موسوی : برنامه هسته‌ای ایران با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست

موسوی : برنامه هسته‌ای ایران با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست
برنامه هسته‌ای ایران با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست - Iran's nuclear program does not face any operational restrictions برنامه هسته‌ای ایران با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست - Iran's nuclear program does not face any operational restrictions

به گزارش آسمونی : سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در جمع اصحاب رسانه پاسخگوی سئوالات آنان شد.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدا گفت: در سالگرد انعقاد برجام هستیم و بیانیه‌ای کوتاهی می‌خوانم... برنامه هسته‌ای ایران با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست. پیش از این ریاست جمهوری ایران هشدارهای لازم را به اعضای برجام داده است که در صورت عدم انتفاع ایران، واکنش ایران قاطع خواهد بود.

سند چین و ایران

موسوی در ادامه در خصوص سند توافق همکاری ایران و چین گفت: ایران به عنوان‌ کشوری مهم در غرب آسیا و چین به عنوان کشوری مهم در ابعاد مختلف همواره دارای روابط دیرینه و سنتی حسنه بوده‌اند. در سفری که آقای شی به تهران داشتند قرار شد که دو کشور یک نگاه درازمدت برای روابط متصور شوند. در آن سند که نقشه راه است روابط دو کشور جامع و راهبردی توصیف شد. آقای دکتر لاریجانی سال گذشته پیشنهادات ایران را به چین بردند و بعدها سند به ایران بازگشت. بعد ایران پیش نویس نهایی را آماده کرد که به چین ارسال خواهد شد این سند و رابطه راهبردی برای طرف‌های مختلف غیرقابل باور و غیرقابل قبول است. آنها فکر می‌کنند که این کار تحریم‌های آنها را بی اثر خواهد کرد که بی‌جا فکر نمی‌کنند. هجمه‌هایی که وجود دارد ریشه خارجی دارد. اما ملت ایران هوشیار است.

سند با چین در حال مذاکره است و نه قرارداد است و نه معاهده. هنوز پیشنهاد است که باید چکش کاری شود. قطعا سند اگر نهایی شود در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت. هر گونه پرداختن اضافی به این موضوع به دشمنان ایران کمک می‌کند که خواستار روابط خوب دنیا با دنیا نیستند.

حادثه نطنز

وی درباره حادثه نطنز و علت آن نیز گفت: توضیحات را دوستان در سازمان انرژی اتمی و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ارائه کردند. بررسی‌ها انجام شده، اما هنوز جمع بندی نهایی نشده است. فکر می‌کنم هر وقت جمع‌بندی نهایی شد سازمان انرژی اتمی و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام خواهند کرد.

موسوی درباره تاثیر حادثه نطنز بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: هیچ. این یک سوله‌ای بود برای آماده سازی برخی اقلام. کار نطنز روی زمین نیست و اتفاقی که افتاده تاثیری بر روی فعالیت آن ندارد و آن بخشی که دچار حادثه شده بلافاصله بازسازی یا جایگزین خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال تسنیم درباره گزارش نیویورک تایمز مبنی بر احتمال دست داشتن اسرائیل در خرابکاری مرکز هسته‌ای نطنز گفت: ایران هر گزارشی را که مطرح می‌شود را جدی تلقی خواهد کرد و طبیعتا در برآوردهای امنیتی ما لحاظ شده و بررسی خواهد شد. علت و علل را دوستان در حال بررسی هستند و اگر به این نتیجه برسند که رژیمی در این ماجرا دست داشته، ایران واکنش قاطعی خواهد داشت چرا که دوران بزن دررو تمام شده است.

مقام معظم رهبری فصل الخطاب هستند

سخنگوی وزارت خارجه همچنین افزود: داشتن نعمت رهبری و ولایت از نعماتی است که در چنین مواقعی ما بیشتر قدر آن را خواهیم دانست. مقام معظم رهبری فصل الخطاب هستند. دولت و وزارت خارجه آمادگی خود را به ویژه پس از فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه تعامل اعلام می‌دارد و حتما وزارت خارجه فرمایشات ایشان را آویزه گوش قرار خواهد داد. ما  در مرحله‌ حساسی هستیم، تحریم‌های آمریکا  و کرونا را داریم.

همکاری نظامی ایران و سوریه

موسوی درباره همکاری‌های نظامی ایران و سوریه یادآورد شد: درباره همکاری نظامی ما با سوریه باید بگویم که چیز جدیدی نیست و ما از گذشته دور با سوریه همکاری در زمینه‌های مختلفی از جمله سیاسی و امنیتی و اقتصادی داشته‌ایم. این قراردادها  و همکاری‌های گسترده سیاسی، نظامی و اقتصادی بیش از پیش ادامه خواهد یافت.

انتخابات آمریکا

وی درباره بحث انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم گفت: هم دولت و هم وزارت خارجه مجری منویات و دستورات مجموعه نظام خواهد بود. اینکه چه فرد و حزبی در آمریکا سر کار بیاید تفاوتی ندارد و هر کدام براساس دیدگاه‌های خود اقداماتی  را علیه ایران داشته‌اند. خیلی برای تصمیم گیرندگان ایرانی اهمیتی ندارد که چه کسی در آمریکا حکومت می‌کند.

موسوی در واکنش به خبر آتش گرفتن یک ناو آمریکایی در سن دیگو نیز گفت: جالب است که ناوهای آمریکایی چه زود آتش می‌گیرند. من اظهارنظری ندارد.

مکانیزم حل اختلاف در برجام

سخنگو گفت: اروپایی‌ها در برجام نقش دارند. هم عضو برجام هستند و هم هماهنگ کننده برجام هستند که اگر نکته یا شکایتی داریم باید به آنها اعلام کنیم. این بحث فنی است که وقتی نقض برجام را مشاهده می‌کنیم  به آنها اعلام می‌کنیم.

آقای دکتر ظریف با صراحت در توییتی که داشتند و نامه‌ای که به آقای بورل نوشتند گفتند که ایران قبلا بارها مکانیزم حل اختلاف را راه اندازی کرده‌ است. ما منتظر پاسخ آنها هستیم و آنها باید پاسخ دهند و پاسخگوی این همه نقض باشند. اروپایی‌ها سردمدار قطعنامه شدند که بسیار عجیب بود. اروپایی‌ها بعد از اینکه نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند سعی کردند که مواضع بینابین اتخاذ کنند که ما اعلام کردیم آنها  را قابل قبول نمی‌دانیم. متاسفانه در انجام تعهدات خود به دلیل فشارهای آمریکا شکست خوردند و این شکست برای وجهه اروپایی‌ها و برای صلح بین‌الملل خوب نیست.

تعامل با همسایگان

وی در ادامه گفت: وزارت خارجه با همسایگان و بسیاری از کشورها که ما در آنجا بازارهای سنتی داریم، سعی کردیم مکانیزم‌های دوجانبه‌ای را تعبیه کنیم و صادرات خود را افزایش دهیم و هم با ارزهای ملی و محلی تجارت کنیم و از فشارهای دیگران ممانعت کنیم. وزارت خارجه نمی‌تواند جای نهادهای اقتصادی را بگیرد اما می‌تواند راه را باز کند.

هشدار به کره جنوبی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور در ادامه با اشاره به عدم پرداخت بدهی‌ها به ایران توسط دولت کره جنوبی گفت: ما به صراحت به کره‌ای‌ها گفتیم که آنچه آنها به بهانه عدم پرداخت بدهی‌های خود به ملت ایران ذکر می‌کنند مسموع و پذیرفته نیست. کره جنوبی موظف نیست که تحریم‌های آمریکا را رعایت کند. بنابراین بهانه آنها قابل قبول نبوده و در هیچ محکمه‌ای مورد پذیرش نیست. ما می‌خواهیم که بدهی خود را هر چه زودتر پرداخت کنند. اگر ببینیم روزنه‌ها بسته می‌شود حتما سایر اقدامات در دستور کار قرار خواهد گرفت. گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی موسوی درباره گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی هم گفت: تحول اخیری که اتفاق افتاد این بود که در یکی از مجامع بین‌المللی این ترور غیرقانونی تلقی شده است. هیچ وجدان بیدار و آگاهی اینگونه اقدامات را تایید نمی‌کنند، جز دو رژیم منفور که آن را تایید کردند که هر کدام به نوعی در آن دست داشتند. در این خصوص مرحله به مرحله اقدام خواهد شد. پیگیری‌ها درباره مرگ قاضی منصوری در رومانی

سخنگو در پایان درباره پیگیری‌ها درباره مرگ قاضی منصوری در رومانی گفت: در خصوص قاضی منصوری، براساس گزارش سفارت ما در رومانی، همکاران سفارت با مسئولان پزشکی قانونی آنجا دیدار داشتند که گفته‌اند علل مرگ را به دادگاه ارائه کرده‌اند.

ثبت نظر درباره «موسوی : برنامه هسته‌ای ایران با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید