پیروزی قاطع محافظه‌ کاران در انتخابات انگلیس

پیروزی قاطع محافظه‌ کاران در انتخابات انگلیس
پیروزی قاطع محافظه‌ کاران در انتخابات انگلیس - Conservative victory in British elections پیروزی قاطع محافظه‌ کاران در انتخابات انگلیس - Conservative victory in British elections

به گزارش آسمونی : شعبه‌های رای‌گیری انتخابات پارلمانی زودهنگام انگلیس، ساعت 7 صبح پنجشنبه به وقت محلی باز شدند و ساعت 10 شب به وقت لندن، کار اخذ رای در انتخابات پارلمانی بریتانیا به پایان رسید.

در این انتخابات حزب محافظه‌کار توانسته دستکم 364 کرسی را کسب کند که خیلی بیشتر از 325 + 1 کرسی لازم برای داشتن اکثریت مطلق است.

هم‌چنین حزب محافظه‌کار موفق شده در حوزه‌های انتخابی انگلستان که دهه‌ها به حزب کارگر رای می‌دادند برنده شود.

در اسکاتلند هم حزب ملی اسکاتلند به رهبری نیکولا استورجن توانسته اکثریت بزرگی از کرسی‌ها را به دست بیاورد.

نتیجه انتخابات:

با اعلام نتایج، حزب محافظه‌کار به دستکم 364 کرسی رسیده است (38 کرسی بیشتر از حد نصاب تشکیل دولت) که بهترین نتیجه این حزب از سال 1987 و زمان نخست وزیری مارگارت تاچر است.

حزب کارگر هم تنها 202 نماینده به مجلس فرستاده است.

حزب ملی اسکاتلند 48 کرسی، حزب لیبرال دموکرات 11 کرسی، حزب دموکراتیک اتحادگرا (DUP) 8 کرسی، حزب سبزها 1 و حزب بریگزیت نایجل فاراژ بدون کرسی در جایگاه‌های بعدی‌ قرار گرفته‌اند.

برآورد اولیه از نتیجه انتخابات

در همین حال برآورد اولیه از نتیجه انتخابات هم که توسط موسسه "ایپسوس موری" انجام شد، حاکی از آن بود که حزب محافظه‌کار (توری)، به رهبری بوریس جانسون احتمالا اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را از آن خود می‌کند.

بر این مبنا برآورد شده بود که حزب محافظه‌کار 368 کرسی از مجموع 650 کرسی مجلس عوام را به دست آورد که 50 کرسی بیشتر از نتیجه آنها در انتخابات دو سال پیش است.

بنا بر گزارش بی‌بی‌سی، بر اساس برآورد اولیه پیش بینی شده بود که حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین 191 کرسی را به دست بیاورد که یکی از ضعیف‌ترین نتایج این حزب در انتخابات سال‌های اخیر به حساب می‌آمد.

تعداد کرسی‌های حزب لیبرال دموکرات و حزب ملی اسکاتلند هم به ترتیب 13 و 55 کرسی برآورد شد.

این برآوردها بر مبنای پرسیدن از رای‌دهندگان پس از خروج از شعبه رای‌گیری انجام شده و نتیجه واقعی انتخابات نیست.

تعداد کرسی‌های هر یک از احزاب در پارلمان آتی بر اساس برآوردهای اولیه تعداد کرسی‌های هر یک از احزاب در پارلمان آتی بر اساس برآوردهای اولیه

براساس گزارش‌های منتشر شده حدود 46 میلیون تن از مردم انگلیس برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور ثبت نام کرده‌ بودند.

کناره گیری کوربین از رهبری حزب کارگر

در پی شکست حزب کارگر در انتخابات پارلمانی انگلیس، جرمی کوربین، رهبر این حزب گفت از رهبری حزب کارگر کناره گیری خواهد کرد.

کوربین گفت: "این به وضوح شبی ناامیدکننده برای حزب کارگر است. در کارزار انتخاباتی ما یک مانیفست امید و همبستگی ارائه دادیم. مانیفستی که امید داشت بی‌عدالتی‌ها را اصلاح کند."

او به سیاست‌های پیشنهادی خود برای گسترش خدمات عمومی و مقابله با بحران اقلیمی اشاره کرد و گفت این سیاست‌ها محبوبیت زیادی دارند اما بریگزیت چنان جامعه را دوقطبی کرده که نمی‌توان یک بحث سیاسی معمول داشت.

کوربین گفت مسایل عدالت اجتماعی همچنان باقی خواهند ماند. او گفت در انتخابات بعدی رهبر حزب کارگر نخواهد بود. او گفت تا انتخاب جانشین در مقام خود باقی خواهد ماند.

کوربین تاکید کرد پس از این همچنان به عنوان نماینده پارلمان از حوزه انتخابیه خود به کارش ادامه خواهد داد.

انتخابات و بریگزیت

منابع حزب محافظه‌کار می‌گویند با پیروزی این حزب در انتخابات، طرح توافق بوریس جانسون با اتحادیه اروپا به سرعت برای تصویب به پارلمان برده خواهد شد.

در صورت تصویب طرح توافق، بریتانیا می‌تواند کمتر از دو ماه دیگر از اتحادیه اروپا خارج شود.

پس از ماه‌ها عدم توافق سیاسی درباره بریگزیت، این انتخابات زودهنگام با هدف خروج پارلمان از بن‌بست برگزار شد. بوریس جانسون محافظه‌کار امیدوار بود که در این انتخابات اکثریت آرا را به دست آورد تا توافق بریگزیت را که درباره آن با بروکسل گفت‌وگو کرده است، اجرایی کند. از سوی دیگر، جرمی کوربین، نامزد حزب کارگر و رقیب جانسون در انتخابات وعده داده بود که در صورت پیروزی در این انتخابات یک رفراندوم دیگر درباره بریگزیت برگزار خواهد کرد.

مردم انگلیس در همه پرسی 2016 میلادی با 52 درصد رای موافق در مقابل 48 درصد رای مخالف، از خروج این کشور از اتحادیه اروپا حمایت کردند.

در همین حال با اعلام نتایج و برآوردی که از سرنوشت انتخابات شده، ارزش پوند انگلیس در برابر ارزهای خارجی تقویت شده است.

ثبت نظر درباره «پیروزی قاطع محافظه‌ کاران در انتخابات انگلیس»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید