عقد دختر بچه و پسر 22 ساله بهمئی باطل شد

عقد دختر بچه و پسر 22 ساله بهمئی باطل شد
عقد دختر بچه و پسر 22 ساله بهمئی باطل شد - The marriage of a Bahmai girl and 22-year-old boy was canceled عقد دختر بچه و پسر 22 ساله بهمئی باطل شد - The marriage of a Bahmai girl and 22-year-old boy was canceled

به گزارش آسمونی : انتشار کلیپی از عقد موقت و مدت‌دار دختر کم سن و سال در یکی از روستاهای لیکک از توابع شهرستان بهمئی در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ داشت.

این موضوع با هشتگ #کودک_همسری از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی و نیز رسانه‌های داخلی و خارجی مورد انتقاد قرار گرفت.

با همکاری دستگاه‌های متولی و قضایی این موضوع پیگیری و مشخص شد این مسئله به رسم عشیره‌ای و طایفه‌ای رایج در شهرستان بهمئی دختر را برای پسر نامگذاری (نشانه) کردند تا پس از اینکه دختر به سن قانونی برای ازدواج برسد زندگی مشترک خود را آغاز کنند.

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص به خبرنگاران گفت: به محض اطلاع از این خبر موضوع به رئیس دادگستری شهرستان بهمئی اطلاع داده شد که متعاقبا اقدامات لازم در دادگستری بهمئی انجام گرفت.

حسن نگین‌تاجی افزود: انگیزه این ازدواج صرفا به خاطر ایجاد محرمیت با عقد موقت جهت شناخت بیشتر و رفت و آمد زوج با زوجه و جلوگیری از برخی مسایل و مشکلات شرعی بود.

این مسؤول تأکید کرد: دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد به نمایندگی از قوه قضائیه همان طور که مدافع حقوق عامه است، حقوق اطفال را به شدت رصد و مورد حمایت قرار می‌دهد.

رئیس دادگستری بهمئی نیز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در چند روز اخیر شاهد انتشار فیلمی با عنوان«عقد دختر بچه 10 ساله با مردی 30 ساله» بودیم که این مسئله را پیگیری کردیم.

علی سعیدی اضافه کرد: عاقد، داماد و اولیای دختر را فراخواندیم و از اظهارات والدین آنها متوجه شدیم دختر 10 سال و پسر 22 سال سن دارد و بنا به رسومات محلی برای اینکه از نظر شرعی و قانونی محرم باشند، صیغه عقد موقت جاری شده است.

این مسؤول گفت: هر پدری که در سن کوچک دختر خود را مجبور به ازدواج کند مجرم است و این جرم برای عاقد و داماد هم منصوب می‌شود.

وی از ابطال عقد موقت این دو خبر داد و گفت: طبق ماده 50 حمایت از خانواده با بذل مهریه از طرف پدر عروس و بذل مدت عقد از طرف داماد عقد باطل شد.

ثبت نظر درباره «عقد دختر بچه و پسر 22 ساله بهمئی باطل شد»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید