داروهای ضد افسردگی

همه ما گاهی اوقات احساس خستگی، بدبختیو ناراحتی می‌‌كنيم، اين احساسات معمولاً بيش از يك يا دو هفته دوام نمی ‌آورند و چندان با روند زندگی ما تداخل ايجاد نمی ‌كند. گاهی اوقات دليل خاصی برای آن وجود دارد، گاهی هم فقط از غم و اندوه ناشی ميشود. ما معمولا خودمان از پس آنها برمی ‌آييم و نيازی به كمك گرفتن از دیگران نداریم.زمانی افرادافسردگی جدی دارند که احساس افسردگی سريع برطرف نشود به قدری حالشان بد باشد كه زندگی روزمره آنها دچار اختلال گردد.

این مطلب آسمونی برای افرادی که می خواهند درباره داروهای ضد افسردگی بدانند تهیه شده است و در مورد چگونگی عملکرد داروها، اثر دارو ها، عوارض جانبی و درمانهای غیرداروئی اطلاعاتی می دهد.

دارو های ضد افسردگی علائم بیماری افسردگی را از بین می برند, این داروها در دهه 1950به بازار آمدند و از آن زمان به طور مرتب استفاده می شوند .

 

امروزه حدود 30 نوع دارو های ضد افسردگی از 4 گروه مختلف وجود دارد :

1- تری سیکلیک ها (Tricyclics)

2- ام -اِی -اُ- آی-ز ) مونو- آمینو اُکسیداز) (MAOI)

3- اس- اس- ار- آی- ز) سلکتیو- سروتونین- ری آپ تِیک -اینهیبیتورز) (SSRIs)

4- اس- ان- ار- آی- ز ) سروتونین و نورآدرنالین- ری آپ تِیک -اینهیبیتورز) (SNRIs)

 

 دارو های ضد افسردگی چگونه تاثیر می کنند؟

جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد، اما به نظر میرسد که دارو های ضد افسردگی فعالیت بعضی از مواد شیمیایی مغز به نام نوروترانسمیترها را افزایش می دهند.در افسردگی غالباً سروتونین و نورآدرنالین که هر دو جز نوروترانسمیتر ها هستند ، دچار اختلال می شوند.

 

دارو های ضد افسردگی در چه مواردی تجویز می شوند؟

افسردگی متوسط و شدید لازم به ذکر است که معمولا برای افسردگی خفیف دارو تجویز نمی شود اضطراب شدید و حملات پانیک اختلالات وسواسی، جبری،دردهای مزمن،اختلالات تغذیه ای (Eating Disorders)،اختلال استرسی پس ازسانحه اگر نمی دانید چرا دارو ضد افسردگی برای شما تجویز شده، از پزشک خود بپرسید.

 

داروهای ضد افسردگی تا چه حد موثر هستند؟

بعداز3 ماه درمان 50 تا 65 درصد افراد بهبودی چشمگیر پیدا می کنند, در حالیکه این درصد برای افرادیکه دارونما(پلاسبو) استفاده کنند 25تا 30 میباشد.این نکته که بعضی افراد با دارونما بهتر میشوند شاید جالب به نظربرسد، ولی لازم است بدانید که این اثر مشابه اثری است که مسکن ها میتوانند روی احساس ما داشته باشند. از طرف دیگر هر داروئی که ما استفاده می کنیم، مقداری از اثر خود را مدیون داشتن نام دارو بر خود دارا می باشد، به این معنی که افراد گاهی صرف اینکه فکر می کنند دارو استفاده می کنند احساس بهتری پیدا می کنند. 

آیا داروهای ضد افسردگی جدید بهتر از داروهای ضد افسردگی قدیمی هستند؟

بله ونه. داروهای ضد افسردگی قدیمی تر(تری سیکلیک ها) به همان اندازه داروهای جدید موثر می باشند، اما داروهای جدید اثرات جانبی کمتری دارند.یک نکته مهم این هست که اگر فردی تعداد زیادی از این دارو را یکباره استفاده کند (به طور اتفاقی یا به منظور خودکشی) ،چندان خطرناک نیستند.

 

چه نوع دارو ضد افسردگی به من توصیه شده است؟

در انتهای این مطلب آسمونی فهرستی از تمامی داروهای ضد افسردگی ؛ نام تجاری آنها و نوع آنها داده شده است. 

 

آیا داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی دارند؟

بله ،پزشک شما در این زمینه شما را راهنمائی می نماید ودرعین حال لازم هست که شما وی را از هرگونه بیماری دیگرخودتان آگاه سازید.در زیر فهرستی از عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی مختلف آورده شده.

 

تری سیکلیک ها

خشکی دهان ، لرزش خفیف، طپش قلب، یبوست، خوابی آلودگی و افزایش وزن از عوارض شایع این دسته داروها می باشند.در افراد سالخورده عوارض دیگری مانند گیجی،کندی در شروع وتوقف جریان ادرار،افت فشارخون وگاهاً ازدست دادن تعادل وافتادن، ممکن است اتفاق بیفتد.اگر بیماری قلبی دارید بهتر هست از این گروه ضد افسردگی ها استفاده نکنید.
مردها ممکن هست دچار اختلالاتی در نعوظ ویا انزال دیررس شوند. استفاده یکباره تعداد زیادی از این دارو (به منظور خودکشی) می تواند بسیار خطرناک باشد.

 

اس-اس-آر-آیز SSRIs

در طی دو هفته اول ممکن است، احساس تهوع و اضطراب بیشتری کنید. بعضی از این داروها می توانند باعث سوء هاضمه بشوند ولی اگر همراه غذا میل شود این مسئله برطرف خواهد شد.از عوارض جانبی دیگر این گروه می توان ،ایجاد اختلال در عملکرد جنسی را نام برد. مواردی از پرخاشگری نیزگزارش شده که البته این تعداد زیاد نمی باشد.
آگاهی داشتن از عوارض جانبی این داروها ممکن هست نگران کننده باشد، خصوصاً اینکه بروشور همراه دارو، حتی عوارض جانبی بیشتری را ذکر میکند که ممکن است به نگرانی شما بیا فزاید .اما بیشتر افراد ،دچارهیچ عوارض جانبی نمی شوند ویا شکل خفیفی از عوارض جانبی را تجربه میکنند.عوارض جانبی غالباً درعرض چند هفته برطرف خواهد شد. اما داشتن لیست آنها مهم است چون درصورتیکه دچار عوارض جانبی بشوید متوجه آن خواهید شد و می توانید با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض جانبی جدی مانند ، اختلال جریان ادرار،گیجی، فراموشی و ازدست دادن تعادل وافتادن، در افراد جوان و میان سال به ندرت اتفاق می افتد. داشتن افکار خودکشی یا خودآزاری در افرادی که افسرده هستند امر شایعی می باشد،درصورت داشتن این افکاربا پزشک خود صحبت کنید. این افکار به محض بهتر شدن افسردگی، برطرف خواهد شد.

 

اس-ان -آر-آیز SNRIs

عوارض جانبی آنها مشابه با اس-اس-آر-آیزها بوده ولی ونلافاكسين1 برای كسانی كه مشكل جدی قلبی دارند، تجويز نمی ‌شود. اين دارو ممكن است باعث افزايش فشارخون شود بنابراين فشارخون بايد اندازه گيری شود.

 

مونو آمینو اکسیداز اینهابیتور(MAOIs)

اين نوع ضد‌افسردگی ها اين روزها بندرت تجویز می ‌شوند.اگراین دسته داروها، همراه با غذاهایی که حاوی ماده‌ای موسوم به تيرامين هستند مصرف شوند، می ‌توانند باعث افزایش فشارخون شوند. اگر نیاز به مصرف آنها داشته باشيد دكترتان ليست غذاهایی را كه بايد پرهيز كنيد ، به شما می ‌دهد.در مورد رانندگی يا كار با ماشين آلات چطور؟

برخی ضد‌افسردگی ‌ها باعث خواب آلودگی شده و واكنش‌های شما را كند می ‌سازند(داروهای قديمی ‌تر احتمالا بیشتراين اثر را دارند)اما، برخی از آنها می ‌توانند هنگام رانندگی هم تجويز شوند. ولی بخاطر داشته باشيد كه افسردگی به خودی خود در تمركز شما اختلال ايجاد می ‌كند و می تواند باعث افزایش ریسک تصادف ‌شود.اگر ترديد دارید، قبل ازاقدام به رانندگی وضعیت خود را با دکترتان در ميان بگذاريد و نظرش را جویا شوید.

 

 آيا ضد‌افسردگی ‌ها اعتياد آورند؟

داروهای ضد افسردگی باعث ایجاد اعتيادی كه افراد با مصرف آرام بخش ها، الكل يا نيكوتين پیدا میکنند، نمی شوند.
ـ زیرا كه با گذشت زمان نيازی به افزايش دوز مصرفی (برای رسيدن به همان اثرقبلی) نداريد.
ـ زیرا با قطع آنها میل به مصرف مجدد آنها نخواهيد داشت.

هرچند دراین مورد هنوز بايد بحث و تحقیق شود، زیرا عليرغم نداشتن علائم اعتياد، تا يك سوم افرادی كه اس- اس-آر-آیزها واس-ان- آر-آیزها را قطع كرده‌اند علائم سندرم قطع را داشته‌اند. اين موارد عبارتست از

1ـ احساس ناراحتی در معده
2ـ علائم شبيه سرماخوردگی
3ـ اضطراب
4ـ گيجی
در شب (vivid)روياهای زنده
5ـ احساساتی در بدن كه شبيه شوك الكتريكی است.در صورت نیاز به توضیح بیشتر ،به منابعی که در انتها آورده شده ، مراجعه کنید.

در اكثر افراد اين علائم فوق ملايم است، ولی برای عده كمی از افراد می ‌تواند شديد باشد. اين علائم عمدتاً با مصرف پَروگزتين با نام تجارتی سروگزات وونلافاكسين با نام تجارتی افکسور رخ می ‌دهد. برای جلوگیری از این موضوع , معمولاً كاهش تدریجی دوز ضد‌افسردگی ها قبل از قطع ناگهانی آنها توصیه می شود.

عده‌ای گزارش كرده‌اند كه بعد از مصرف اس- اس- ار- آیز ها برای چند ماه، وقطع آن ، احساس کرده اند که به دارومعتاد شده‌اند، اما بيشتر دكترها معتقدند ‌ كه اين علائم در واقع به علت بازگشت افسردگی است و نه به علت اعتیاد به مصرف ضد افسردگی ها.كميته ايمنی داروها در بريتانيا مدارك موجود را در سال 2004 مرور كرده و نتيجه گرفته كه بر طبق معيارهای بين المللی،هیچ گونه شواهدی دال بر اينكه مصرف اس- اس- ار- آیز ها و ضد‌افسردگی های مرتبط، باعث وابستگی شديد يا بروز سندروم وابستگی شوند وجود ندارد.

 

 ضد افسردگی های اس-اس-آر-آیز، تمايلات به خودكشی و جوانان

شواهدی از افزايش افکار خودكشی (و نه الزاماً اقدام به خود کشی) و عوارض جانبی ديگر در جوانان مصرف كننده ضد‌افسردگی ها ديده شده است. بنابراين مصرف اس- اس- ار- آیز ها در نوجوانان زير 18 سال مجاز نيست. هرچند، بر طبق دستورالعمل موسسه نایس2 مصرف فلوگزتين كه يك اس- اس- ار- آیزاست در افراد زير هيجده سال ، منعی ندارد.
شواهدی دال بر افزايش افکار خودكشی و یا خودآزاری در افراد بالای 18 سال که ضد افسردگی ها را مصرف می کنند، ديده نشده است.اما از آنجايی كه جوانان بيشتر از بزرگسالان دست به خودكشی می ‌زنند، بنابراين اگراین گروه مصرف کننده ضد افسردگی ها هستند، بايد بيشتر مراقب آنها بود.

 در مورد بارداری چطور؟

در زمان حاملگی‌ بهتر است که از مصرف داروها اجتناب شود و یا به حداقل ممکن کاهش داده شود. اما اگر شما جزو آندسته از افراد هستید که نیاز به دارودارید، در مورد مزایا و مضرات مصرف دارو در دوران حاملگی‌ با پزشکتان مشورت کنید و همچنین به موارد زیر توجه کنید:

1- شدت بیماری شما در گذشته

2- اثر بیماریتان روی شما و فرزندتان

3- آگاهی‌ از جدیدترین توصیه‌ها در مورد مصرف داروهای ضد افسردگی در حاملگی‌.

4- درمان‌های جایگزین دارویی مانند شناخت‌رفتار درمانی

 

 در مورد شيردهی چطور؟

تعداد زیادی از مادران به مصرف داروهای ضد افسردگی در طول دوران شیردهی ادامه میدهند. در این مورد هم بهتر است در مورد مزایا و مضرات مصرف دارو‌ با پزشکتان مشورت کنید و همچنین به موارد زیر توجه کنید:

1- مزایائ شیر دهی‌

2- چه مقدار از دارو وارد شیر شما میشود

3- ریسک عود مجدد بیماری اگر شما داروی ضد افسردگی تان را بعد از زایمان تغییر دهید

4- در نظر گرفتن شرایط نوزادان نارس و یا دارای مشکلات جسمی‌

 

در مورد بچه چطور؟

مقدار ناچیزی ازداروهای ضد افسردگی از طریق شیرمادر به نوزاد منتقل می گردد.نوزادان پس از چند هفته اول تولد به علت کارا بودن کلیه ها و کبدشان ، همانند بزرگسالان ، قادر هستند که داروهای ضدافسردگی دریافت شده از طریق شیر را تجزیه و دفع کنند، بنابر اين خطر جدی متوجه نوزاد نمی باشد. بعضی داروهای ضد افسردگی ، مانند آمیتریپتیلین و نورتریپتیلین به مقدار بسیار کمی در شیر ترشح می شوند. در این مورد می توانید از پزشک یا دکترداروساز خود سوال کنید. با توجه به اثرات مفيد شیردهی بنظر میرسد بهتر است حتی در مواردی که مادر داروی ضدافسردگی مصرف می کند، به شیردهی ادامه دهد.

 

ضد افسردگی ‌ها چگونه بايد مصرف شوند؟

با دكترتان در چند هفته اول شروع مصرف در تماس باشيد. برای برخی داروهای تری سيكليك قديمی ‌تر، شروع با دوز كمتر و بالا بردن آن درعرض چند هفته بهتر است.بنابراین اگر با دكترتان در تماس نباشید، دوز داروئی کافی را دریافت نخواهید کرد .اما در مورد قرص‌های اس- اس- ار- آیز معمولا نیازی به افزایش دوز نمی باشد.

دوزی كه شروع می‌‌كنيد معمولا دوزی است كه آنرا ادامه خواهید داد.

مصرف دارو رابه علت عوارض جانبی قطع نکنید، بسياری ازاین عوارض درعرض چند روز از بین خواهند رفت. قرص‌ها را قطع نكنيد مگر اينكه اثرات جانبی واقعاً ناخوشايند باشند ، اگر چنين بود، بلافاصله دكترخود را مطلع نمائید. اگر احساس می کنید افسردگی تان بدترشده است ، دكترخود را مطلع نمائید چراكه ممکن است نیاز باشد که داروی دیگری برای تان تجویز گردد.همچنین اگر دچار اضطراب یا بی قراری شده اید باید دکترتان را در جریان امر قرار دهید.

 

داروی ضد افسردگی خود را هر روز مرتب مصرف كنيد، درغير اين صورت، موثر نخواهند بود.

داروهای ضد افسردگی سریع اثر نمی ‌كنند، کمی تحمل داشته باشید.در بيشتر افراد 2-1 هفته طول می کشد تا اثرات قرص معلوم ‌شود ولی گاهی ممکن است برای مشاهده تاثیر کامل تا 6 هفته زمان نیاز باشد.
در مصرف دارو استقامت داشته باشيد.چرا که قطع زود هنگام دارو، شایع ترين‌ علت عدم بهبود و یا بازگشت افسردگی است .

 


سعی کنید الکل مصرف نکنید

الكل میتواند افسردگی شما را تشديد ‌‌كند، ضمن اینکه مصرف آن با داروهای ضد افسردگی تداخل دارد (باعث افت سطح هوشیاری و خواب آلودگی می شود) اين امرمنجر به مشكلاتی در رانندگی يا هرچيزی كه نياز به تمركز دارد، می انجامد.

 

چند نکته مهم :

1- داروهای ضد افسردگی را از دسترس اطفال دور نگه داريد

2ـ اگر وسوسه شدید که با مصرف یکباره تعداد زیادی قرص خودکشی کنید، سريعاً دكترتان را در جریان بگذاريد و قرص‌هايتان را به فرد ديگری بدهيد تا برايتان نگه دارد.

3ـ اگر هنگام تغيیر دوزدارویتان، دچار تغييرات عمده احساسی شدید، پزشکتان را در جریان بگذارید.

چه مدت باید دارو مصرف شود؟

ضد افسردگی ‌ها لزوماً عامل افسردگی را درمان نمی كنند. بدون هيچ درمانی، بيشتر افسردگی ‌ها بعد از 8 ماه بهتر می ‌شوند.اگر قبل از 8 يا 9 ماه دارو را قطع كنيد،احتمالاً علائم افسردگی باز می ‌گردد.در حال حاضر توصيه می ‌شود، حداقل تا شش ماه بعد ازاحساس بهبودی ،مصرف داروهای ضد افسردگی ادامه یابند. گاهی یافتن علت افسردگی می تواند بسیار مفید باشد و باعث شود احتمال بازگشت افسردگی بطور قابل ملاحظه ای کاهش یابد.اگر دو يا بیش از دو حمله افسردگی داشته‌ايد، درمان را بايد حداقل برای دو سال ادامه دهید.

 

 اگر افسردگی عود كند (باز گردد) چطور؟

برخی افراد بارها دچار افسردگی شديد می ‌شوند. حتی وقتی كه بهتر می ‌شوند، بايد چند سال داروی ضد افسردگی استفاده کنند تا افسردگی آنها مجدداً باز نگردد. اين امر در افراد سالخورده شایع تراست. برای برخی از این افراد، داروهای دیگر مثل ليتيم تجویز می ‌شود،ضمن اینکه روان درمانی علاوه بر مصرف قرص می ‌تواند مفيد باشد.

 

اين قرصها چه اثری برزندگی مان خواهند داشت؟

افسردگی تجربه ناخوشايندی است و می ‌تواند روی عملکرد واحساس لذت شما از زندگی تاثیر نامطلوب بگذارد. داروهای ضد افسردگی ‌ می‌‌توانند به بهبود سريعتر شما كمك كنند.این دارو ها توسط پزشک شما تجويز شده و به جز عوارض جانبی ذکر شده در بالا ،اصولاً تاثیر دیگری نباید بر روی زندگی داشته باشد. افرادی كه اين قرصها را مصرف می کنند، به ويژه قرصهای نسل جديدتر، معمولا به فعالیتهای اجتماعی و عادی خود ادامه می دهند.
اگر افسردگی شما مزمن باشد،ممکن است نزدیکان شما(به عنوان مثال همسر) به خلق و خوی افسرده شما عادت کرده باشند. برخی افراد گزارش كرده‌اند كه به تدریج که افسردگی شان بهتر شده و ديد بهتری پيدا كرده‌اند، با نزدیکان خود دچار مشکل شده اند. اين می ‌تواند باعث بروز اصطكاك و سو تفاهم بین طرفین شود ، به این دلیل بهتر است افراد از این موضوع آگاه باشند و در صورت مواجه با آن ، بتوانند در این باره با یکدیگر صحبت کنند و یا در صورت لزوم از پزشک خود راهنمایی بگیرند.

 

چه خواهد شد اگر از اين داروها مصرف نكنيم؟

نظر دادن در این باره آسان نیست. بستگی به علت تجويز آنها، شدت افسردگی شما و مدت ابتلا به افسردگی دارد. بيشتر افسردگی ‌ها پس از حدود 8 ماه به طور خودبه خود درمان می ‌شوند. اگر افسردگی شما خفیف است بهتر است از یکی از روشهای درمانی زیر بهره بگيريد. در صورتی که نمی توانید یکی از این روش ها را انتخاب کنید، با دكترتان مشورت كنيد.

چه روشهای درمانی دیگربرای افسردگی وجود دارند؟

تنها مصرف قرص كافی نيست. پيدا كردن راههائی که بتوانند باعث ایجاد حس بهتری در شما شود هم مهم می باشد چرا كه شانس برگشت افسردگی را کم می کند.

اين راه ها می ‌تواند شامل:

کسی که بتوانید با او صحبت کنید ، ورزش کردن به طور منظم، كاهش مصرف مشروبات الکلی، تغذیه سالم و كافی، تکنیک های خود-درمانی که کمک به آرامش شما میکنند، و پيدا كردن راهی برای حل مسائلی كه در ابتدا باعث بروز افسردگی در شما شده اند، باشد. 

 

 روان درمانی

روشهای روان درمانی موثرومتفاوتی برای درمان افسردگی وجود دارد.

مشاوره در افسردگی خفیف مفيد است.

تكنيك‌های حل مشكل در درمان افسردگی که به علت مشكلات زندگی ايجاد شده مفيد است.

رفتار درمانیِ شناختی، به شما كمك می ‌كند به شناخت بهتری از طرز تفکرتان نسبت به خودتان، افراد دیگر و دنيای اطراف پيدا كنيد.

 

 

روشهای درمانی گياهی

هيپريكم گرفته شده و(Hypericum) برای افسردگی وجود دارد ، كه از گیاه St Johns Wortگیاهی موسوم به بدون نسخه ارائه می ‌شود.

 

 

روشنايی

بعضی افراد در طی زمستان دچار افسردگی شده ودر زمانی که روزها آفتابی و بلند است بهبود میابند. اين حالت، اختلالِ خلقیِ فصلی نامیده میشود. در اين شرايط ممكن است استفاده از جبعه نور مفید باشد ،که در واقع یک منبع نور روشن است که میتوانید در طی زمستان هر روز وبه مقدار معینی از آن استفاده کنید. این در واقع کمبود نوردر زمستان را جبران میکند.

 

 

مقایسه اثر درمانی ضد افسردگی ها با روشهای درمانی ذکر شده

نتايج اخير نشان داده كه دریک دوره يك ساله، بسياری از اين روان درمانی ‌ها به اندازه داروهای ضد‌افسردگی موثر بوده‌اند. بطور کلی پذيرفته شده كه ضد افسردگی ها سريعتر عمل می ‌كنند. برخی مطالعات نشان داده كه تركيب ضد افسردگی ها با روان درمانی بهترين نتیجه را در بر خواهد داشت. متاسفانه تعدادی از اين روشهای درمانی در برخی قسمتهای كشور در سیستم بهداشتی موجود نيست.
داروی گیاهی هيپركيوم که در آلمان به طور شایعی استفاده می شود ، در افسردگی خفیف به اندازه داروهای ضدافسردگی موثر است گرچه در مورد اثر آن بر افسردگی های متوسط تا شديد شواهد مستدلی تقریباً وجود ندارد.
ورزش ومطالعه كتابهای روانشناسی که بر اساس رفتار درمانیِ شناختی تالیف شده اند، می ‌توانند درمانهای موثری برای افسردگی باشند.
اگر سئوالات ديگری در مورد ضد‌افسردگی ها داريد که در این بروشور جوابی برای آنها نیافته اید، می توانید به بخش مطالعه بيشتر(ضمیمه همین بروشور) رجوع نمائید و یا با دكتر خود مشاوره كنيد.همچنین در بسیاری از موارد ، گفتگو با دوستان يا خانواده نيزمی تواند مفيد باشد.

ضد افسردگی ‌هايی كه معمولاً استفاده می ‌شوند عبارتند از :

نام دارو

آمي‌تريپتيلين Amitriptyline

تریپتیزول Tryptizol

تری سيكليك

كلومیپيرامين Clomipramin

آنا فرانيل Anafranil

تری سيكليك

سيتالوپرام Citalopram

سيپراميلCipramil

SSRI

دوسولپين Dosulpine

پروتيادن Prothiaden

تری سيكليك

دوگزپين Doxepine

سينكوآنSinequan

تری سيليك

فلوكستين Fluoxtine

پروزاك Prozac

SSRI

ايمی ‌پرامين Imipramine

توفرانيل Tofranil

تری سيكليك

لوفپرامين Lofepramine

گامانيل Gamanil

ترسيكليك

ميرتازاپين Mirtazipne

زيسپين Zispin

NaSSA

موكلوبميد Moclobemide

مانريكس Manerix

MAOI

نورترپتيلين Nortriptyline

آلگرون Allegron

تري سيكليك

پروگزتين Paroxetine

سروگزات Seroxat

SSRI

فنلزين Phenelzine

نارديل Nardil

MAOI

ربا گزتين Reboxetine

ادروناكس Edronax

SNRI

سرترالين Sertraline

لوسترال Lustral

SSRI

ترانيل سيپرومين

Tranylcypromine

پارنایت Parnate

MAOI

ترازودون Trazodone

موليپاكسين Molipaxin

مرتبط با ترسيكليك

ونلافاكسين Venlafaxine

افكسور Efxor

SNRI

نظرات 4


ثبت نظر درباره «داروهای ضد افسردگی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید