شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر و خواهر ایشان بنت الهدی توسط حکومت بعث عراق (1359 ه ش)

شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر و خواهر ایشان بنت الهدی توسط حکومت بعث عراق (1359 ه ش)

آسمونی: 19 فروردین مصادف با شهادت آیت الله سید محمد باقر صدر و خواهر ایشان بنت الهدی صدر توسط رژیم بعث عراق (1359 ه ش) میباشد.

شهيد آيت الله محمدباقر صدر در 25 ذيقعده 1353 ه . ق در خانواده اي اهل علم و تقوا در شهر کاظمين به دنيا آمد . در کودکي پدر خود را از دست داد و در نوجواني همراه برادرش عازم نجف اشرف شد و در حوزه اين شهر به تحصيل علوم اسلامي پرداخت و به درجه اجتهاد رسيد . آنگاه به تربيت شاگردان و عرضه تحقيقات علمي خود پرداخت .  

ايشان علوم اسلامي را با سبکي نو و با تحقيقات انجام يافته لازم مطرح کرده و به مسائل روز و مبتلا به جامعه اسلامي مي پرداختند و سيستم آموزشي جديدي را در جهت اصلاح و پويايي حوزه بينان نهادند تاليفات بسيار گرانبهاي ايشان در علوم و زمينه هاي مختلف از جمله اقتصاد ، فلسفه ، تاريخ ، بانکداري و ... حکايت از نبوغ و تبحر ايشان در علوم مختلف دارد. ايشان با شروع نهضت اسلامي در ايران در سال 1342 شمسي با موضعگيري قاطع به حمايت از حضرت امام پرداختند و پس از تبعيد امام به نجف رابطه نزديکي ميان اين دو عالم بزرگوار برقرار گرديد .

بدنبال پيروزي نهضت اسلامي در ايران در 22 بهمن 1357 ، رژيم بعثي عراق فشارهاي خود را بر ايشان بيشتر کرد اما شهيد صدر با اعلام تبعيت از امام خميني (ره ) در برابر همه شدايد مقاومت کردند. مردم عراق به منظور اعلام همبستگي با ايشان به سوي نجف حرکت کردند اما رژيم بعثي که از اين قيام به وحشت افتاده بود با حمله به مردم حدود 20 هزار زن و مرد را دستگير و روانه زندانها کرد. آيت الله صدر روز شانزدهم رجب 1399 را اعتصاب عمومي اعلام کردند و به دنبال آن مردم عراق دست از کار کشيده و مغازه ها را تعطيل کردند . فرداي آن روز عوامل رژيم بعثي آيت الله صدر را دستگير کرده و در پي اين دستگيري ، خواهر ايشان شهيد بنت الهدي صدر نقش رهبري را بر عهده گرفتند. با اوج گيري اعتراضات، رژيم بعثي ايشان را موقتا آزاد کرد اما پس از مدتي در 16 فروردين 1359 با حمله به منزل ايشان مجددا ايشان و خواهر گراميشان را دستگير به بغداد منتقل کردند. پس از 3 روز ، اين دو بزرگوار در زير شديدترين شکنجه هاي رژيم جنايتکار بعثي به شهادت رسيدند .

ثبت نظر درباره «شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر و خواهر ایشان بنت الهدی توسط حکومت بعث عراق (1359 ه ش)»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید