زبان های رسمی سازمان ملل متحد

زبان های رسمی سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد در پی ناتوانی جامعه ملل در جلوگیری از جنگ جهانی دوم به ‌وجود آمد، طوری‌ كه كشورهای بزرگ قبل از خاتمه جنگ، طرح تأسیس سازمان جهانی جدیدی را پی ‌ریزی كردند كه بتواند حافظ امنیت و صلح بین المللی باشد. به‌علت اهمیت این سازمان، به ‌طور خلاصه به مبانی تأسیس آن اشاره می ‌شود:

1- منشور آتلانتیك1941 :

در بخش آخر این منشور به لزوم ایجاد یك سیستم دائم امنیت دسته جمعی اشاره شده است.

2- اعلامیه ملل متحد1942 :

كه توسط سران كشورهای آمریكا، انگلستان، شوروی و چین در واشنگتن امضاء شد؛ و بعداً به امضاء نمایندگان 22 كشور از جمله ایران رسید.

3- كنفرانس مسكو 1943 :

وزیران امور خارجه سه كشور آمریكا، شوروی، انگلستان در آن به لزوم تشكیل سازمان جهانی تأكید كردند.

4- كنفرانس یالتا 1945 :

سران كشورهای آمریكا، شوروی و انگلستان برای آخرین بار تشكیل جلسه دادند و نظر نهائی خود را در مورد اساسنامه سازمان و هم‌ چنین برقراری حق وتو برای كشورهای بزرگ اعلام كردند.

5- كنفرانس سان فرانسیسكو 1945 :

این كنفرانس با شركت نمایندگان 50 كشور در سان فرانسیسكو تشكیل و در طی آن منشور ملل متحد تصویب شد. منشور یا اساسنامه سازمان ملل متحد، مشتمل بر یك مقدمه و 111 ماده و یك ضمیمه 70 ماده‌ای مربوط به اساسنامه دیوان بین ‌المللی دادگستری است. این منشور از نظر حقوقی نسبت به معاهدات بین‌المللی اولویت دارد. مقر سازمان ملل متحد در ساختمان مخصوص در شهر نیویورك می ‌باشد. امروزه بیش از 190 كشور جهان عضو سازمان ملل متحد هستند.

زبان‌های رسمی سازمان ملل متحد شش زبان هستند که در ملاقات‌ها و جلسه‌های سازمان ملل متحد استفاده می‌شوند و تمامی اسناد رسمی سازمان ملل، معمولاً و زمانی که بودجه اجازه دهد، به آن‌ها نوشته می‌شوند.

این زبان‌ها به ترتیب حروف الفبای فارسی عبارتند از :

1- اسپانیایی

2- انگلیسی

3- چینی

4- روسی

5- عربی

6- فرانسوی

مرکز اطلاعات و آگاه‌سازی عمومی سازمان ملل متحد (UN Department of Public Information)، برای بزرگ‌داشت گوناگونی زبان‌ها و آگاه‌سازی دربارهٔ ارتباطات بین فرهنگی، روزی که هر یک از شش زبان رسمی به عنوان زبان رسمی پذیرفته شده‌اند را به عنوان روز آن زبان معرفی کرده‌است.

نظرات 2


ثبت نظر درباره «زبان های رسمی سازمان ملل متحد»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید