اعلام نرخ جدید عوارض آزادراه‌های کشور

اعلام نرخ جدید عوارض آزادراه‌های کشور
اعلام نرخ جدید عوارض آزادراه‌های کشور - The new freeway toll rate was announced اعلام نرخ جدید عوارض آزادراه‌های کشور - The new freeway toll rate was announced

به گزارش آسمونی : چند روز گذشته خبری مبنی بر افزایش 21 درصدی نرخ عوارض آزادراه‌ها با دستور وزیر راه و شهرسازی منتشر شد که البته بهنام داوودی - مدیر کل بهره‌برداری آزادراه‌ها - در این باره گفته بود که این عوارض بسته به هر مسیر و آزادراهی متفاوت است اما بر اساس آخرین ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی به صورت میانگین 21 درصد نرخ عوارض آزادراهی در کشور افزایش پیدا کرده و با پنج ماه تاخیر از ابتدای شهریور ماه امسال اعمال شده است.

تخفیف 50 درصدی برای خودروهای عمومی

بر اساس دستور العمل ارسالی خودروهای عمومی که بیش از 40 بار از یک عوارضی در طول یک ماه عبور کنند 50 در صد تخفیف می‌گیرند. 20 درصد تخفیف مربوط به خودروهای پلاک‌عمومی و 30 درصد مربوط به تردد بیش از 40 بار خودروها در ماه است، یعنی با افزایش میانگین 21 درصدی عوارض، تخفیف 50 درصدی برای خودروهای عمومی و پر تردد لحاظ شده است و آنهایی که به مردم خدمات ارائه می‌کنند، مشمول تخفیف 50 درصدی شده و در این صورت عوارض آزادراهی برای آن‌ها 29 درصدی کاهش پیدا خواهد کرد.

البته وزارت راه و شهرسازی، میزان هزینه نگهداری از آزادراه‌ها در سال 1398 را با فرض حداقل هزینه ضروری نگهداری، سالانه (2 درصد هزینه احداث) برابر با 400 میلیارد تومان اعلام کرده است. در حالی که درآمد کل آزادراه ها از محل عوارض کنونی که صرف نگهداری از آن‌ها می شود برابر با 120 میلیارد تومان یعنی کمتر از یک سوم این مبلغ است. این یعنی برای تامین حداقل بودجه هزینه نگهداری راه‌ها، عوارض فعلی تردد خودروها باید 300 درصد افزایش پیدا کند، در حالی که میانگین رشد عوارض در سال جاری حدود 21 درصد تعیین شده است.

همچنین بر اساس محاسبات انجام شده، مبنی بر داده‌های آماری بارنامه‌های صادر شده به طور متوسط، نسبت کل عوارض دریافتی از خودروهای سنگین شامل تریلی، کامیون دو محور و سه محور به میزان دریافتی آن‌ها بابت کرایه حمل بار در چند نمونه مورد بررسی برای کل مسیر بین دو تا شش درصد است. در نتیجه میزان عوارض افزایش یافته برای سال 1398 حداکثر دو هزارم تا یک درصد میزان کرایه دریافتی است و مطلقاً سهم قابل محاسبه‌ای در سبد قیمت حمل و نقل ندارد.

این در حالی است که استفاده از آزادراه‌ها که بخش عمده‌ای از هزینه نگهداری آن ناشی از استهلاک وسایل نقلیه سنگین روی آن است، حداقل موجب کاهش 467 کیلومتری مسیر نسبت به راه‌های موجود و صرفه‌جویی 166 میلیارد تومانی سالیانه در مصرف سوخت آن هم با قیمت سوخت یارانه‌ای انواع وسایل نقلیه می‌شود.

با کلیک بر لینک آبی رنگ جدول نرخ نامه عوارض مصوبه آزادراه های مشارکتی در سال 1398 قابل دریافت است؛ نسخه سبک‌تر آن نیز به شرح ذیل است که این نرخ نامه ها از اول شهریورماه در آزادراه های کشور اعمال می شود.

ثبت نظر درباره «اعلام نرخ جدید عوارض آزادراه‌های کشور»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید