رئیس‌جمهور: ترددها به حداقل ممکن کاهش یابد

رئیس‌جمهور: ترددها به حداقل ممکن کاهش یابد
ترددها به حداقل ممکن کاهش یابد - Reduce traffic to the minimum possible ترددها به حداقل ممکن کاهش یابد - Reduce traffic to the minimum possible

به گزارش آسمونی : حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در هیات دولت در مورد مبارزه با ویروس کرونا در کشور گفت: امسال در روزهای پایان سال مردم با مسائل و مشکلات جدیدی مواجه هستند که این مشکلات تقریبا در دهه‌های اخیر در تاریخ کشور و بسیاری از کشورها بی سابقه بوده است.

ویروس کرونا اختصاص به کشور و منطقه ای ندارد

وی بیان داشت: مساله ویروس کرونا تقریبا اختصاص به کشور و منطقه ای ندارد و اکثر کشورهای جهان به این ویروس مبتلا شده اند.این ویروس به نوعی به مسافرت و تردد تاثیر دارد و فشارهای فراوانی به اقتصاد جامعه وارد کرده است. بنابراین این موضوع را باید جدی بگیریم.

از مردم می خواهم که کرونا را جدی بگیرند

روحانی بیان داشت: از مردم می خواهم که این مساله را جدی بگیرند. به این ویروس به سادگی نگاه نکنیم و برای سلامت و خانواده خطرناک در نظر بگیریم. گرچه از لحاظ علمی و پزشکی این ویروس خیلی خطرناک‌تر از ویروس های شبیه آنفولانزا نیست اما به دلیل مساله واگیری سریع و شیوع این بیماری جایگاه خاص خود را پیداکرده است و به همین دلیل در همه کشورهای دنیا تاثیر گذاشته است.

رئیس جمهور اظهار داشت: اینکه در برابر بیماری کرونا چه باید بکنیم و چه اقداماتی انجام دهیم، تقریبا به یک نسخه واحدی رسیده ایم و بر آن تاکید داریم. این زنجیره شیوع از یک فرد شروع می شود و فرد وارد جمعی می شود و آن جمع را آلوده می کند و آن جمع هم به جمع دیگری می روند و آنان دچار مشکل می شوند. این زنجیره ای است که از نقطه ای شروع می‌شود و از نقاط بین شهری و حتی بین کشورها هم عبور کند.

وقتی می‌گوییم سفر خطرناک است منظور سفر داخل استان هم هست

روحانی افزود: پس اولین مساله قطع این زنجیره است و اما چگونه زنجیره را قطع کنیم؟ مهمترین مساله ضدعفونی است؛ اگر دست ها را خوب بشوییم و ضدعفونی کنیم زنجیره از این جا قطع می شود و از دست ما به دست دیگری نمی‌رود نفوذ نمی‌کند و این برای قطع زنجیره تاثیرگذار است. به ذهن بعضی‌ها تردد یعنی اگر از تهران به شهر دیگر رفتیم و اگر از شمال تهران به جنوب، شرق و غرب تهران رفتیم، عیب ندارد، این طور نیست. وقتی می گوییم سفر خطرناک است منظور سفر داخل استان هم هست که خطرناک است.

رئیس جمهور با توصیه به اینکه حتی الامکان تردد به حداقل ممکن تقلیل یابد، بیان داشت: یک فردی از یک استان از این شهر به آن شهر می رود و می‌گوید این سفر داخل استان است و همه باهم هستند و تفاوتی نمی کند؛ این ‌درست نیست. چه اینکه از استانی به استان دیگر و چه اینکه از درون استان و در شهرهای مختلف استان تردد کنند و چه بین روستاها تردد کنند، توصیه این است تا حد امکان تردد باید به حداقل ممکن برسد.مگر این که تردد ضروری وجود دارد. همه باید پروتکل‌ها و اصول ابلاغی را انجام شود و به آنها توجه کنند و مراعات کنند تا زنجیره شیوع بیماری شکسته شود.

نوروز فرصت شیوع بیشتر کرونا نباشد

وی با تاکید بر اینکه به اعتقاد من جابجایی تعطیلات عید به زمان بعد از موضوع کرونا امکانپذیر نیست، ادامه داد: طبق تقویم رسمی کشور و هم آغاز سال جدید و فصل است و هم تعطیلات است، برخی پیشنهاد کرده اند که دولت تعطیلات نوروزی را حذف کنند و این تعطیلات را به زمان دیگر ببرند که بیماری کرونا وجود ندارد. این کار عملی و شدنی نیست. ایام عید مردم اعتقاداتی دارند و نکاتی دارند. باید مراسم را امسال را به خوبی مدیریت کنند و در اجتماعات شرکت نکنند.

روحانی ادامه داد: در اماکن متبرکه که مردم به حق اعتقاد دارند اما زیارت امام از راه دور هم می شود و اگر خلوص و توجه باشد آن امام بزرگوار هم آن را قبول می کند و همان ثواب و اجر را در این شرایط خواهد داشت و جایگزین بشود و فاصله زمانی و مکانی در ارتباط با آن امام تاثیری ندارد؛ آنها کلام ما را می شوند و به اجابت می‌کنند.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: : همه باید در ایام نوروز اصول بهداشتی ابلاغی را باید مراعات کنیم نوروز فرصت شیوع بیشتر نباشد بلکه نوروز را برای پیروزی بر این ویروس قرار دهیم و اگر هدیه و رفت و آمدی را می‌خواهیم انجام بدهیم و می‌توانیم غیر حضوری با تماس تلفنی و در فضای مجازی انجام شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: مردم هیچ نگرانی برای آب و برق نداشته باشند.وزارت کشور ما مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش دارد ما طبق مصوبه اخیر شورای عالی امنیت ملی که مربوط می شود به تاریخ هفدهم اسفند مصوبات بسیار مهمی داشتیم و مقام معظم رهبری همه این مصوبات را تایید کردند و یک پشتوانه بسیار قوی و خوبی برای همه ما است.

مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا همانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است

وی ادامه داد: در این مصوبه آمده که ستاد ملی هر چه تصویب می‌کند همانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و این مصوبات برای تمام ارکان کشور تمام دستگاه‌ها، نهادها، نیروهای مسلح نیروهای دولتی و حتی نیروهای خصوصی دستگاه‌های خصوصی لازم اجراست.این مصوبات برای تمام ارکان کشور تمام دستگاه‌ها، نهادها، نیروهای مسلح نیروهای دولتی و حتی نیروهای خصوصی دستگاه‌های خصوصی لازم اجراست.

روحانی افزود: همه باید در ایام نوروز اصول بهداشتی ابلاغی را مراعات کنیم و نوروز را برای فرصت شیوع بیشتر کرونا قرار ندهیم و این باید اصل شود که نوروز برای پیروزی در برابر بیماری کرونا شود و اگر می خواهیم هدیه و رفت و آمدی انجام بدهیم، می‌توانیم غیر حضوری با تماس تلفنی و در فضای مجازی انجام دهیم.

هفته‌ای یکبار در جلسات ستاد مبارزه با کرونا حضور می‌یابم

وی بیان داشت: این گونه تعبیر شده که رییس جمهور و وزیر کشور مسوولیتی ندارد و وزیر بهداشت و درمان گرفتار شده است و همه بار به دوش او است. البته وزیر بهداشت و درمان و همه همکاران آنها بار سنگینی را بر دوش دارند.

رئیس جمهور اظهار داشت: پزشکان و پرستاران، بیمارستان‌های مختلف و مراکز درمانی، بهداشتی آنها یک مسوولیت بسیار سنگینی را بر دوش دارند. باز هم از آنها تشکر و سپاسگزاری می کنیم. دست آنها را می بوسیم. از رهبر معظم انقلاب تشکر می کنیم که کادر درمانی ما که در این راه صدمه می بینند و جان خود را فدا می کنند به عنوان شهید خدمت محسوب شوند که البته این در جای خود محفوظ چرا که آنها در خط مقدم هستند.

روحانی با اشاره به نامه هایی که برای وی در مورد قبول ریاست ستاد ملی مبارزه با کرونا از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعتراض به نبود رئیس جمهور در این ستاد می شود تصریح کرد: من هفته ای یکبار در این جلسات حضور می یابم.

وی ادامه داد: بعضی ها فکر می کنند که در مبارزه با کرونا یک وزارتخانه به نام وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی درگیر است و گلایه می‌کنند که کل کشور و همه وزیران و مسوولین باید بیایند.در این ستاد تمام دولت درگیر هستند. بخشی از دولت تلاش می کنند که زندگی عادی مردم بگذرد. زندگی عادی مردم یعنی یعنی برق، آب، گاز، بنزین و مسایل مالی و پولی و کالای اساسی باشد.

روحانی خاطر نشان کرد: دنبال این هستیم که شرایطی باشد که مردم بتوانند البته با مراعات همه اصول و سختی‌های ویژه ای که دارد زندگی کنند. همه وزیران ما امروز درگیر هستند. تمام وزیران اقتصادی و مسوولین ما درگیر این مساله هستند. از رییس سازمان برنامه و بودجه گرفته برای این که اگر جایی نیاز به پول باشد تامین مالی کند.

وی در این باره اظهار داشت: معاون اقتصادی رییس جمهور جلسات لازم اقتصادی در این زمینه را مرتب برگزار می کند. وزیر اقتصادی و رئیس بانک مرکزی ما درگیر هستند برای تامین ریال و دلار برای اینکه چیزهایی مثل کالاهای اساسی مردم و آنچه که برای پزشکی لازم است و تمام بخش های تحقیقاتی و علمی ما درگیر هستند را خریداری کنیم.

سپاه و ارتش ، بسیج همه پای کار هستند

روحانی خاطر نشان کرد: معاونت فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم ، وزارت دفاع و تمام بخش‌هایی که توان دارند باید در این زمینه کار کنند. کیت، ماسک و وسیله ای که مورد نیاز است. راجع ریشه یابی و نحوه مقابله با آن همه فعال هستند. یک نفر نیست که در دولت ما درگیر نباشد.

وی گفت: امروز نیروهای مسلح ما همه پای کار هستند. سپاه و ارتش ، بسیج همه پای کار هستند. هرجا که نیاز به بیمارستان است نیروهای مسلح اعلام آمادگی کردند و گفتند ما 10 هزار تخت برای نقاهتگاه آماده داریم و 3500 تخت درمانی آماده داریم.

رییس جمهوری ادامه داد: مسئولیت سنگینی بر دوش وزارت صنعت معدن و تجارت گذاشته شده است و این که لجستیک کار و تامین مواد به عهده آنها است همانطور که برای همه کارخانه ها و اقتصاد و تولید کشور مسوولیت سنگین دارد. وزارت صمت مسئولیت کامل دارد که هرچه وزارت بهداشت و درمان می گوید در این زمینه تهیه و در اختیار قرار دهد. باید تشکر ویژه از شهرداری ها کنم که شهر را نظافت و ضدعفونی می کنند.

روحانی افزود: بعضی از استانداری هایی که با آنها در تماس بودم نگرانی مصرف بالای آب داشتند که می گفتند مصرف آب بالا رفته و ممکن است در هفته‌های آینده با مشکل کمبود آب روبرو شویم. مردم در زمینه آب و برق نباید مشکل داشته باشند، خوشبختانه با نامه وزیر نیرو مردم ما هیچ نگرانی برای آب و برق در این ایام نباید داشته باشند.

وی افزود: مردم هیچ نگرانی برای انرژی و سوخت نباید داشته باشند. در زمینه گاز و گازوئیل و بنزین و سایر نیازمندی‌ها، در تلاشند و این کار دارد انجام می گیرد. وزارت امور خارجه همکاری‌هایی که در زمینه کرونا یا سایر امور کشور مورد نیاز است را به خوبی انجام می دهد و این بار سنگین را بر دوش کشیده است.

روحانی افزود: گرچه این ایام بخش آموزشی تعطیل بود و حالا در آینده نزدیک اعلام خواهند کرد که از چه زمانی کلاس‌ها شروع به کار خواهد کرد، اما در همین ایام تعطیل همه توان خود را به کار بردند که مردم بتوانند از آن استفاده کنند و از طریق فضای مجازی و از طریق صدا و سیما این آموزش انجام می شود.

ثبت نظر درباره «رئیس‌جمهور: ترددها به حداقل ممکن کاهش یابد»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید