«ماکس فون سیدو» درگذشت
«ماکس فون سیدو» درگذشت - Max von Sydow died «ماکس فون سیدو» درگذشت - Max von Sydow died

به گزارش آسمونی : به نقل از اسکرین، «ماکس فون سیدو» که در بیش از در طول دوران حرفه‌ای خود در بیش از 100 فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی نقش آفرینی کرده است بر اساس اعلام همسرش «کترین فن سیدون» در سن 90 سالگی در فرانسه درگذشته است.

او در سال 1929 در سوئد متولد شد و در آکادمی سلطنتی تئاتر دراماتیک استکهلم به تحصیل پرداخت و در در اولین تجربه سینمایی خود در فیلم «تنها یک مادر» (1949) و «خانم جولی» (1951) از ساخته های «آلف خوباریا» مقابل دوربین رفت.

«فون سیدو» در سال 1955 با «اینگمار برگمن» کارگردان بزرگ سینمای جهان آشنا شد و در مجموع در 11 فیلم از ساخته های «برگمن» از جمله فیلم معروف «مهر هفتم» (1957) بازی کرد.

او در دهه 1960 میلادی به همکاری خود را با هالیوود آغاز کرد و در فیلم «بزرگترین داستان گفته شده» (1965) ساخته «جورج استیونس» و فیلم «نامه کرملین» (1970) به کارگردانی «جان هیوستون» بازی کرد.

«ماکس فون سیدو» برای بازی در فیلم های «هاوایی» (1966) ساخته «جورح روی هیلز» و فیلم جریان ساز «جن گیر» ساخته معروف «ویلیام فردکین» (1973)، دو بار نامزد کسب جایزه گلدن گلوب شد. او در دهه 1980 در فیلم هایی چون «تل ماسه» (1984) ساخته «دیوید لینچ» و «هانا و خواهرانش» (1986) به کارگردانی «وودی آلن» نقش آفرینی کرد.

این بازیگر سوئدی همچنین در سال 1983 در فیلم «هرگز نگو هرگز» از مجموعه فیلم های «جیمز باند» بازی کرد و البته پیش از آن بازی در نقش اصلی فیلم «دکتر نو» را رد کرده بود.

او اولین نامزدی اسکارش را در سال 1989 برای بازی در فیلم «پله فاتح» ساخته «بیل آگست» کسب کرد و در سال 2012 برای بازی در فیلم «فوق العاده بلند و بیش از حد نزدیک» به کارگردانی «استفن دالدری» برای دومین بار نامزد جایزه آکادمی اسکار شد.

«ماکس فون سیدو» در سال 1982 برای بازی در فیلم «پرواز عقاب» ساخته «یان تروئل» جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره ونیز را به خانه برد و در سال 2004 نیز جایزه جشنواره کن را دریافت کرد.

بازی در فیلم های «گزارش اقلیت» به کارگردانی «استیون اسپیلبرگ»، «جزیره شاتر» ساخته «مارتین اسکورسیزی» و فیلم «جنگ ستارگان: نیرو برمی خیزد» از جمله دیگر آثار در کارنامه درخشان سینمایی «ماکس فون سیدو» هستند.

او همچنین در نقش یکی از شخصیت‌های کلیدی سریال «بازی تاج و تخت» نیز بازی کرد و در یکی از آخرین نقش آفرینی‌های خود در فیلم «کورسک» ساخته «توماس وینترباتم» در سال 2018 بازی کرده بود.

ثبت نظر درباره ««ماکس فون سیدو» درگذشت»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید