گلزن‌ترين دروازه‌بان فوتبال جهان کیست؟

گلزن‌ترين دروازه‌بان فوتبال جهان کیست؟
گلزن‌ترين دروازه‌بان فوتبال جهان کیست-Who is the most goalscorer in the world of football گلزن‌ترين دروازه‌بان فوتبال جهان کیست-Who is the most goalscorer in the world of football

روجریو سنی؛ دروازه‌باني با بيش از 131 گل زده!

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

روجریو سنی متولد 22 ژانویه 1973 است و با این سن و سال، در ابتدا به نظر می رسد که او سالهاست فوتبال را کنار گذاشته؛ اما سنی تا همین چهار سال قبل، نه تنها درون دروازه سائوپائولو برزیل می درخشید، بلکه روز به روز به گلهای زده خود می افزود و دسترسی به رکورد گلزن ترین دروازه بان جهان را برای دروازه بانان نسل های آتی دشوار و دشوارتر می ساخت. سنی در گفتگویی جذاب، همه چیز را درباره روزهای آغاز دروازه بانی خود و دوران درخشش در میادین را بیان کرده است.

صدمین گل «صدمين گلی كه به ثمر رساندم، لحظه‌ فوق‌العاده‌ای برايم بود. زيرا اين گل در برابر رقيبمان پائوليستا به ثمر رسيد و به اين ترتيب به لحظه‌ای خاص بدل شد. من دروازه‌ بانی هستم كه 131 گل در كارنامه‌اش ديده می شود. گلهایی كه تک تک آنها با اهميت بوده‌اند. نخستين گل من در سال 1997 به ثمر رسيد و داراي اهميتی فراوان بود. زيرا از آن به بعد به من فرصت می دادند تا پشت ضربات آزاد بايستم. امّا من گلهای مهم ديگری نيز به ثمر رسانده‌ام. يكی از گلهايم مرا به اولين دروازه‌بانی تبديل كرد كه در جام جهاني باشگاهها گلزنی كرده است.» دروازه بانی به جای رییس بانک روجريو سنی دروازه‌بان سائوپائولو بيشتر از هر دروازه‌بان ديگری در جهان گلزنی كرده است. امّا او اين توانايی را به صورت اتفاقی به دست نياورده است. او از اولین روز دروازه بانی خود، چنین یاد می کند: «من در برزيل در يك بانك كار ميی كردم و رئيس بانك، دروازه‌بان تيم بود. روزي رئيس برای بازی غايب بود و من كه جوان‌ترین بازيكن تيم بودم، براي به جا آوردن شرط ادب، برای ايستادن درون دروازه داوطلب شدم. امّا آن قدر خوب بازي كردم كه به من گفتند ديگر نبايد به عنوان مهاجم بازي كنم!به من گفته شد كه از آن به بعد به عنوان دروازه‌بان جديد تيم فعاليت كنم! همين امر سبب شد كه مدتي بعد در تمرين باشگاه سينوپ (تيم زادگاهم) شركت كنم و در 17 سالگی كار خود را با اين تيم آغاز كنم.»

حضوری 24 ساله در سائوپائولو سني پس از پشت سر گذاشتن دو فصل و در سال 1990 به باشگاه سائوپائولو، تيم معروف برزيل پيوست و تا اپایان فوتبال خود در سال 2015 در اين تيم بازي کرد. تنها كساني كه به اندازه سني در يك باشگاه بزرگ دوام آورده‌اند، پائولو مالديني و ريان گيگز بوده‌اند. هرچند با توجه به نقل و انتقالات كنوني فوتباليست‌ها، چنين ركوردهايي ديگر روز به روز دست نيافتني‌تر مي‌شوند. سني مي‌گويد: «هميشه به نظرم مي‌رسيد كه اين باشگاه، بخشي از خانواده من است. حتي شايد بتوان گفت كه مثل يكي از پسرانم بوده است. چه در فوتبال و چه در هر رشته ديگري، كار كردن گروهي از افراد به مدّت 23 سال، اتفاق بسيار مهمي است. براي اين كه چنين مدت طولاني در يك باشگاه دوام آوريم، بايد ويژگي‌هاي خاصي داشته باشيم. سائوپائولو براي من مثل بخشي از زندگي و خانه‌ام است.» 12 سال؛ فاصله حضور در دو فینال سني عضو تيمي بود كه در سالهاي92 و 93 قهرمان كوپاليبرتادورس و جام بين قارّه‌اي شد. در آن روزها وی بازيكن ذخيره بود و اين قهرمانی ها را از روی نيمكت مشاهده كرد. امّا وقتي سائوپائولو در سال 2005 براي سومين بار قهرمان باشگاههاي آمريكاي جنوبي مي‌شود، او به رؤيای خود دست يافت. خودش می گوید: «اشتياق زيادی داشتم تا يك بار ديگر در فينال چنين رقابت‌هایی بازي كنم؛ البته اين بار به عنوان كاپيتان تيم . رؤيایی كه 12 سال برايش انتظار كشيدم و در سال 2005 به آن دست يافتم. ما براي شركت در جام جهاني باشگاهها عازم ژاپن شديم و متوجه شدم كه رؤيايم تحقق يافته است. اين قهرماني براي ما اهميت فراوانی داشت. زيرا سائوپائولو را به يكي از معدود تيم‌هايي بدل ساختيم كه سه بار فاتح جام باشگاههاي جهان شده است. به نظر من، اين قهرماني مهمترين افتخار زندگي ورزشي من به شمار می آيد. قبل از ديدار فينال فشار زيادی را تحمل كرده بوديم ولي در ميدان، بازی درخشاني به نمايش گذاشتيم.

آقای گل باشگاه در سال 2005 جام جهانی باشگاهها برای اولين بار به شكل فعلي برگزار شد و سيستم جديد جايگزين تك بازي جام بين قاره‌ای شده بود. تا آن زمان تنها قهرمان اروپا و آمريكای جنوبی در يك مسابقه به مصاف هم مي‌رفتند. امّا از سال 2005 رقابت‌هاي حذفي جايگزين آن مسابقه شده بود. سني در آن سال با به ثمر رساندن پنج گل، به صورت مشترك به بهترين گلزن سائوپائولو بدل شده بود. او در جام جهاني باشگاهها نيز در مسابقه فينال مقابل ليورپول، دروازه خود را بسته نگه داشت و پيروزي (1ـ0) سائوپائولو سبب شد تا او در پايان فينال، جام قهرماني را بالاي سر ببرد. امّا با وجود كارنامه بسيار موفق در عرصه باشگاهي، سني در رده ملّي به موفقيت خاصي دست نيافت. شايد اگر به اروپا مي‌رفت، بيشتر شانس بازي در تيم ملّی را به دست می آورد. اما خودش مي‌گويد: «بازي در ليگ برزيل را دوست دارم و اين رقابت‌ها را به ليگهاي اروپايي ترجيح مي‌دهم. رقابت در ليگ برزيل بسيار فشرده است و من اين شانس را داشتم كه در باشگاهي بازي كنم كه يك مدعي هميشگی در ليگ كشورم بوده است. به نظر من، اين شرايط خيلي بهتر از بازي در يك تيم و ليگ درجه 2 است. حتی اگر تيم ضعيف‌تر و ليگ درجه 2 پول بيشتری پرداخت كنند. چيزي كه به من انگيزه می دهد تا هر روز با انگيزه به تمرين بپردازم، دورنمای قهرمانی و احتمال بالاي سر بردن جامهای مختلف است.» انرژی سنی تا آخرین سالهای فوتبالش هرگز فروكش نکرد. به طوری که یک بار سه گل سني در كوپاليبرتادورس، سائوپائولو را به مرحله حذفی رساند. با این حال او سرانجام فوتبال را کنار گذاشت و حالا تجربه مربیگری را در تیمهای سائوپائولو( 2017)، فورتاله زا( دو مقطع در سال 2019) و کروزیرو( 2019) را به دست آورده است.

ثبت نظر درباره «گلزن‌ترين دروازه‌بان فوتبال جهان کیست؟»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید