بازگشایی مساجد در 132 شهرستان سفید از فردا

بازگشایی مساجد در 132 شهرستان سفید از فردا
 بازگشایی مساجد در 132 شهرستان سفید از فردا - Reopening of mosques in 132 white cities from tomorrow بازگشایی مساجد در 132 شهرستان سفید از فردا - Reopening of mosques in 132 white cities from tomorrow

به گزارش آسمونی : آقای روحانی در نشست این ستاد افزود: مراسم نماز جمعه نیز از این هفته در این شهرستان‌ها با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

رئیس جمهور گفت: برخی کار‌ها در کشور ما انجام شد که در کشور‌های دیگر نیز به نحو دیگری صورت گرفت، اما این اقدامات در کشور ما بسیار بارزتر بود که نمونه آن اجرای طرح غربالگری بیماران مبتلا به کروناست.

آقای روحانی افزود: در جلسه امروز اعلام شد که در مرحله نخست اجرای این طرح 78 میلیون نفر غربالگری شدند که اجرای این طرح در کشور پهناور ما مسئله مهمی است.

رئیس جمهور گفت: البته اجرای موفق این طرح به علت وجود مراکز بهداشتی در سراسر کشور و تشکیل پرونده‌های الکترونیکی است که از قبل تشکیل شده بود و به اجرای موفق این طرح کمک کرد.

وی افزود: در مرحله دوم اجرای این طرح نیز 30 میلیون نفر غربالگری شدند که تا حدی هدفمندتر و دقیق‌تر از مرحله نخست بود که این مرحله نیز به مهار این بیماری بسیار کمک کرد.

رئیس جمهور گفت: از آن سو شرکت‌های دانش بنیان و تولید کنندگان به کمک بخش درمان آمدند به نحوی که بعنوان نمونه اکنون فقط در تولید و تجهیز مراکز درمانی به دستگاه‌های تنفس مصنوعی در مقایسه با ابتدای همه گیری این بیماری در کشورمان هزار عدد اضافه شده که به معنی افزوده شدن هزار تخت مراقبت ویژه فقط برای درمان بیماران کرونایی است.

آقای روحانی افزایش 400 تخت ویژه را از دیگر اقدامات تجهیزی در مراکز درمانی برشمرد و افزود:این نشان می‌دهد که تولید کنندگان ما کار‌های بسیار بزرگی انجام دادند و نیاز‌های بخش درمان را تامین کردند.

رئیس جمهور گفت:، چون برای ما مشخص نیست که پایان همه گیری بیماری کرونا چه زمانی است و نیز مشخص نیست که داروی این بیماری چه زمانی تولید می‌شود باید خود را برای شرایط بعدی هم آماده کنیم.

آقای روحانی افزود: در مقاله‌ای مطالعه کردم که بیش از 80 مرکز بزرگ جهانی برای ساخت واکسن و بیش از 130 مرکز علمی بزرگ برای تولید دارو‌های لازم در درمان کرونا تلاش می‌کنند که ممکن است موفق شوند، اما زمان موفقیتشان برای ما روشن نیست.

رئیس جمهور تاکید کرد: باید با بدبینی به این موضوع نگاه کنیم یعنی ممکن است این بیماری تا تابستان هم باشد یا دوباره اوج بگیرد پس در دو بخش باید حواسمان جمع باشد یکی در بخش تجهیزات و دیگری در تامین نیروی انسانی بخش درمانی یعنی این نیرو‌ها باید مرخصی رفته و روحیه داشته باشند.

آقای روحانی افزود: تجهیزات مانند کیت‌های آزمایشگاهی، سی تی اسکن و مانند آن باید به اندازه کافی تولید شده باشد و هر آنچه نیاز داریم از ماسک و گان گرفته تا کیت‌های مخصوص، سایر تجهیزات و تا پرستاران باید تامین شوند.

وی گفت: ابتدای همه گیری این بیماری یعنی اول و دوم اسفند تصمیم گرفتیم که نیرو‌های مسلح بیمارستان‌های سیار را تجهیز کنند و در بسیاری مراکز، نقاهتگاه‌ها را برپا کردند در آن زمان بر اساس نگاه بدبینانه عمل کردیم.

آقای روحانی افزود: آن زمان احتمال دادیم که موج این بیماری در شب عید اوج بگیرد پس خود را از همان اوایل اسفند آماده کردیم و با آن میزان از آمادگی دیدیم که فقط 4 هزار تخت بیمارستانی ایجاد شد.

رئیس جمهور گفت: البته از بسیاری از این امکانات استفاده نشد، اما این آمادگی سبب تقویت روحیه، پشتوانه و آرامش شد.

آقای روحانی افزود: وقتی مردم می‌بینند که این بیمارستان‌ها و نقاهتگاه‌ها دایر است دلشان محکم می‌شود پس باید این امکانات را طراحی می‌کردیم و دیدیم که سبب خیر شد.

رئیس جمهور تاکید کرد: برخی کشور‌ها در مقابله با این بیماری گرفتار شدند، ولی ما به علت این پیش بینی‌ها گرفتار نشدیم پس اکنون نیز باید خودمان را برای روز‌های سخت احتمالی آماده کنیم.

وی با اشاره به آغاز بازگشایی آرام و پلکانی مراکز مذهبی در 132 شهرستان دارای وضع سفید افزود: وقتی مساجد با اجرای پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شوند دو زیبایی وجود دارد زیبایی معنوی و زیبایی نظم و اجرای مقررات یعنی انجام دو عمل واجب و مستحب در کنار یکدیگر.

ثبت نظر درباره «بازگشایی مساجد در 132 شهرستان سفید از فردا»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید