احتمال برگشت خراسان رضوی به محدودیت‌های کرونایی

احتمال برگشت خراسان رضوی به محدودیت‌های کرونایی
احتمال برگشت خراسان رضوی به محدودیت‌های کرونایی - The possibility of Khorasan Razavi's return to corona restrictions احتمال برگشت خراسان رضوی به محدودیت‌های کرونایی - The possibility of Khorasan Razavi's return to corona restrictions

به گزارش آسمونی : طبق آخرین گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی " تا 15 خرداد"،  کرونا در مشهد و برخی دیگر از شهر‌های استان خیز دوباره ای برداشت، به نحوی که مشهد به همراه سه شهرستان تایباد، تربت جام و صالح آباد در وضعیت قرمز قرار دارند. 12 شهر استان در وضعیت زرد و 14 شهرستان بجستان، بردسکن، تربت حیدریه، چناران، خوشاب، زاوه، سبزوار، فریمان، قوچان، کاشمر، گناباد و نیشابور در وضعیت زرد قرار دارند و در شهرستان‌های باخرز، فیروزه، بینالود، کلات، جغتای، کوهسرخ، جوین، خلیل آباد، مه ولات، خواف، داورزن، درگز، رشتخوار و سرخس هم در وضعیت سفید هستند. آن طورکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرده است در صورت ادامه این روند احتمال بازگشت محدودیت‌های کرونایی به خراسان رضوی وجود دارد. به نظر می‌رسد تعطیلات اخیر و حذف برخی محدودیت‌ها که موجب افزایش سفر‌های درون شهری و برون شهری شد، در این خیز دوباره بی تاثیر نبوده است.

بازگشت محدودیت ها

حمیدرضا رحیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به آخرین گزارش وزارت بهداشت درخصوص وضعیت کرونا در نقاط مختلف کشور، درباره تاثیر تعطیلات اخیر در افزایش تعداد مبتلایان به کرونا به "خراسان رضوی" گفت: هر گونه تغییری بعد از دو هفته خودش را نشان می‌دهد، این تغییرات در وضعیت شیوع کرونا، مربوط به تعطیلات عید فطر است.

او افزود: ستاد ملی مقابله با کرونا برای برخی از استان‌ها محدودیت‌هایی در نظرگرفته است، اگر روند صعودی در استان به همین روال باشد قطعا محدودیت‌هایی که در برخی استان‌ها مثل استان‌های جنوبی برقرار کردند، برای استان ما هم برقرار خواهد شد.

شیوع کرونا در استان، صعودی است

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به این سوال که شیب شیوع کرونا در استان صعودی است یا ثابت مانده، ادامه داد: میزان آمار مبتلایان روند صعودی دارد آما آمار فوتی‌ها ثابت مانده است.

رحیمی همچنین درباره پیشنهاد‌هایی برای اعمال محدودیت‌ها به ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: ما هنوز درخواست‌هایی را مطرح نکردیم، ضمن این که شرایط تا 15 خرداد ماه اعلام شده است. بعد از این تاریخ اگر تغییرات واضحی وجود داشته باشد حتما اعلام خواهیم کرد و شرایط را تا یک هفته دیگر و تا پایان هفته رصد می‌کنیم که ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

باز شدن اماکن و فضا‌های عمومی به منزله پایان کرونا نیست

شاپور بدیعی جانشین رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم با اشاره به اینکه در روز‌های اخیر تعداد بیماران مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در مناطق زیر پوشش این دانشگاه روند افزایشی داشته است، گفت: باز شدن اماکن و فضا‌های عمومی به منزله پایان کرونا نیست و باید مردم در خصوص رعایت اصول بهداشتی و خودمراقبتی همچنان دقت نظر داشته باشند.

او با اشاره به اینکه باز شدن اماکن و استفاده از وسایل نقلیه عمومی در کشور لازم و ضروری است، افزود: هر چند آمادگی‌های لازم در حوزه‌های بهداشتی و درمانی کاملا وجود دارد، اما مردم همچنان باید فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند، زیرا کوچک‌ترین سهل انگاری می‌تواند شرایط را بحرانی کند. جانشین رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه این بیماری علایم غیر مشخصی دارد و ممکن است عوارض غیر بازگشتی را برای بیماران ایجاد کندادامه داد: از تمام مردم می خواهم حتما ضمن رعایت اصول و مراقبت‌های بهداشتی از انجام تردد‌های شهری یا سفر‌های غیر ضروری خودداری کنند.

بدیعی بیان کرد: اگر مردم نکات بهداشتی را فراموش کنند یا سهل انگاری در این زمینه داشته باشند، ممکن است با شرایط بدتری نسبت به گذشته روبه رو شویم.

ثبت نظر درباره «احتمال برگشت خراسان رضوی به محدودیت‌های کرونایی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید