ساماندهی نسخ خطی فارسی جهان

ساماندهی نسخ خطی فارسی جهان
ساماندهی نسخ خطی فارسی جهان - Organizing the Persian manuscript of the world ساماندهی نسخ خطی فارسی جهان - Organizing the Persian manuscript of the world

به گزارش آسمونی : فریبرز خسروی، معاون کتابخانه ملی با اشاره به تکمیل اطلاعات سامانه جامع نسخ خطی فارسی جهان گفت: فاز نخست این سامانه که مربوط به کتب خطی فارسی موجود در ایران است، تقریباً به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مشغول دریافت اطلاعات نسخ خطی فارسی از خارج از کشور هستیم که امیدواریم در سال آینده نیز این بخش به اتمام برسد.

معاون کتابخانه ملی در پاسخ به این پرسش که آیا در حال حاضر پژوهشگران می‌توانند از اطلاعات این سامانه بهره برند، گفت: در حال حاضر این امکان فراهم نشده است. در نظر داریم تا اطلاعات نسخه‌های خارج از کشور را نیز به این سامانه بیفزاییم و بعد از آن دسترسی برای پژوهشگران و علاقه‌مندان فراهم شود.

به گفته خسروی تاکنون 300 هزار نسخه خطی فارسی در ایران شناسایی و در این سامانه معرفی شده است.

سامانه جامع نسخ خطی فارسی جهان با هدف جمع‌آوری، معرفی و ارائه این منابع در جهان راه‌اندازی شده است. طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، در فاز نخست این سامانه همه منابع فارسی در ایران ارائه می‌شود. ارائه نسخ خطی فارسی در جهان و در نهایت، ارائه همه تألیفات فارسی‌زبانان از  دیگر اهداف این سامانه اعلام شده است.

ثبت نظر درباره «ساماندهی نسخ خطی فارسی جهان»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید