یادداشتی بر فیلم سینمایی خوب، بد، جلف: ارتش سری

یادداشتی بر فیلم سینمایی خوب، بد، جلف: ارتش سری

نقد از مرجان دلپسند اختصاصی آسمونی

"پیمان قاسم خانی" کارگردانی که بیشتر در کسوت نگارنده فیلمنامه شهرت دارد و از وی مجموعه های تلویزیونی مانند: "فضانوردان” و “هیولا “و...به نمایش در آمده و  همچنین برخی از فیلم های سینمایی مطرح طنز مانند : "مارمولک، سن پطرز بورگ و  ورود آقایان ممنوع". این بار نیز این کارگردان موفق سینما و تلویزیون ایران با یک فیلم سینمایی میلیاردی دیگر در عرصه فیلمسازی وارد می شود. آن هم باعنوان تنها فیلم سینمایی کمدی که به سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر راه یافته است . عنوان این فیلم سینمایی که دنباله فیلم سینمایی خوب، بد جلف (1394) نیز است -"خوب ،بد ،جلف: ارتش سری" می باشد. بخش اول این فیلم سینمایی با عنوان "خوب، بد، جلف" در سال (1394) توانست برنده دیپلم افتخار بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر شود.

داستان این فیلم نیز به لحاظ محتوا با سری دوم آن کاملا متفاوت است. اما یکی از نکات مثبت این فیلم سینمایی که در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد ؛ وجود زوج هنری" پژمان جمشیدی” و “سام درخشانی " می باشد که با دیالوگ های طنزگونه که بین این دو شخصیت و کارگردان فیلم است، نقش کارگردان فیلم که در پشت پرد ه فيلمسازی اهداف شومی در سر می پروراند را "حامد كميلی" بازی می كند. دیالوگ ها و سکانس هایی که در آن "حامد کمیلی " و اين دو بازيگر در آن حضور دارند، بار طنز بسياری را با خود حمل می كند. فیلم سینمایی "خوب ، بد ،جلف : ارتش سری "، به لحاظ محتوا و مضامین نیز متفاوت تر از سری اول آن دیده می شود. از مضامین جدید این فیلم سینمایی می توان به موارد ذیل اشاره نمود :  هكر ها و جاسوسی. نفوذ هكر به سایتی محرمانه و سواستفاده مالی از آن با بازی "ریحانه پارسا" که بعد از شناسایی شدن و دستگیری توسط اعضای آن سایت مشخص می شود که مربوط به یک گروهک سیاسی بوده است. " آنا" به خاطر حفظ جان خود مجبور به همکاری با آن گروهک سیاسی می شود . "حامد کمیلی" در این فیلم سینمایی کمدی و جذاب به عنوان جاسوسی کارآزموده که در خارج از مرزهای ایران در خدمت این گروهک سیاسی غیر ایرانی است و به لحاظ آموزش هایی که دیده است؛ توانایی انجام هر ماموریتی را دارد؛ دیده می شود . حتی اگر پای کشته شدن انسانی در میان باشد. همانطور که در برخی از سکانس های ابتدایی این فیلم دیده می شود که او در حال انجام یک ماموریت و اسلحه به دست است. در سکانس هایی از این فیلم می بینیم که به لحاظ نقشی که دارد ؛ مخاطب بدنبال دیالوگ های بعدی او سراپا گوش می شود تا بار دیگر لبخند نزند، بلکه قهقهه بزند. مثلا در دیالوگ هایی از این فیلم خصوصا در صحنه فیلم برداری در کارخانه متروک می بینیم که از رفتار و شیطنت های "سام درخشانی "کاسه صبرش لبریز شده و دیالوگی خنده دار را دائما در مورد او تکرار می كند.

از نکات منفی در این فیلم می توان به رفتار دوگانه شخصيتی است كه سام درخشانی نقش آن را بازی می كند و آنهم در برخورد با دختر پولداری است   که قصد ازدواج با او را دارد آنهم صرفا به خاطر دارایی و ثروت آن دختر یا در برخورد اول که" آنا" را می بیند و یک دل و نه صد دل عاشق و شیفته او می شود دید . به عبارتی" سام" در این میان نه می تواند از پورشه لاکچری قرمز رنگش بگذرد که او را به ثروت و دارایی فراوان برساند و نه می تواند از زیبایی و هوس کوتاه مدتش نسبت به "آنا" بگذرد . دختری که در سکانس های بعدی این فیلم متوجه می شود که او نیز یک فرد بازی خورده در این بازی کثیف می باشد. اما این فیلم نیز به لحاظ کمدی بودن و مخاطبان بسیارش در لیست پر بیننده ترین فیلم های سینمایی قرار دارد . نقد از مرجان دلپسند

ثبت نظر درباره «یادداشتی بر فیلم سینمایی خوب، بد، جلف: ارتش سری»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید