و باغات سرسبز اطراف آن بسیار دلپذیر است.

حاشیه رودكارون

سرشاخه‌های متعدد رود كارون در قلمروهای غربی و جنوب غربی استان شامل لردگان، خانمیرزا، فلارد، جنوب بازفت و جنوب شهرستان اردل جریان دارند و دارای چندین عنصر ارزشمند تفریحگاهی وگردشگری از جمله آب و هوای مناسب و دلپذیر در اكثرفصول سال، نزدیكی و دسترسی مناسب به خوزستان از طریق جاده‌های آسفالته و وجودجنگلهای نسبتاً متراكم بلوط در حواشی مسیرهای اصلی است.

این رودخانه از دره‌های شگفت انگیزی عبور می‌كند و در تركیب جریان رود، جنگلهای بلوط و كوه مناظر بدیعی راعرضه می‌كند. از جمله بهترین این مناظر را در مسیر جاده شهركرد- خوزستان در روستای دوپلان (110 كیلومتری شهركرد) می‌توان مشاهده كرد.

آبشار تونل كوهرنگ

این آبشار از سرازیر شدن آب تونل اول كوهرنگ بوجود آمده است. این تونل برای انتقال آب چشمه كوهرنگ و دیگر چشمه‌های اطراف به زاینده رود در سال 1332 در منطقه كوهرنگ،جایی كه اكنون شهر توریستی چلگرد- مركز شهرستان كوهرنگ قرار دارد، ایجاد شد. تلاش برای انتقال این آب به زمان بسیار دور برمی‌گردد. در زمان صفویان تلاش برای ایجادشكاف در كوه كاركنان و انتقال آب، راه به جایی نبرد.

(این شكاف كه در نزدیكی تونل است، خود یكی از دیدنی های تاریخی منطقه است)آبشار این تونل و فضاهای بسیارزیبای اطراف آن مناظر بسیار زیبایی را برای هر ببننده‌ای ایجاد كرده است.
درتمام فصول سال – حتی زمستان- به سبب نزدیكی با پیست اسكی چلگرد این مكان مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد.
راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سكوی نشیمن، دسترسی آسان به واحد اقامتی و پذیرایی و پاركینگ ازامكانات آن به‌شمار می‌رود.

ثبت نظر درباره «جاذبه های گردشگری استان چهار محال بختیاری»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید