معنی تفاهم وتوافق چیست؟

معنی تفاهم وتوافق چیست؟

تفاهم يعني فهـم نزديـك بـه هـم داشتن تفاهم در ازدواج به معناي فهم مشترك يا فهم نزديك همسران نسبت به يک موضوع است. تفاهم بدون نياز به صرف انرژي است اما توافق يعني تلاش براي رسيدن به يك فهم نزديك به هم.

زمانی که دختر و پسر تقریبا درتمام ابعاد اشتراکات زیادی با هم دارند و در مورد مسائل مختلف زندگی فهم مشترکی دارند می توان گفت بین آنها تفاهم وجود دارد.افرادي كه با هم تفاهم دارند به راحتي و سهولت با هم روزگار ميگذرانند اما آنها یی كه با هم توافق كرده اند ممكن است در طول زمان توافقات خود را فراموش کنند و پایبند نباشند.


درتوافق لازم است انرژي مصرف كنيم تا نظراتمان را به هم نزديك كنيم.


واین درطول زمان خسته کننده است


دليل اصلي اينكـه ذكـر مـيشـود افـرادي كـه تفـاوت زيـاد سـني دارند باعث میشود که زوجین در بیشتر مسائل باهم تفاهم نداشته باشند.


با توجه به شرایط پیچیده امروزی تفاهم در ازدواج به صورت صد در صد امکان پذیر نیست و یافتن فردی که به طور کامل از نظر فکری ، اخلاق و باورها در یک سطح باشد ، سخت است.
مطمئناً آنچه که خیلی در زندگی مشترک مهم است تفاهم است براي آنكه بفهميم با چه كسي تفاهم داريم لازم است خودمان را و خواسته هاي خودمان را بشناسيم.

با توجه به اینکه تفاهم اشتراک فکری و اخلاقی و عملی است، لازم است این اشتراک قبل ازدواج وجود داشته باشد چون ایجاد تفاهم بعد ازدواج در گرو تغییر فرد درفکر و اخلاق و رفتار است که در معمول کار مشکلی می‌باشد.

 

 نوشته خانم سارا فلاحی (کارشناس ارشد روانشناسی)

ثبت نظر درباره «معنی تفاهم وتوافق چیست؟»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید