نقد روانشناسی سريال مانكن در شبكه خانگی

نقد روانشناسی سريال مانكن در شبكه خانگی

نقد از مرجان دلپسند

اختصاصی آسمونی

يكي از ويژگي هاي اين سریال وجود نو بازیگرانی نام آشنا و خواننده نسل جوان "فرزاد فرزین" آن هم در نقش دوست کاوه مي باشد . او پسری است که به دلیل لاابالی بودن سابقه زندان دارد و از دید خانواده کاوه دارای شخصیت منفی می باشد . به عبارتی تیتراژ پایانی این سریال نیز با صدای همین خواننده نسل جوان مي باشد.این سريال ، ظاهرا به موضوع عشق مي پردازد اما عشقي ناپایدار و ناپخته . با توجه به سکانس های دیگر این سریال که با رد و بدل دیالوگ های عاشقانه میان دو شخصیت "همتا و کاوه " و شیطنت های نوجوان گونه این دو نفر است مانند تاب بازی ، خوردن بستنی و ویراژ دادن با موتور در خیابان كه رفتار دو نوجوان ناپخته و خام و بدون داشتن اندکی تفکر نسبت به آینده را نشان مي دهد كه می توان به ناپایدار بودن روابط این دو شخصیت اشاره كرد .

رابطه ای که به جاي انكه در اينده بتوان براي ان ازدواج را پيش بيني كرد با یک پیشنهاد از سوی زنی ثروتمند و سیاستمدار اما تنها و ظاهرا بی عاطفه به کاوه ناگهان رنگ می بازد و به جدایی می انجامد . پیشنهادی که به بي وفايي شخصیت کاوه می انجامد و به ناگه عشق قدیمی عاشقانه به بوته فراموشی سپرده می شود . در دیالوگی که کاوه به همتا می گوید " ببین من این رابطه رو فراموش کردم ، تو هم می تونی فکر کنی که هیچ اتفاقی نیفتاده " می توان سست و بی پایه بودن رابطه بین این دو شخصیت رسید .

نقد روانشناسي سريال مانكن نقد روانشناسي سريال مانكن

نگاه روانشناختانه این سریال معطوف به به مقایسه دو طبقه اجتماعی فقیر و غنی و مسایل و مشکلاتی که هر دو قشر با آن روبرو هستند ، مي باشد.دو شخصیت اول این سریال "همتا" و "کاوه "هردو در از یک خانواده فقیر و نسبتا از هم گسسته با وضعیت اقتصادی پایین و آسیب های اجتماعی فراوان هستند و از مشكلاتي که هر دو خانواده را درگیر نموده است ، رنج مي برند.از یک سو همتا با بازی "نازنین بیاتی " که در یک خانواده از هم گسسته به سر مي برد با ناپدری معتاد، بد دهن و چشم هیز که تنها تفریحش استعمال مواد مخدر می باشد و مادری که به واسطه جدایی از عشق زندگی اش شکست عاطفي خورده است و به اجبار با مردی معتاد و ویران به لحاظ رواني ، زندگی می کند .

همتادختری است که در زندگیش روزنه امیدی به آینده دیده نمی شود. او سرنوشت شوم خود را با سرنوشت نابسامان مادرش مقایسه می كند و حتی قدمی نیز برای زندگی خود بر نمی دارد .

این دختر به نوعی با درماندگی آموخته شده اش که از مادرش به یاد سپرده ، گذران زندگی می نماید . سبک زندگی یکنواخت و بدون اندکی تغییر ، دلواپسی های مداوم و افکارمضطربانه این دختر در مورد مادرش که حتی لحظه ای او را رها نمی کند ، باعث شده تا او نتواند لحظه ای و حتی ساعتی را به مثابه یک دختر شاداب و سرزنده بگذراند . از سویی دیگر شخصیت کاوه با بازی "امیر حسین آرمان " پسری است که در یک خانواده از هم پاشیده و با پدری که به علت مشکلات مالی و ورشکستگی در زندان به سر می برد . مادری که به خاطر گذران زندگی اقدام به مشاغل خانگی روی آورده است ، آنهم در یک خانه اجاره ای که دائما با مخالفت صاحبخانه اش روبرو است.

ثبت نظر درباره «نقد روانشناسی سريال مانكن در شبكه خانگی»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید