برهم صالح استعفا داد

برهم صالح استعفا داد
برهم صالح استعفا داد - Barham Salih resigned برهم صالح استعفا داد - Barham Salih resigned

به گزارش آسمونی : به نقل از الجزیره، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق با اعلام استعفایش از پارلمان خواسته تا در این باره تصمیم گیری کند.

در پی معرفی العیدانی برای نخست وزیری عراق از سوی ائتلاف البناء که بزرگترین ائتلاف پارلمانی این کشور است، برهم صالح تهدید کرده بود از مقامش کناره گیری می‌کند اما این ائتلاف هم‌چنان بر نخست وزیری العیدانی، استاندار فعلی بصره، تاکید دارد.

برهم صالح در بیان دلیل استعفایش گفته است: با توجه به تاکیدی که بر جلوگیری از کشتارها دارم، نمی‌توانم العیدانی را به عنوان نخست وزیر اعلام کنم و ترجیح می‌دهم استعفا دهم تا اینکه کاندیدایی را تایید کنم که معترضان با او مخالف هستند. اعتراضات در عراق بر ما لازم می‌دارد پیش از در نظر گرفتن مسائل شخصی و سیاسی، منافع عالی ملی را در نظر بگیریم.

وی افزوده است: منافع کشور در این است که اوضاع را آرام کرده و به خواسته مردم عمل کنیم. با توجه به اینکه مطابق قانون نمی‌توانم با کاندیدای نخست وزیری مخالفت کنم ترجیح می‌دهم با این استعفا تاکید کنم اقدام سیاسی و پارلمانی در عراق باید برگرفته از خواست مردم باشد.

در این استعفانامه آمده است: بر اساس ماده 67 قانون اساسی عراق، رئیس جمهوری ملزم به حفظ استقلال، حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی کشور است و طبق ماده 76 قانون اساسی رئیس جمهوری باید کاندیدای بزرگترین فراکسیون را برای نخست وزیری معرفی کند و حق اعتراض به آن را ندارد، اما با توجه به موضع‌گیری‌ای که نسبت به آقای العیدانی، کاندیدای فعلی وجود دارد و احتمالا مشکلی را در این زمینه به وجود می‌آورد، آماده‌ام از سمت خود استعفا دهم تا آنها به عنوان نمایندگان مردم آنچه را که مناسب می‌دانند، انجام دهند.

ثبت نظر درباره «برهم صالح استعفا داد»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید