شهادت سرلشگر خلبان عباس بابایی فرمانده نیروی هوایی ارتش - 1366 ش

شهادت سرلشگر خلبان عباس بابایی فرمانده نیروی هوایی ارتش - 1366 ش

آسمونی : شهید بابایی در سال 1329، در قزوین دیده به جهان گشود. دورهٔ ابتدایی و متوسطه را در همان شهر طی نمود و در سال 1348، به دانشكدهٔ خلبانی نیروی هوایی راه یافت و پس از گذرانیدن دورهٔ آموزش مقدماتی برای تكمیل دوره به آمریكا اعزام شد.

با ورود هواپیماهای پیشرفتهٔ اف ـ 14 به نیروی هوایی ، بابایی كه جزو خلبانهای تیزهوش و ماهر در پرواز با هواپیمای جنگی اف ـ 5 بود، به همراه تنی چند از خلبانان برای پرواز با هواپیمای اف ـ 14 انتخاب و به پایگاه هوایی اصفهان منتقل شد.

با اوجگیری مبارزات مردم علیه نظام ستمشاهی، بابایی به عنوان یكی از پرسنل انقلابی، در جمع دیگر افراد متعهد ارتش وارد میان مبارزه شد.

پس از پیروزی انقلاب، وی گذشته از انجام وظایف روزمره، سرپرست انجمن اسلامی پایگاه نیز شد. شهید بابایی با دارا بودن تعهد، ایمان، تخصص و مدیریت اسلامی چنان درخشید كه شایستگی فرماندهی وی محرز و در تاریخ 7/5/1360 فرمانده پایگاه شد.

شهید بابایی، با كفایت، لیاقت و تعهد بی پایانی كه در زمان تصدی فرماندهی پایگاه اصفهان از خود نشان داد؛ در تاریخ  1362/09/09  با ارتقاء به درجه سرهنگی به سمت معاون عملیات نیروی هوایی ارتش منصوب و به تهران منتقل گردید. او با روحیه شهادت طلبی به همراه شجاعت و ایثاری كه در طول سالهای دفاع مقدس به نمایش گذاشت، صفحات نوین و زرینی برتاریخ نیروی هوایی ارتش افزود و با بیش از 3000ساعت پرواز با انواع هواپیماهای جنگنده، قسمت اعظم عمر خویش را در پروازهای عملیاتی و یا قرارگاه ها و جبهه های جنگ در غرب و جنوب كشور سپری كرد و چهره آشنای «بسیجیان» و یار وفادار فرماندهای قرارگاه های عملیاتی شناخته شد و تنها از سال 1364 تا هنگام شهادت، بیش از 60 مأموریت جنگی را با موفقیت كامل به انجام رسانید.

شهید سرلشگر بابائی به علت لیقات و رشادتهایش در تاریخ 1366/08/02 به درجه سرتیپی مفتخر شد و در پانزدهم مرداد همان سال در حالی كه به درخواستهای پی در پی دوستان و نزدیكانش مبنی بر شركت در مراسم حج آن سال پاسخ نه را داده بود، در روز عید قربان در یك عملیات برون مرزی، به شهادت رسید. از نزدیكان شهید نقل شده كه وی چند روز قبل از شهادت در پاسخ پافشاریهای بیش از حد دوستان جهت عزیمت به مراسم حج گفته بود: «تا عید قربان خودم را به شما می رسانم.»

وی هنگام شهادت 37 سال داشت و اسوه ای بود كه از كودكی تا واپسین لحظات عمر گرانقدرش همواره با فداكاری و ایثار زندگی كرد و سرانجام نیز به آرزوی بزرگ خود كه شهادت بود، دست یافت و نام پرآوازه اش درتاریخ پرافتخار كشور جمهوری اسلامی ایران جاودانه شد.

مقام معظم رهبری در مورد شهید بابایی می فرمایند: «این شهید عزیزمان انسانی مؤمین و متقی و سربازی عاشق و فداكار بود و در طول این چند سالی كه من ایشان را می شناختم، همیشه بر همین خصوصیات ثابت و پابرجا بود... او هیچ گاه به مصالح خود فكر نمی كرد و تنها مصالح سازمان و انقلاب و اسلام را مد نظر داشت. او فرماندهی بود كه با زیردستان بسیار فروتن و صمیمی بود؛ اما در مقابل اعمال بد و زشت، خیلی بی تاب و سختگیر بود... این شهید عزیز یك انقلابی حقیقی و صادق بود؛ و من به حال او حسرت می خورم و احساس می كنم كه در این میدان عظیم و پرحماسه از او عقب مانده ام.»

ثبت نظر درباره «شهادت سرلشگر خلبان عباس بابایی فرمانده نیروی هوایی ارتش - 1366 ش»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید