علی‌اصغر بیانی درگذشت

علی‌اصغر بیانی درگذشت
علی‌اصغر بیانی درگذشت - Ali Asghar Bayani died علی‌اصغر بیانی درگذشت - Ali Asghar Bayani died

به گزارش آسمونی : کاوه خورابه، عضو گروه موسیقی فرهنگستان هنر با تایید این خبر گفت: متاسفانه حال استاد بیانی در سفری که به کویر داشت بد می‌شود و روز گذشته فوت می‌کند. ما هم امروز خبر را شنیدیم و در سوگ او هستیم.

او افزود: وقتی او را به بیمارستانی در نائین رساندند، دیگر فوت کرده بودند. یکی از همراهانی که با او بودند در حال حاضر در بیمارستان هستند چون پیکر او برای مسائل مربوط به کالبدشکافی به بیمارستانی در اصفهان منتقل شده است.

خورابه همچنین درباره علت فوت علی‌اصغر بیانی اظهار کرد: تاکنون علت فوت او مسمومیت غذایی اعلام شده است اما باید منتظر بمانیم تا نتیجه کالبدشکافی‌ اعلام شود.

علی اصغر بیانی 18 اسفند 1330 در تهران و در خانواده‌ای فراهانی الاصل متولد شد. او تحصیلات خود را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته هنرهای تجسمی به پایان رساند و همزمان به فراگیری موسیقی مشغول شد و از محضر استادان موسیقی بهره برد. بیانی ردیف میرزا عبدالله را نزد استاد محمدرضا لطفی مشق کرد و یکی از ردیف‌دانانی است که موسیقی را به روش شفاهی و با توجه به اصول و مبانی سنّتی آن آموزش می‌دهد.

بیانی چندین سال به تحقیق در موسیقی مقامی ایران پرداخت و مسوولیت گروه تحقیق موسیقی خراسان را در مرکز پژوهش‌های فرهنگی بر عهده داشت. از فعالیت‌های هنری دیگر او به اختصار می‌توان به عضویت در شورای عالی موسیقی، عضویت در هیات موسیقی مقامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسوول هنری جشنواره بزرگ موسیقی در آوینیون فرانسه، داوری در جشنواره‌های مختلف موسیقی، سخنرانی و اجراهای متعدد در داخل و خارج از کشور اشاره کرد.

علی بیانی روز پنج‌شنبه (دهم بهمن‌ ماه 98) در سفری که با شاگردانش در منطقه کویری داشت، گویا دچار مسمومیت شده است اما از آن‌جا که تعدادی از اعضای خانواده او از این موضوع مطلع نبودند تا عصر امروز (یازدهم بهمن‌ماه 98) در انعکاس خبر درگذشت او امساک شده است.

ثبت نظر درباره «علی‌اصغر بیانی درگذشت»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید