بیوگرافی فرهاد ظریف

بیوگرافی فرهاد ظریف
نام : فرهاد

نام خانوادگی : ظریف

فرزند : ترمه

قد : 169 سانتیمتر

کیلوگرم وزن : 64.4

در 12اسفند سال 1361 در مشهد مقدس به دنیا آمد.

 

عادات و علائق  شخصي: 

 

موسیقی : سنتی

فیلم : تخیلی 

کتاب : ورزشی

 غذا : فست فود

سرگرمی : شنا

ورزش های دیگر : فوتبال

 

 

دوران زندگي :

 

 

وقتي براي اولين بار فرهاد ظريف در مسابقات ليگ برتر واليبال كشورمان با تيم صنام كه آن زمان به رهبري مصطفي كارخانه هدايت مي شد، به ميدان آمد يكباره تعجب همگان را برانگيخت و اين فكر را در اذهان متبادر كرد كه اين بازيكن 169 سانتي متري در كجاي واليبال كشورمان قرار خواهد گرفت و اين موضوع بيشتر به يك شوخي مي ماند؛ اما ظريف با جديت و پشتكار از تمام حصارهايي كه ممكن بود او را از آرزوهايش دور كند، گذشت و در مسابقات والیبال مردان آسیا در سال 2011 بهترین لیبرو آسیا نام گرفت.
او بازی را با باشگاه صنام اغاز کرده و سپس به برق تهران، ،پاس،گیتی پسند،سایپا و تیم ملی راه یافت. در سايپا شرايطي برايش به وجود آمده بود كه گفتند به هر باشگاهي كه بخواهد مي‌تواند برود، ولي بعد كه مذاكره‌اش با گيتي ‌پسند نتيجه داد به او اعلام شد براي اخذ رضايت‌نامه بايد رقم بي‌سابقه 70 ميليون تومان را بپردازد كه ركوردي عجيب در تاريخ واليبال ما بود، چون ركورد قبلي متعلق به ساسان دژآرا بود كه براي رضايت‌نامه 30 يا 35 ميليون پرداخته بود. با اين حال بعد از بحث‌هاي فراوان، مدير گيتي‌پسند براي ختم اين انتقال مبلغ 40 ميليون تومان پرداخت تا ركورد ايران با همين رقم ثبت شود.
ظريف در شهریور 91 با عقد قرارداد يك ساله به باشگاه پيكان تهران و در مرداد 92 به جمع سبزجامه گان کاله مازندران پیوست.

 

 

 

 

تحصیلات و مدارک علمی :

 

کارشناس تربیت بدنی در دانشگاه تهران

 

 

نقل قول و خاطرات :

 

ظریف:تنها به دليل قدم پست لیبرو را انتخاب کردم. آن زماني كه من ليبرو شدم تنها 2 سال بود فدراسيون جهاني واليبال پست ليبرو را براي تيم هاي واليبال الزامي كرده بود و طبيعي بود كه ليبروها زياد مورد توجه نبودند؛ ولي من با تمام وجود به واليبال عشق مي ورزيدم. مي دانستم كه مي توانم در اين پست موفق باشم و تنها با تمرين زياد هم موفق شدم. به هر حال ليبروها به عنوان دريافت كننده توپ اول، آغازگر حمله هستند.
بدترین خاطره از دیدگاهش: سال 2005 براي كسب عنوان پنجمي به مصاف تيم ملي تايلند رفتيم و بازي را در حالي واگذار كرديم كه تا به حال به تايلند نباخته بوديم. اين باخت سنگين اثر بدي در روحيه بچه ها گذاشت.

 

 

 

 

گفت و گو با فرهاد ظریف :

 

 

ظريف: من پايه گذار ليبروي كوتاه قد هستم

وقتي براي اولين بار فرهاد ظريف در مسابقه هاي ليگ برتر واليبال كشورمان با تيم صنام كه آن زمان به رهبري مصطفي كارخانه هدايت مي شد، به ميدان آمد يكباره تعجب همگان را برانگيخت و اين فكر را در اذهان متبادر كرد كه اين بازيكن 169 سانتي متري در كجاي واليبال كشورمان قرار خواهد گرفت و اين موضوع بيشتر به يك شوخي مي ماند؛ اما ظريف با جديت و پشتكار از تمام حصارهايي كه ممكن بود او را از آرزوهايش دور كند، گذشت و حالابر سكوي نخست ليبروهاي آسيا خودنمايي مي كند.

 

چرا پست ليبرو را انتخاب كردي؟ در حالي كه اين پست حالت تدافعي دارد و تو هيچ گاه مستقيم در حمله دخالت نداري.

تنها به دليل قدم. آن زماني كه من ليبرو شدم تنها 2 سال بود فدراسيون جهاني واليبال پست ليبرو را براي تيم هاي واليبال الزامي كرده بود و طبيعي بود كه ليبروها زياد مورد توجه نبودند؛ ولي من با تمام وجود به واليبال عشق مي ورزيدم. مي دانستم كه مي توانم در اين پست موفق باشم و تنها با تمرين زياد هم موفق شدم. به هر حال ليبروها به عنوان دريافت كننده توپ اول، آغازگر حمله هستند.

 

 

گفته شده كه تو بهترين ليبروي ايران نيستي، اين مساله را قبول داري؟

(لبخندي تلخ مي زند) البته نظر هر كسي محترم است.اين نظردر جايگاه خود محترم است. شما در هيچ يك از مصاحبه هايم نمي بينيد كه من گفته باشم بهترين ليبروي كشور و آسيا هستم؛ ولي اين موضوع را مي توانيد در كليه آمار رسمي آسيا و دنيا شاهد باشيد از طرفي اگر نگاهي كوتاه به مبلغ قرارداد من و بقيه ليبرو ها بيندازيد متوجه مي شويد واليبال كشور چه كسي را به عنوان بهترين ليبرو مي شناسد و كدام ليبروها در بهترين تيم هاي كشور توپ مي زنند. مبلغ قراردادت چقدر است؟
مستقيما نمي توانم بگويم؛ اما به جرات مي گويم كه 2 يا 3 برابر مبلغ دريافتي ديگر ليبرو هاست. از طرفي من با 10 سال سابقه عضويت در تيم ملي و كسب قهرماني هاي متعدد با تيم هاي پيكان و سايپا كه 2 تيم برتر واليبال كشور هستند فكر مي كنم اين مبلغ حقم است.

 

169 سانتي متر قد براي ملي پوش شدن، آن هم در رشته اي مانند واليبال كار سختي را به دنبال دارد. كمي از مشكلاتتان در اين مسير بگوييد؟

بله. بصراحت مي گويم كه خيلي ها مسخره ام مي كردند از دوستان و فاميل گرفته تا تيم هايي كه با آنها مسابقه داشتم، ولي در اين مسير پدر و مادرم هميشه مشوقم بودند. ابتدا برايم خيلي سخت بود، اما به هر شكل ممكن تحمل مي كردم. اتفاقا در برخي موارد اين عوامل باعث تحريك بيشترم مي شد. تمام اين موارد دست به دست هم داد تا من با شهامت و به قولي پررويي تمام بدون آن كه به اردوي تيم ملي نوجوانان دعوت شده باشم به اردو رفتم و از ايوان بوگانيكف خواستم از من تست بگيرد. وي ابتدا امتناع كرد، ولي پس از تست، كارم را پسنديد و من را به اردوي تيم ملي دعوت كرد. با عضويتم در اردوي تيم ملي نوجوانان مشكلاتم هم رنگ و بوي تازه اي به خود گرفت، چراكه در پست ليبرو در دنيا هيچ الگويي وجود نداشت كه بتوانم از او تقليد كنم. از طرفي به دليل تفاوت قدي كه با ساير هم تيمي هايم داشتم بايد تمرينات بيشتري انجام مي دادم. يادم است در اولين دوره مسابقه هاي قهرماني نوجوانان آسيا كه در اصفهان برگزار شد، مربي تيم هند با ديدن من آنچنان تعجبي كرد كه من مجبور شدم زود خودم را از معركه خارج كنم، اما او پس از ديدن بازي به ديدنم آمد و تبريك گفت. البته الان مساله كوتاهي قد براي ليبروها جا افتاده و مي توانم به جرات بگويم من پايه گذار ليبروي كوتاه قد بودم.

 

البته در حال حاضر بيشتر كارشناسان به اين اصل رسيده اند كه ليبروهاي كوتاه قد موفق ترند. فكر مي كني پشت اين نظرچه استدلالي نهفته است؟

ما در پست دريافت كننده قدرتي بازيكنان مجربي داريم. اما حضور يك بازيكن قلدر با پست تخصصي ليبرو كه بتواند دريافت هاي خوبي را به نمايش بگذارد، مي توانست به تيم كمك شاياني بكند. البته بدون اغراق مي توانم بگويم بيشترين سود را از حضور ليبروي كوتاه قد، تيم ملي ايران داشت.

 

بدترين شكستي كه تا به حال متحمل شدي مربوط به كدام مسابقه هاست؟

سال 2005 براي كسب عنوان پنجمي به مصاف تيم ملي تايلند رفتيم و بازي را در حالي واگذار كرديم كه تا به حال به تايلند نباخته بوديم. اين باخت سنگين اثر بدي در روحيه بچه ها گذاشت.

 

هيچ گاه در واليبال به بن بست رسيده اي؟ اين كه فكر كني راه را خطا آمده اي و بايد برگردي؟

نه اصلا، بن بست برايم مفهمومي ندارد. همان موقع كه تصميم گرفتم شروع كنم، مشكلات راه را مي ديدم. ولي هيچ گاه ميدان را خالي نكردم. خيلي سخت بود اما به هر شكل، موفقيت را براي خودم ترسيم كردم و حالاهم خوشحالم كه ضرر نكردم.

 

به نظر تو واليبال ايران چقدر با واليبال دنيا فاصله دارد؟ آيا آنقدر حرفه اي هستيم كه ادعا كنيم تا چند سال ديگر جزو 3 تيم برتر دنيا خواهيم شد؟

در كشورمان واليباليست هاي خوبي داريم، در تمام پست ها، تيم ملي جواني داريم كه هم از نظر تركيب فيزيكي و هم تكنيك و تاكتيك حرف هاي زيادي براي گفتن دارد. اما بزرگ ترين مشكلي كه سد راه است، تفكر بازيكنان است. متاسفانه بازيكنان ما ذهن حرفه اي ندارند. اگر بتوانيم اين معضل را با اصلاحاتي اساسي حل كنيم و در كنار آن تغذيه و تمرينات را نيز به طور مرتب انجام دهيم، مي توانيم خود را به سكوهاي جهاني نزديك تر ببينيم چراكه فدراسيون در امر امكانات و اردوهاي تداركاتي برايمان سنگ تمام گذاشته و در اين راه سرمايه گذاري هاي خوبي انجام داده است.

 

به عنوان يكي از حرفه اي ترين واليباليست هاي كشورمان بگوييد كه در حال حاضر واليبال ما از بين سرعت و قدرت كداميك را انتخاب كرده است؟

واليبال ما تلفيقي از سرعت و قدرت است. تيم ملي با بودن سعيد معروف قدرتي زن در كنار نادي و موسوي سرعتي، تلفيقي خوش آهنگ را به وجود آورده كه به جرات مي توان گفت هر تيمي نمي تواند در مقابل آن دفاع كند. علم روز واليبال دنيا به ما مي گويد بايد براي موفق شدن سرعت و قدرت را با هم به خدمت گرفت و تيم ما نيز با همين تاكتيك به مصاف حريفانش مي رود.

 

در حال حاضر قدرت اول واليبال دنيا در دستان كدام كشور است؟

اين قدرت بين 2 كشور برزيل و روسيه تقسيم شده است. اين دو كشور خود را صاحب واليبال مي دانند.

 

فكر مي كني چه چيزي باعث شده آنها اينقدر حرفه اي عمل كنند؟

مهم ترين عامل اين است كه برزيل و روسيه در ليگ جهاني بازي مي كنند و اين مورد خود يكي از مهم ترين علل موفقيت آنهاست. از طرفي اين تيم ها مدام در اردوهاي تداركاتي و تورنمنت هاي معتبر بين المللي هستند.

بازيكني كه دائما در شرايط مسابقه باشد ديگر از رويارويي با حريفان قدر واهمه ندارد. اين اصلي است كه بايد در واليبال ما رعايت شود. 

 

 

به نظر تو آيا واليبال ما در پست تخصصي ليبرو پشتوانه سازي كرده است؟

خير، شما با نگاهي اجمالي به شرايط ليبروها مي بينيد كه تمام آنها در شرايط سني يكساني قرار دارند و همين مساله نشانگر اين است كه ما پشتوانه سازي نداريم و اين مساله رفته رفته مي تواند اين پست را در كشور ما دچار بحران كند و تا مرز نابودي بكشاند. از طرفي بايد به اين نكته توجه داشته باشيم كه واليبال ما از كنار اين پست مي تواند به رشد چشمگيري برسد.

 

مهم ترين شاخصه ليبروها دريافت است. باتوجه به تجاربي كه داري، سخت ترين دريافتت مربوط به سرويس كدام بازيكن بود؟

در مسابقه هاي جام باشگاه هاي آسيا مارشال، بازيكن كوبايي الاصل تيم العربي قطر و ايگور كه در ليگ ايتاليا توپ مي زند، سرويس هاي مرگباري داشتند كه واقعا ايستادگي در مقابل آنها بسيار سخت و پر زحمت بود. آنها به واسطه دستان فوق العاده قوي و سرويس هاي محكم و جاندارشان، پرآوازه شده اند.

 

تا به حال مجبور به جمع آوري توپ هاي مرده هم شدي؟

 زياد، در مسابقات زير گروه جام جهاني در مقابل عمان 2 شيرجه خوب داشتم كه توانستم در هر دو بار با موفقيت كامل دو توپ مرده را زنده كنم.

 

صنام، برق، پاس، پيكان و سايپا تيم هايي بودند كه در آنها توپ زدي. فكر مي كني كدام يك از اين تيم ها توانستند در ارتقاي فني تو نقش بسزايي داشته باشد؟

به نظر خودم تيم صنام مهم ترين نقش را در هويت بخشي به زندگي ورزشي من ايفا كرد. بازي كردن در كنار بزرگاني چون تركاشوند، منظمي و اميرحسيني آن هم با رهبري مصطفي كارخانه بيشتر شبيه يك رويا بود تا واقعيت. همين موضوع هم باعث شد امروز به اينجا برسم. البته منظورم اين نيست كه تيم هاي ديگرم هيچ نقشي در رشد من نداشتند، من به تيم سايپا عشق مي ورزم و در كنار آن ساير تيم هايم را نيز دوست دارم.

 

خيال لژيونر شدن نداري؟

سال 80 يكي از بزرگ ترين بخت هاي لژيونر شدنم را از دست دادم. تيم دينامو روسيه در حالي كه من در رده نوجوانان توپ مي زدم به من پيشنهاد داد تا عضويتش را قبول كنم، اما من نرفتم و از اين بابت خيلي پشيمانم. شايد اگر قبول مي كردم، الان شرايطم به كلي فرق مي كرد. البته بعد از آن يكي از تيم هاي هلندي پيشنهاد داد ولي چون آن موقع من ديگرمتاهل شده بودم و آنها با حضور همسرم در هلند موافقت نمي كردند اين پيشنهاد را نيز رد كردم و ديگر تا امروز هيچ پيشنهادي نداشتم.

 

يكي از مشكلاتي كه در حال حاضر گريبان سوپر ليگ واليبال كشورمان را گرفته، بازي در شهرستان هاست. احساس عدم امنيت بازيكنان تيم هاي مهمان در شهرستان هايي چون گنبد، بابل و اروميه و از طرفي شرايط نامساعد سالن ها اوضاع را روز به روز وخيم تر مي كند نظرت را در اين باره بگو؟

گنبد، بابل و اروميه مردماني واليبال دوست دارد كه به علت تعصب زيادي كه روي تيمشان دارند، نمي توانند امتيازآوري حريف را ببينند. به همين دليل هم خشمشان را در قالب به كارگيري الفاظ ركيك و پرتاب اشيا به داخل زمين مسابقه نشان مي دهند. شايد باورتان نشود با تيم سايپا در بابل بازي مي كرديم كه يكدفعه يك پاره آجر از جلوي صورتم رد شد. همه بچه ها ترسيده بودند. اگر اين پاره آجر به سر يكي از بازيكنان برخورد مي كرد چه كسي پاسخگو بود؟ اين بار به خير گذشت، اما شك نكنيد كه اين اتفاق باز هم تكرار خواهد شد. آن وقت ديگر براي چاره انديشي دير است. حتي در شهر خودم مشهد، من از همشهري هايم كم ناسزا نشنيدم، هر بار كه خانواده ام مي خواهند براي تماشاي مسابقاتم بيايند، قبلاذهنشان را آماده مي كنم كه در مقابل بي حرمتي تماشاگران عكس العملي نشان ندهند. البته نكته جالب اينجاست كه همين تماشاگران بعد از اتمام بازي با من عكس يادگاري مي گيرند و من را به تيمشان دعوت مي كنند. به هر حال اين مساله يكي از بزرگ ترين مشكلات فرهنگي ورزش ماست كه اميدوارم هر چه زودتر با فرهنگ سازي مرتفع شود.

 

انتهاي آرزوي فرهاد ظريف؟

به تمام آرزوهايم رسيده ام، تنها آرزويم سلامت همه و موفقيت تيم ملي است.

حرفي اگر باقي مانده....

از پدر و مادرم تشكر مي كنم كه در كوران سختي ها تنهايم نگذاشتند و هميشه برايم قوت قلب بودند، از همسرم قدرداني مي كنم كه به خاطر من سختي هاي فراواني را تحمل مي كند. از تمام هموطنانم كه هميشه و همه جا به من لطف دارند، تشكر مي كنم .

 

 

 

 

 

افتخارات :

 

قهرمانی نوجوانان آسیا
قهرمانی جوانان آسیا
مرد سال والیبال ایران در سال 80
حضور در جمع10 بازیکن برتر والیبال ایران
3 دوره بهترین لیبرو آسیا
نایب قهرمانی نوجوانان جهان
قهرمانی 4دوره لیگ برتر والیبال
4 نایب قهرمانی با تیم های مختلف
حضور در لیگ جهانی در سال 2013

نظرات 6


ثبت نظر درباره «بیوگرافی فرهاد ظریف»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید