ورود بانکهای خارجی به مناطق آزاد

ورود بانکهای خارجی به مناطق آزاد
ورود بانکهای خارجی به مناطق آزاد - The possibility of foreign banks entering free zones ورود بانکهای خارجی به مناطق آزاد - The possibility of foreign banks entering free zones

به گزارش آسمونی : ایجاد شرایط مناسب برای ورود بانک‌های برون مرزی در مناطق آزاد یا تاسیس شعب، از جمله مسائل مهم و قابل توجهی است که مناطق آزاد همواره از آن به عنوان یکی از خلأ‌های مهم یاد می‌کند، چراکه یکی از الزامات در مناطق آزاد برای تبادلات مالی با طرف‌های تجاری به شمار می رود.

این در حالی است که در سالیان گذشته در کنار تحریم همواره موانعی در داخل برای ورود بانک‌های خارجی وجود داشت که از جمله آنها سرمایه اولیه برای تاسیس این بانک‌ ها بود و مناطق آزاد نیز بارها نارضایتی خود را نسبت به این موضوع اعلام کرده بود؛ به طوری که در سال 1395 با افزایش بسیار زیاد از حدود 25 میلیون به 150 میلیون یورو رسید که مخالفت‌های زیادی از سوی مناطق آزاد به همراه داشت و در نهایت به فاصله چند ماه به 100 میلیون یورو کاهش یافت.

این در حالی بود که همچنان سرمایه سنگین برای تاسیس بانک‌های برون مرزی مورد نقد مدیران در مناطق آزاد قرار داشت و ظاهرا در مذاکرات با طرف های خارجی نیز مورد اشاره آنها قرار داشت و گفته می شد که بانک مرکزی قول مساعدت در این رابطه را داده است، تا اینکه در بهمن ماه سال گذشته طی جلسه شورای پول و اعتبار برای حل و فصل منابع موجود برای تاسیس بانک‌های برون مرزی این سرمایه 50 میلیون یورو دیگر کاهش یافته و در نهایت از 100 به 50 میلیون یورو رسید.

هم زمان دستورالعمل اجرایی ناظر بر تاسیس و فعالیت‌های واحدهای بانک برون مرزی در این مناطق اصلاح شد و اکنون تمامی فعالان اقتصادی و افرادی که در حوزه پولی و مالی فعالیت می‌کنند می‌توانند از این شرایط استفاده کرده و در این مناطق اقدام به تاسیس بانک برون مرزی کنند.

بر این اساس کسانی که متقاضی ایجاد این بانک‌ها هستند می‌توانند تقاضا را به سازمان مناطق را اعلام کنند که اگر با آن موافقت شد، آنگاه به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ارسال و این دبیرخانه این موضوع را برای بررسی به بانک مرکزی اعلام خواهد کرد. در صورت صدور مجوز از بانک مرکزی آنگاه می‌توان واحد بانکی را در مناطق ثبت کرد.

همچنین قالبی که این بانک‌های برون مرزی امکان ایجاد دارند می‌تواند شرکت‌های سهامی عام یا خاص در قالب چارچوب حداقل سرمایه تعیین شده باشد. این در حالی است که با اصلاحاتی که انجام شد تملک سهام بانک‌های برون مرزی می‌تواند توسط اشخاص خارجی نیز تحت شرایطی انجام شود.

اما در مورد تاسیس شعبه بانک در مناطق آزاد حداقل سرمایه پنج میلیون یورو است یا معادل آن با ارزهای معتبر مورد قبول بانک مرکزی انجام خواهد شد.

ثبت نظر درباره «ورود بانکهای خارجی به مناطق آزاد»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید