چرا بعضی از دوستی ها صمیمانه تر و بادوام تر از بعضی ازدواج هاست؟

چرا بعضی از دوستی ها صمیمانه تر و بادوام تر از بعضی ازدواج هاست؟
 

ما در روابط دوستانه نیازی به کنترل و تغییر دیگری نمی‌بینیم. و تفاوتهای یکدیگر را می‌پذیریم و سعی می‌کنیم با کاستی ها و حسن های او کنار بیاییم و احترام یکدیگر را حفظ کنیم و از بودن در کنار هم لذت ببریم. درواقع نسبت به نقایص هم منصف و عادلانه برخورد میکنیم ولی در زندگی مشترک اغلب زوج ها به شدت تمایل به کنترل و تغییر دیگری دارند تا با خواسته ها و ایده آل‌هایشان نزدیک‌تر شود.

چون در ذهنشان ایده هایی دارند که میخواهند به آنها نزدیکتر شوند، غافل از این که ما قادر به کنترل و تغییر دیگران نیستیم. و فقط میتوانیم خودمان را تغییر بدهیم همین تلاش دائمی برای کنترل و تغییر دیگری باعث می‌شود ما نتوانیم حقیقتا از بودن در کنار یکدیگر لذت ببریم. و در واقع باعث دوری و سردی بین زوجین میشود، چون دائما درگیری ذهنی داریم تا راه حلی بیابیم و از تمام مسائل زندگی، حتی محبت نسبت به هم غافل میشویم.

روزی که متوجه بشویم این موضوع از توان ما خارج است و دست از کنترل دیگری برداریم، صمیمت به رابطه ما برمی‌گردد. و هر دو طرف حس آرامش و لذت را از با هم بودن دارند.

پس تا قبل ازاینکه زمان را ازدست بدهید و دیگر جایی برای جبران نباشد، زودتر خودمان و شیوه برخوردمان با یکدیگر را تغییر دهیم.

پس بخاطر داشته باشید تغییر خودتان امکان پذیر و لحظات تکرار ناپذیرند، و اصل پذیرش یکدیگر و با تمام کم وکاستی‎ها و پذیرش آن باعث میشود تا لحظات خوب زندگی مشترکتان را ازدست ندهید.

  نوشته از خانم سارا فلاحی (کارشناس ارشد روانشناسی)

ثبت نظر درباره «چرا بعضی از دوستی ها صمیمانه تر و بادوام تر از بعضی ازدواج هاست؟»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید