پیش بازی لاتزیو - رم ؛ دربی دلا کاپیتاله

پیش بازی لاتزیو - رم ؛ دربی دلا کاپیتاله

لاتزیو،رم و دربی دلا کاپیتاله / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

به دنبال گل 465

دو تیم فوتبال لاتزیو و رم روز یکشنبه در دیدار 189 خود مقابل هم قرار می گیرند. در مسابقات قبلی، 64 مسابقه مساوی شده اما رمی ها با 71 برد و 53 باخت، شرایطی بهتر از رقیب دارند. 237 گل در برابر 191 گل، آماری است که در این بازیها ثبت شده و البته باز هم کفه ترازو به سود رم سنگینی می کند.
دستورات موسولینی
اما چه چیزی دربی دلاکاپیتاله را حساس می کند؟ پاسخ این سوال، کلمه « تاریخ » است. تاسیس باشگاه رم ناشی از سیاست های دولت فاشیستی بنیتو موسولینی بود که رمی ها تیمی متحد داشته باشند تا در برابر سلطه تیمهای شمالی ایتالیا مقاومت کنند. لاتزیو در دهه 20  با مشکل تمامی تیمهای شهر رم روبه رو شد و به این تیم هم پیشنهاد شد که با بقیه تیمهای رم ادغام شود و تیمی متحد شکل دهد. اما جیورجیو واکاردو ژنرال فاشیست از نفوذ خود در دستگاه حکومتی استفاده کرد و با تشکر از مسوولان حکومتی؛ از ادغام لاتزیو با سایر تیمها ممانعت کرد و لاتزیو به کار خود ادامه داد تا جایی که از این باشگاه به عنوان باشگاه محبوب موسولینی یاد شد.
نبرد بالای شهر و پایین شهر
به این ترتیب حساسیت های دربی رم و لاتزیو از همان زمان آغاز شد؛ یک دربی بین تیمی مستقل و تیمهایی ادغام شده به دستور دولت.  رم بازیهای خانگی خود را در ابتدا در « موتو ولودرومو آپیو » برگزار می کرد و دو سال بعد که استادیوم جدید این تیم ساخته شد، این تیم راهی محله کارگری تِستاکو شد. به این ترتیب بعدها و با ساخته شدن ورزشگاه الیمپیکو رم، هواداران افراطی رم ( اولتراها ) بخش شمالی جایگاهها ( موسوم به Curva Nord ) را به خود اختصاص دادند و بخش جنوبی (Curva Sud) از آن اولتراهای لاتزیو شد.
اولین مسابقات
اولین دربی دو تیم به هشتم دسامبر 1929 باز می گردد. زمانی که رم موفق شد در خانه لاتزیو با تک گل رودولفو فولک به برتری (1-0) دست یابد. رمی ها در مسابقات بعدی خود نیز موفق تر از لاتزیو ظاهر شدند و در 5 مسابقه بعدی خود صاحب سه برد و دو تساوی شدند که برد (4-1) آنها در اول می 1932 بهترین نتیجه مسابقات دو تیم تا آن زمان محسوب می شد. لاتزیو سرانجام در 23 اکتبر 1932 بالاخره در خانه خود طعم پیروزی مقابم رم را چشید و با گلهای دِماریا و کاستلی در برابر تک گل فولک (2-1) پیروز شد اما پس از آن مجددا شش مسابقه پیاپی در حسرت برد مقابل رم باقی ماند و در اول نوامبر 1933 تن به شکست (5-0) در خانه رم داد.
نبرد در جام حذفی
نخستین مسابقه دو تیم در جام حذفی، دیدار بعدی این دو تیم بود که در 19 فوریه 1936 به میزبانی لاتزیو و در مرحله یک هشتم نهایی جام برگزار شد و تیم میزبان با برتری(2-1) موفق شد رم را از مسابقات حذف کند. رمی ها تا پایان دهه 30 میلادی همچنان در دربی دلا کاپیتاله برتری مطلق داشتند و در 5 مسابقه از هفت دیدار با لاتزیو برنده شده و تنها یک بار باختند. در دهه 40 تعادل قدرت در دربی برقرار شد و در دهه 50 نوبت به لاتزیو بود که چهار برد پیاپی کسب کند و در 6 دیدار پیاپی طعم شکست را نچشد.
هفت تساوی پیاپی
دو تیم در 2 دسامبر 1990 به تساوی (1-1) دست یافتند و پس از آن نیز 6 بار دیگر با هم مساوی کردند که به جز یک تساوی (0-0) در 18 آوریل 1993، پنج مسابقه (1-1) تمام شد! برد (1-0) لاتزیو در 6 مارچ 1994 به این تساوی های تکراری خاتمه داد. پیش از آن نیز در ابتدای دهه 60، دو تیم 5 بازی پیاپی مساوی کردند که چهار بازی بدون گل شد و یک مسابقه (1-1)!
چهار برد در یک فصل
فصل 98-97 فصلی رویایی برای لاتزیو در دربی پایتخت بود. در این فصل هر دو مسابقه لیگ به سود لاتزیو تمام شد؛ اولی با نتیجه(3-1) و دومی با برتری(2-0). در یک چهارم نهایی جام حذفی نیز این دو تیم به یکدیگر برخوردند و لاتزیو موفق شد(4-1) و (2-1) حریف خود را از پیش رو بردارد تا رکورد 4 برد در دلا کاپیتاله را در یک فصل کسب کند.
چهار گل مونتلا در یک بازی
در 11 مارچ 2002 دو تیم در حالی مقابل هم قرار گرفتنند که رم در کورس قهرمانی بود و در صورتی که با اختلاف 4 گل از لاتزیو می برد، به صدر جدول بازمی گشت. فرانچسکو توتی قول داد که رم در این مسابقه چهار گل می زند. توتی خود نیز در این مسابقه یک گل زد و برای شادی گل، پیراهن خود را بالا زد. در پیراهن زیرین او عبارت UINCAD6 نوشته شده بود که گفته می شود تبلیغ موسسه ای خیریه بود. اما آنچه این دیدار را ماندگار کرد چهار گل وینچنزو مونتلا بود. مونتلا با این گلها، تنها بازیکن تاریخ دربی شد که در یک بازی چهار گل می زند.
خاطرات خوش لاتزیو از رم
26 می 2013 تنها دیدار دو تیم در فینال جام حذفی برگزار شد. اتفاقی که قبل و بعد از آن نیز هرگز رخ نداد. در این مسابقه لاتزیو(1-0) پیروز شد و کوپا ایتالیا را به خود اختصاص داد. لاتزیو شش سال بعد و در 2 مارچ 2019 موفق شد با سه گل رم را شکست دهد. نتیجه ای که بهترین برد لاتزیو مقابل رم به شمار می آمد.
گلزنان برتر تاریخ دلا کاپیتاله
دینو دا کوستا مهاجم برزیلی که طی سالهای 1955 تا 1960 در 149 مسابقه لیگ 71 گل برای رم به ثمر رساند، تا مدتها بهترین گلزن تاریخ دربی محسوب می شد. دا کوستا که متولد اول آگوست 1931 بود و در تیم بوتافوگو چهره شد،با 9 گل لیگ و 2 گل در جام حذفی به رکورد 11 گل در دربی رسید. رکوردی که تنها فرانچسکو توتی به آن رسید. توتی هر 11 گل خود را در لیگ به لاتزیو زد تا بهترین گلزن ترایخ دربی در سری آ محسوب شود. سه گلزن برتر تاریخ دربی نیز رمی هستند. مارکو دل وکیو با 9 گل ( همگی در سری آ )، وینچنزو مونتلا ( 7 گل لیگ و یک گل در کوپا ایتالیا ) و رودولفو فولک ( 7 گل سری آ ) در رده های بعدی بهترین گلزنان دربی هستند. بهترین گلزن لاتزیو سیلویو پیولا است که 6 بار در لیگ و یک گل در جام حذفی وارد دروازه رم کرد. دیگر گزنان برتر دربی دلاکاپیتاله عبارت اند از: آمادئو آمادیی ( رم ) با 5 گل در سری آ آله یاندرو دماریا ( لاتزیو ) با 5 گل در سری آ پِدرو مانفرِدینی ( رم ) با 5 گل در سری آ تومازو روکی ( لاتزیو ) با 5 گل در سری آ آرنه سِلموسون ( لاتزیو و رم ) با با 5 گل در سری آ. سِلموسون سوئدی در کنار آلکساندر کولاروف تنها بازیکنانی هستند که برای هر دو تیم گلزنی کرده اند.      

ثبت نظر درباره «پیش بازی لاتزیو - رم ؛ دربی دلا کاپیتاله»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید