ماندگارترین صحنه ال کلاسیکو را چه کسی رقم زد؟

ماندگارترین صحنه ال کلاسیکو را چه کسی رقم زد؟
ماندگارترین صحنه ال کلاسیکو را چه کسی رقم زد-Who made El Clasico the most enduring scene ماندگارترین صحنه ال کلاسیکو را چه کسی رقم زد-Who made El Clasico the most enduring scene

اواریستو دی ماچه دو و روزهای حضور در بارسا و رئال

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

از اواريستو دی ماچه دو، تصویری ماندگار در تاریخ فوتبال ثبت شده است. بازیکنی شیرجه زده برای سر زدن در برابر رئال مادرید. لحظه ای که حذف قهرمان پنجگانه جام باشگاههای اروپا را در دوره ششم رقم زد. اواریستو در تیم ملی برزیل هم رکورد دست نیافتنی 5 گل در یک مسابقه را داراست؛ رکوردی که در برد 9 بر صفر سلسائو مقابل کلمبیا در سال 1957 رقم خورد.

در آرزوی حضور در فلامنگو «وقتي سن و سالم كم بود، طرفدار فلامنگو بودم و آرزو داشتم كه براي آن تيم به ميدان بروم. اما فوتبال را با «مادوريرا» يكي از باشگاههای كوچك ريودو ژانيرو آغاز كردم. با اين وجود هدفم هميشه اين بود كه روزی براي فلامنگو به ميدان بروم. خوشبختانه سرانجام به اين هدف نيز رسيدم؛ پس از چند بازی خوب در مادوريرا، فلامنگو به سراغم آمد و با من قرارداد بست.» اواريستو دي ماچه‌دو  يكي از اساطير باشگاه فلامينگو است بازيكني كه فوتبال خود را در اين باشگاه شروع كرد و در همين باشگاه نيز به پايان رساند. ماچه‌دو  طي 56 سال فعاليت حرفه‌اي خود، به گوشه و كنار دنيا سفر كرد. ماچه‌دو  مهاجمي گلزن بود و  اولين بار در سال 1955 و در 22 سالگي پيراهن تيم ملي برزيل را به تن كرد، با اين حال تنها 14 بار با پيراهن سلسائو به ميدان رفت.

در بارسا و رئال پس از چهار سال حضور در فلامنگو، ماچه دو راهی بارسلونا شد و از 1957 تا 1962 برای این تیم بازی کرد. هرچند او بعد از این پنج سال مستقیما راهی رئال مادرید شد اما عملکرد او در رئال هرگز قابل قیاس با دوران درخشان وی در بارسا نیست. اواریستو در بارسلونا در 114 مسابقه به میدان رفت و 78 بار موفق به گلزنی شد. این در حالی است که طی سه سال حضور در رئال تنها در 17 مسابقه به میدان رفت و آمار نازل 4 گل را برجای نهاد. دی ماچه دو با بارسلونا دو بار لالیگا را فتح کرد( 1959 و 1960) و با رئال نیز به عنوان یک بازیکن ذخیره در سالهای 1963 و 1964 این عنوان را تصاحب کرد. هرچند که سایر افتخاراتی که در بارسا کسب کرد در رئال به دست نیاورد. از جمله قهرمانی فیر کاپ( جام مکاره اروپا) در سالهای 1958 و 1960 و قهرمانی کوپا دل ری در 1959.

ممانعت بارسا برای حضور ماچه دو در جام جهانی «با تيم ملي، كار خودمان را از سال‌ 1957 و با شركت در رقابت‌هاي كوپا آمه‌ريكا آغاز كرديم. پس از آن در رقابت‌هاي انتخابي جام جهاني شركت كردم و جواز شركت درجام جهاني 1958 (سوئد) را به دست آورديم. خوشبختانه ما به اروپا رفتيم. اما متأسفانه من از اروپا برنگشتم تا براي تيم ملي برزيل بازي كنم. زيرا در هنگام برگزاري جام جهاني، بارسلونا به من اجازه نداد كه به تيم ملي برزيل بازگردم. زيرا اسپانيا به جام جهاني سوئد صعود نكرده بود و مسئولان بارسا نمي‌خواستند در روند بازيهايشان  در ليك اسپانيا خللي ايجاد شود.»

مخالفت خانواده برای حضور در قطر غيبت ماچه‌دو در سوئد به نوجواني به نام «پله» فرصت داد تا در تركيب تيم ملي برزيل قرار گيرد. اما ماچه‌دو  در اسپانيا در تركيب بارسلونا و پس از آن رئال درخشيد. او پس از پايان دوران بازي خود، به مربيگري روي آورد و موفقيت‌هايي نيز كسب كرد. چنين شد كه قطري‌ها خواهان استخدام او شدند. هر چند كه اين استخدام چندان بدون دردسر نبود. ماچه‌دو  مي‌گويد: «من موافقت اصولي خودم را اعلام كردم. اما وقتي به برزيل بازگشتم متوجه شدم كه خانواده‌ام چندان موافق نيستند. قرار بود در تاريخي مشخص در قطر باشم. اما حالا بايد به آنها مي‌گفتم كه اصلاً نمي‌خواهم به كشورشان بروم. چنين شد كه آنها به برزيل آمدند و گفتند «نه! ما با هم قرارداد داريم و تو بايد به قطر بياي!» پس از آن قراردادي به من پيشنهاد دادند كه خيلي اغواكننده‌تر از قرارداد ابتدايي‌مان بود، از آن قراردادهايي كه نمي‌توان به آن «نه» گفت!»

صعود به فینال جام جهانی جوانان با وجود مخالفت‌هاي اوليه، خانواده ماچه‌دو در قطر به او ملحق شدند و 9 سال در اين كشور ماندند. او در بدو ورود خود، برنامه‌هاي بلند مدت براي تربيت جوانان و ايجاد زيرساخت‌هاي باشگاهي به قطري‌ها ارائه داد. با هدايت او، قطر در كمال ناباوري به فينال جام جهاني زير 20 سال (1981) راه پيدا مي‌كند. پيشرفت قطر، اين سئوال را براي بسياري به وجود آورد كه چه كسي عامل اين همه ترقي است؟

قطری ها مدیون ماچه دو البته در مجموع مي‌توان گفت كه ميراث اصلي دوران فعاليت اورايستو به دوران حضور او در قطر باز مي‌گردد. قطري‌ها اذعان دارند كه ذهنيت حرفه‌اي خود درباره فوتبال را مديون او هستند. اما نظر اورايستو درباره ميزباني جام جهاني 2022 چيست؟ «وقتي فهميدم قطر به عنوان ميزبان جام جهاني انتخاب شده است، خيلي خوشحال شدم و دوباره به ياد آن روزها افتادم. به خوبي يادم هست كه قتي براي اولين بار وارد قطر شدم. آن كشور چه شرايطي داشت به اين فكر كردم كه قطر در اين مدت چه اندازه پيشرفت كرده است. چه از نظر فوتبالي و چه در زمينه‌هاي ديگر. به نظر من، ما به سهم خودمان  در روند پيشرفت و تكامل قطر كمك كرديم. منظورم رساندن قطر به سطحي است كه توانست ميزباني جام جهاني را عهده‌دار شود.»   اواریستو مدیون فوتبال اواريستو در اين روزها 86 ساله است و به همراه همسر اسپانيايي‌اش در ريودو ژانيرو زندگي مي‌كند. گلزن‌ترين مهاجم برزيلي تاريخ بارسلونا ناخواسته به يك كشور كمك كرد تا به قله فوتبال دنيا برسد. او در خاتمه حرفهايش، خود را مديون فوتبال مي‌داند، «وقتي زندگي فوتبالي خودم  را مرور مي‌كنم. خدا را شكر مي‌كنم كه چنين فرصت‌هايي را در اختيارم گذاشته است. فوتبال به من كمك كرد تا شخصيتم شكل بگيرد به فرزندان و نوه‌هايم كمك كنم تا انسانهايي خوب و مفيد شوند. ما امروز زندگي  خوبي داريم و مثل دوست و برادر هم مي‌مانيم. بله! تنها مي‌توانم به فوتبال بگويم خيلي ممنون!»    

ثبت نظر درباره «ماندگارترین صحنه ال کلاسیکو را چه کسی رقم زد؟»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید