ظریف : عواقب ترور سردار قاسم سلیمانی متوجه رژیم آمریکاست

ظریف : عواقب ترور سردار قاسم سلیمانی متوجه رژیم آمریکاست
عواقب ترور سردار قاسم سلیمانی متوجه رژیم آمریکاست - The consequences of the assassination of Sardar Qasem Soleimani are with the American regime عواقب ترور سردار قاسم سلیمانی متوجه رژیم آمریکاست - The consequences of the assassination of Sardar Qasem Soleimani are with the American regime

به گزارش آسمونی : وزیر امور خارجه کشورمان جمعه شب در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با تسلیت شهادت سردار قاسم سلیمانی به ملت ایران، خانواده وی و مقام معظم رهبری گفت: امروز توفیق داشتم که حضورا خدمت مقام معظم رهبری این موضوع را تسلیت بگویم و صلابت ایشان علی رغم این اتفاق ناگوار درس بزرگی برای همه ماست.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در ترور سرلشکر قاسم سلیمانی خطای محاسباتی کردند، اظهار کرد: این خطای محاسباتی بیشتر ناشی از مشورت‌های نادرست با برخی از سران مرتجع منطقه و صهیونیست‌هاست. آنهایی که سیاست تروریست پروری آنها عموما با هوشیاری و درایت سردار قاسم سلیمانی خنثی شده است و آنها از بابت این موضوع کینه عمیقی از این سردار بزرگ دارند.

وی در همین ارتباط گفت: در برخی مذاکرات بین‌المللی مربوط به سوریه برخی از وزرای کشورهای منطقه با حالتی از سردار سلیمانی نام می‌بردند که نشان دهنده کینه آنها از این سردار بزرگ بود.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان ادامه داد: آمریکایی‌ها گرفتار مشورت‌های غلطی که به آنها داده شد و کینه‌ای که از سردار سلیمانی به خاطر شکست برنامه‌هایشان در منطقه توسط ایشان داشتند، شدند.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها با این ترور کاری را آغاز کردند که بسیار خطرناک است، خاطرنشان کرد: اقدام آمریکایی‌ها در ترور سردار سلیمانی اقدامی بزدلانه تروریستی بود. آنها اقدامی که بزدلی از تمام جوانب آن می‌بارد. آنها توان برخورد با قاسم سلیمانی را نداشتند و مجبور شدند که ایشان را اینگونه ترور کنند. همانطورکه شهید عماد مغنیه و شهید سید عباس موسوی را ترور کردند. آنها از روش‌های تروریسم دولتی استفاده کردند.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه گزارشگر ویژه سازمان ملل نیز در مورد اقدام آمریکایی‌ها در ترور سردار قاسم سلیمانی موضع گیری کردند و این اقدم را از نظر حقوق بین‌المللی اقدامی محکوم عنوان کرده‌اند، گفت: حرکت آمریکایی‌ها علیه دو شخصیتی بود که در جهان اسلام محبوب هستند.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه آمریکایی‌ها با اقدام خود در ترور سردار سلیمانی و همراهانش از جمله ابومهدی المهندس حاکمیت ملی عراق را نقض کرده گفت: آنها با این ترور قوانین بین‌المللی را نیز نقض کرده‌اند و احساسات مردم منطقه را جریحه دار کرده‌اند و این امر خطای بزرگی است که آمریکایی‌ها انجام داده‌اند که پاسخ این خطاها خارج از دایره محاسباتی ما خواهد بود و نتیجه آن را آمریکایی‌ها خواهند دید.

ظریف با بیان اینکه ما گرفتار جوسازی و شانتاژ آمریکایی‌ها نمی‌شویم و هر گونه و هر زمان که خودمان بدانیم به این اقدام آنها پاسخ مناسبی می‌دهیم، گفت: عواقب ترور قاسم سلیمانی متوجه رژیم آمریکاست. این اقدام آمریکایی‌ها دارای آثار و تبعاتی خواهد بود که همانطور که اشاره کردم متوجه دولت واشنگتن خواهد بود.

ظریف در بخش دیگری از صحبت‌های خود به گفت‌وگوی تلفنی‌اش با دبیرکل سازمان ملل متحد در ارتباط با این ترور اشاره کرد و گفت: در همین چهارچوب نامه‌ای نیز تهیه شده که به دبیرکل و رئیس شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد شد و قرار است که من گفت‌وگوهایی نیز با همتایان خود در سایر کشورها داشته باشند. امروز وزرای خارجه برخی از کشورها برای گفت‌وگو تماس گرفته بودند که من به علت اینکه در جلسه بودم امکان پاسخگویی به آنها را نداشتم و فردا به این تماس‌ها پاسخ خواهم داد.

ثبت نظر درباره «ظریف : عواقب ترور سردار قاسم سلیمانی متوجه رژیم آمریکاست»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید