انحلال پیمان نفتی اوپک‌ پلاس

انحلال پیمان نفتی اوپک‌ پلاس
انحلال پیمان نفتی اوپک‌ پلاس - Dissolution of the OPEC Plus Oil Treaty انحلال پیمان نفتی اوپک‌ پلاس - Dissolution of the OPEC Plus Oil Treaty

به گزارش آسمونی : ناکامی در دستیابی به توافق میان اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک که به گروه اوپک‌پلاس معروف هستند و از اواخر سال 2016 با اقدامات هماهنگ به حمایت از قیمت‌ها پرداخته‌اند، قیمت‌های نفت را دچار ریزش شدیدی کرد.

قیمت‌های نفت در معاملات بعدازظهر جمعه (16 اسفند) تحت تاثیر گزارش‌ها درباره عدم موافقت روسیه با کاهش بیشتر تولید، نزول کردند اما بعدا که رویترز گزارش کرد اوپک و متحدانش حتی درباره تمدید پیمان فعلی محدودیت عرضه به توافق نرسیده‌اند، ریزش بیشتری پیدا کرد. سپس در بیانیه این گروه اعلام شد که به مذاکرات ادامه می‌دهند و هیچ اشاره‌ای به کاهش تولید نفت نشد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه پس از خروج از مذاکرات وین، به خبرنگاران گفت: اکنون اعضای این گروه از اول آوریل می‌توانند هر میزان که می‌خواهند نفت تولید کنند.

شاخص نفت آمریکا با بیش‌از هشت درصد کاهش، به 41 دلار و 93 سنت در هر بشکه رسید و نفت برنت با بیش‌از هشت درصد کاهش، 45 دلار و 46 سنت در هر بشکه معامله شد. این پایین‌ترین رکورد برای هر دو شاخص از سال 2017 تاکنون است.

برنت امسال یک‌سوم از ارزش خود را از دست داده و کشورهای وابسته به درآمدهای نفتی را در معرض فشار زیادی نگه داشته و بسیاری از شرکت‌های شیل آمریکا را در آستانه ورشکستگی قرار داده است.

یک منبع آگاه اوپک به رویترز گفت: این پیمان مُرده است.

منابع آگاه اوپک به رویترز گفتند: عربستان سعودی و روسیه در مذاکرات روز جمعه موفق نشدند به توافق برسند. در نتیجه پیمان فعلی محدودیت عرضه در پایان ماه مارس منقضی می‌شود و اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک می‌توانند هر میزان که بخواهند نفت تولید کنند. این احتمال وجود دارد که اعضای این گروه افزایش تولیدشان را در آوریل آغاز کنند.

وزیران اوپک روز پنج‌شنبه گفته بودند که شیوع ویروس کرونا، وضعیت کم‌سابقه‌ای را به وجود آورده که نیازمند اقدام لازم است زیرا تدابیری که برای مقابله با ویروس کرونا به کار گرفته شده‌اند به فعالیت اقتصادی و تقاضای جهانی برای نفت لطمه زده است.

پیش‌بینی‌ها از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال 2020 به شدت کاهش پیدا کرده است اما به گفته منابع آگاه، وزیر انرژی روسیه روز جمعه پیام تکراری را به همتایان خود در اوپک پلاس رساند و اعلام کرد هنوز زود است تاثیر شیوع ویروس کرونا ارزیابی شود.

وزیران نفت اوپک روز پنج‌شنبه از افزوده شدن 1.5 میلیون بشکه در روز به کاهش تولید گروه اوپک پلاس و تمدید اجرای توافق تا پایان سال 2020 حمایت کرده بودند که این رقم معادل 1.5 درصد از تقاضای جهانی و بسیار بالاتر از انتظار بازار بود. به این ترتیب با احتساب 2.1 میلیون بشکه در روز که در حال حاضر محدود شده است، مجموع محدودیت عرضه این گروه به 3.6 میلیون بشکه در روز می‌رسید که معادل حدود 3.6 درصد از عرضه جهانی بود. اما این تولیدکنندگان اجرای پیشنهاد مذکور را به موافقت روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک مشروط کرده بودند.

نواک که مذاکرات دوجانبه‌ای با شاهزاده عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی داشت، در سفر هفته جاری خود به وین درباره کاهش تولید هیچ اظهارنظر رسمی نداشت.

کرملین روز جمعه اعلام کرد، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه هیچ تصمیمی برای گفت‌وگو با سران عربستان سعودی ندارد. این اظهارات امیدها به نجات توافق را از میان برد.

بر اساس گزارش رویترز، در داخل مقر اوپک رایزنی‌های غیررسمی به مدت بیش از شش ساعت ادامه داشت زیرا نشست وزیران اوپک پلاس از ساعت تعیین شده مکررا به تاخیر افتاد.

شکست مذاکرات اوپک‌پلاس خبر بدی برای غول‌های انرژی مانند اکسون‌موبیل و کشورهای وابسته به منابع طبیعی از آمریکای لاتین تا آسیا و شرکت‌هایی مانند BP است که تلاش می‌کنند به تولیدکنندگان سبزتری تبدل شوند. اما از سوی دیگر قیمت‌های پایین ممکن است اتفاق خوبی در شرایط همه‌گیر شدن ویروس کرونا در جهان و افت فعالیت اقتصادی باشد.

ثبت نظر درباره «انحلال پیمان نفتی اوپک‌ پلاس»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید