علی شمخانی : گام پنجم را در صورت عدم‌ انجام تعهدات اروپا برمی‌داریم

علی شمخانی : گام پنجم را در صورت عدم‌ انجام تعهدات اروپا برمی‌داریم
گام پنجم را در صورت عدم‌ انجام تعهدات اروپا برمی‌داریم - If Europe fails to fulfill its obligations, we will take the fifth step گام پنجم را در صورت عدم‌ انجام تعهدات اروپا برمی‌داریم - If Europe fails to fulfill its obligations, we will take the fifth step

به گزارش آسمونی : دریابان علی شمخانی گفت: آغازگر کاهش تعهدات برجامی در ابتدا «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بود که از برجام خارج شد و پس از آن اروپا با بی‌توجهی به انجام تعهدات برجامی عملاً تکمیل کننده اقدامات آمریکا شد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایران پرس»، با بیان اینکه ترامپ با خروج از برجام از سه خاکریز عبور کرد، اظهار داشت: آمریکا قبل از آغاز مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران در دوره «باراک اوباما» متعهد شد حق غنی‌سازی صلح‌آمیز ایران را بپذیرد و پس از این تعهد بود که ایران وارد مذاکرات شد.

شمخانی افزود: تعهدات دولت آمریکا در توافقنامه برجام مکتوب شد و پس از آن نیز در قطعنامه 2231 به تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسید.

وی همچنین درباره عملکرد اروپا برای حفظ برجام گفت: کشورهای اروپایی عضو توافق هسته‌ای با عدم پایبندی به تعهدات خود در مقابل تعهدات اجراشده توسط ایران از یک سو و عملکرد نامناسب در حوزه اقتصادی از سوی دیگر کاهش تعهدات برجامی را کلید زدند.

شمخانی درباره رویکرد جمهوری اسلامی ایران در موضوع برجام نیز گفت: تهران برای حفظ و توازن تعهدات برجامی، کاهش تعهدات هسته‌ای صلح‌آمیز خود را در گام‌های مختلف آغاز کرد.

دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی همچنین در واکنش به موضع وزیر خارجه انگلیس برای مقابله با گام‌های کاهشی ایران تأکید کرد: اگر اروپا همچنان به انجام تعهدات خود پایبند نباشد، ایران گام پنجم کاهش تعهدات برجامی خود را بر خواهد داشت.

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا سه‌شنبه‌شب در توییتر بدون اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بدعهدی‌های اروپایی‌ها در قبال این توافق بین‌المللی، ادعا کرده بود: گام‌های ایران در خصوص کاهش تعهداتش در چارچوب برجام، آینده این توافق را به خطر انداخته و بایستی سریعاً مورد توجه قرار گیرد.

 بریتانیا، آلمان و فرانسه بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام (8 می 2018) وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تاکنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌‌داده‌شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 8 می 2019، یعنی یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راه‌کارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس مفاد این توافق معلق می‌کند.

کاهش تعهدات برجامی ایران تاکنون در چهار گام، شامل بالا بردن درصد غنی‌سازی اورانیوم از 3.67 درصد، افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌شده، توقف تمامی تعهداتش در حوزه تحقیق و توسعه و آغاز غنی‌سازی و تولید دوباره اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای فردو بوده است.

ایران با تأکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تصریح کرده است، این اقدامات در صورتی که شرکای برجام، گام‌های لازم را برای ایفای تعهدات خود بردارند به‌سرعت قابل بازگشت هستند.

بر اساس مفاد برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به‌شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

ثبت نظر درباره «علی شمخانی : گام پنجم را در صورت عدم‌ انجام تعهدات اروپا برمی‌داریم»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید