پیشنهاد وزیر اقتصاد به دولت برای ترخیص 5100 خودرو دپو شده

پیشنهاد وزیر اقتصاد به دولت برای ترخیص 5100 خودرو دپو شده
در روزهای اخیر فرهاد دژپسند - وزیر امور اقتصادی و دارایی - برای بازدید از بنادر و گمرکات به بوشهر رفته بود که در همین جریان برخی از صاحبان خودروهای دپو شده در گمرک با وی دیدار و درخواست خود برای تعیین تکلیف خودروها را مطرح کردند. آنها گله داشتند که "چند سال است که سرمایه‌هاشان راکد مانده و با وجود این‌که در برخی موارد گره قانونی وجود نداشته و تشریفات گمرکی انجام شده است، تکلیف خودروهای آنها مشخص نیست". وزیر اقتصاد دستورات لازم در این رابطه را صادر و پیشنهاداتی را به هیات دولت ارائه کرده است که طبق آن تمامی خودروهای مانده در گمرک که به حدود 5100 دستگاه می‌رسد تعیین تکلیف خواهد شد. مهرداد جمال ارونقی توضیح داد:
بعد از بازدید وزیر اقتصاد از گمرک‌های بوشهر و صحبتی که با صاحبان خودروهای دپو شده مطرح شد، ایشان قول دادند که به موضوع رسیدگی کنند. این در حالی است که کمتر از 48 ساعت از این موضوع وزیر پیشنهاداتی را برای تعیین تکلیف خودروها به هیات دولت ارائه کرد. براساس این پیشنهاد از خودروهایی که تشریفات گمرکی را پشت سر گذاشته و پروانه دریافت ولی با توجه به پایان مهلت ترخیص امکان خارج شدن نداشتند تا تمامی خودروهای مربوط به منطقه آزاد اروند یا خودروهایی که در مراجع قضایی حکم برائت برای آنها صادر شده است، تعیین تکلیف می‌شود.
به گفته معاون گمرک ایران، در صورت موافقت هیات دولت با پیشنهاد وزیر اقتصاد حتی وضیعت تمام خودروهای مربوط به جانبازان 70 درصد که از قبل از سال 1393 وارد گمرکات شده بود، مشخص می‌شود. گفتنی است؛ خودروهای دپو شده در گمرک مجموعا حدود 12 هزار و 261 دستگاه بود که در نیمه دوم سال گذشته و با مصوبه هیات دولت در مهلت شش ماهه‌ای 7153 دستگاه از آنها ترخیص شد و 5108 دستگاه دیگر به دلیل پایان مهلت تعیین شده در گمرکات باقی ماند. تغییر شرایط ارزی و همچنین ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودرو از مهم‌ترین دلایل توقف ترخیص خودروهای وارد شده به گمرکات، بنادر و مناطق آنها بود.

ثبت نظر درباره «پیشنهاد وزیر اقتصاد به دولت برای ترخیص 5100 خودرو دپو شده»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید