روزی که بچه های بازبی پدر خود را تنها گذاشتند

روزی که بچه های بازبی پدر خود را تنها گذاشتند

روزی که بچه های بازبی پدر خود را تنها گذاشتند 62 سال پس از تراژدی 58/ مهدی زارعی

فیلم « یونایتد» در سال 2011 ساخته شد. در تلویزیون ایران هم به نمایش گذاشته شد( با عنوان عجیب اتحاد!) و به راحتی از اینترنت هم می توان با یک جستجوی ساده آن را یافت. فیلمی که در آن خبری از صحنه های عاشقانه نیست. موضوع آن فوتبال است و یک واقعه تاریخی. اما واقعیت گاهی اوقات از هر داستانی جذاب تر می شود. چنین است که این درام ورزشی، با هزینه ای 2 میلیون پوندی بدل به یکی از فیلمهای ماندگار ورزشی شده است. اولین سکانس فیلم یونایتد هواپیمایی سقوط کرده را روی برفها نشان می دهد. پس از آن فیلم به سال 1956 باز می گردد و شرایط منچستریونایتد در اواسط دهه 50. زمانی که بچه های بازبی به آینده ای درخشان امیدوار بودند.

بچه های بازبی پسرهای جوانی که سر مت بازبی(بازبی) مرد اول منچستریونایتد تربیت کرده بود، بهترین تیم فوتبال انگلستان پس از جنگ جهانی را به وجود آورده بودند. آن ها در فصل 56-55 مقتدرانه قهرمان انگلیس شدند. با 25 برد، 10 مساوی و 7 شکست و در روزهایی که هر برد 2 امتیاز داشت، با 60 امتیاز و 11 امتیاز برتری نسبت به بلکپول. 83 گل نیز ماحصل درخشش خط حمله شیاطین سرخ بود. یک فصل بعد آمار بچه های بازبی بهتر و بهتر شد. آن ها 103 گل زدند، با 28 برد، 8 مساوی و 6 باخت و کسب 64 امتیاز بالاتر از تاتنهام 56 امتیازی قرار گرفتند.

بچه های بازبی در آستانه فینال اروپا آن ها برای اولین بار در سال 1957 در جام باشگاه های اروپا حضور یافتند و تا نیمه نهایی نیز صعود کردند. اما در مجموع دو دیدار رفت و برگشت(5-3) مغلوب رئال مادرید شدند. به نظر می رسد پسرهای بازبی نیاز به تجربه بیشتری دارند. یک سال بعد نتایج درخشان ان ها ادامه یافت. برتری مقابل شارموک راورز ایرلند جنوبی(9-2) و آن گاه(3-1) در برابر دوکلا پراگ چکسلواکی. ان گاه نوبت به مرحله یک چهارم نهایی رسید و دیدار برابر ستاره سرخ بلگراد. تنها یک گام تا نیمه نهایی باقی مانده بود.. پسری به نام بابی چارلتون شخصیت اصلی فیلم یونایتد جوانی 21 ساله به نام بابی چارلتون است. پسری متولد 11 اکتبر 1937 که از سال 1953 در تیم های پایه منچستریونایتد کار خود را آغاز کرده است. اما سه سال گذشت و او در تیم اصلی یونایتد فرصت بازی پیدا نکرد. یونایتد دلیل این امر را از جیمی مرفی مربی تیم می پرسد و او از چارلتون می خواهد تمرین بیشتری با پای چپ خود انجام دهد. به این ترتیب در زمانی کوتاه، چارلتون راست پا، توانایی همانندی با پای چپ کسب کرد و سرانجام در مسابقه با چارلتون اتلتیک به میدان رفت. اولین بازی و اولین گل ها برای یونایتد. چالش بزرگ مت بازبی؛ هواپیمای چارتر یونایتد منچستریونایتد در سال 1958 نیز در اوج آمادگی بود. اما این تیم باید در فرصتی کوتاه در برابر آرسنال بازی می کرد و ان گاه راهی یوگسلاوی می شد. این تیم در روز 14 ژانویه در اولدترافورد، با گل های چارلتون و ادی کولمن(2-1) ستاره سرخ را شکست داد و به یک تساوی در خاک حریف نیاز داشت تا به نیمه نهایی صعود کند. مشکل بزرگ این بود که مسوولان اتحادیه فوتبال انگلیس به هیچ عنوان بازی بعدی یونایتد را به تعویق نینداختند و به این ترتیب تنها راه چاره برای مت بازبی، تهیه یک پرواز چارتر برای شیاطین سرخ بود. همه چیز امیدوارانه بود و بازیکنان قبل از سوار شدن در هواپیما، عکسی روی پله ها به یادگار انداختند.

تساوی(3-3) و صعود به نیمه نهایی در روز چهارشنبه 5 فوریه 1958 یونایتد در همان 30 دقیقه نخست بازی سه گل وارد دروازه ستاره سرخ کرد تا صعود این تیم با گل های چارلتون و دنیس ویولت مسجل شود. سه گل ستاره سرخ در نیمه دوم تنها بازی را به تساوی کشاند اما تاثیری در صعود یونایتد نداشت و این تیم سوار بر هواپیما راهی انگلستان شد. برف و سرما در فرودگاه مونیخ؛ ساعت 15:04 دقیقه روز پنجشنبه ششم فوریه سال، در شرایطی که پرواز یونایتد به مونیخ آلمان رسیده بود، هواپیما برای سوخت گیری در فرودگاه مونیخ فرود آمد. کمی بعد هواپیما آماده پرواز شد. در آن کولاک، پرواز کار عاقلانه ای نبود اما برای یونایتد چاره ای جز این نبود. كاپيتان جيمز تاين، خلبان هواپيمای پرواز شماره 609 هواپیمای شرکت « بریتیش یوروپین ایرویز» دو بار تلاش کرد كه در زير بارش شديد برف هواپيما را از باند فرودگاه ريم مونيخ جدا نمايد و به اوج برساند اما در هر دو مرتبه بنا به دلايلى اين استارت ها نيمه تمام باقى ماندند، در مرتبه سوم برج مراقبت فرودگاه براى ساعت 15:04 دقيقه اجازه استارت را صادر نموده بود. ( ادامه دارد)

ثبت نظر درباره «روزی که بچه های بازبی پدر خود را تنها گذاشتند»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید