محله حر
میدان حر میدان حر نام محله : حر موقعیت جغرافیایی : مرکز تهران منطقه شهرداری : منطقه 11 شهرداری تهران ، ناحیه 2 بافت : تقریبا قدیمی محدودیت ترافیکی : دارد (طرح ترافیک ) محله های همسایه :جمهوری ، منیریه ، شیخ هادی، سلسبیل ایستگاه های مترو : ایستگاه مترو میدان حر ایستگاه های بی ار تی : ندارد قیمت هر متر مربع : 8 تا 15 میلیون تومان ( در سال 98 )

اطلاعات عمومی محله حر

بافت محله حر بافت محله حر بافت محله : این محله فضایی قدیمی دارد و هنگام قدم زدن در کوچه های این محله با تابلو های عکس برداری ممنوع و خانه های قدیمی زیاد برخورد می کنید ، خیابان های سرسبز از خوبی های این محله به شمار می رود. تراکم جمعیتی : حدود 14 هزار نفر در این محله زندگی می کنند . قیمت ملک : قیمت ملک در محله حر از 8 میلیون تومان شروع شده و به 15 میلیون تومان خاتمه میابد ( در سال 98 ) .

اطلاعات جغرافیایی محله حر

خیابان پاستور خیابان پاستور همسایه های حر : محله حر از شمال به محله جمهوری و خیابان جمهوری راه دارد ، از جنوب به محله مخصوص و خیابان کمالی می رسد ، در غرب محله سلسبیل و اتوبان نواب قرار دارد و شرق این محله ، محله های منیریه و شیخ هادی و خیابان کارگر است . میادین و خیابان های اصلی : خیابان های کارگر ، آذربایجان ، پاستور، جمهوری و امام خمینی خیابان های مهم این محله اند و میادین حر و پاستور تنها میدان های موجود در این محله اند.

اماکن مهم محله حر

بوستان ها و فضای سبز : تنها یک پارک کوچک به نام پارک مترو در خیابان پاستور قرار دارد. ایستگاه مترو میدا حر ایستگاه مترو میدا حر حمل و نقل عمومی : ایستگاه مترو میدان حر نیاز اکثر ساکنین را به حمل و نقل عمومی بر آورده می کند و علاوه بر مترو، پایانه های اتوبوس واقع در خیابان حافظ نیز به امر کمک میکنند. پمپ بنزین حر پمپ بنزین حر پمپ بنزین ها : پمپ بنزین حر واقع در بین میدان حر و میدان پاستور و پمپ بنزین لشگر پایین تر میدان حر از پمپ بنزین های این محله به شمار میروند. هایپر استار هایپر استار مراکز خرید و تجاری : برجسته ترین مرکز خرید این محله فروشگاه هایپر استار بالا تر از خیابان کمالی است . سینما : متاسفانه در این محله یا نزدیکی این محله سینمایی وجود ندارد. اماکن اداری : مهم ترین مکان اداری موجود در این محله اداره مرکزی پست است که نبش خیابان کمالی قرار دارد . کارگزاری 52 بیمه تامین اجتماعی نیز در خیابان کمالی قرار دارد. مراکز درمانی : بیمارستان لقمان حکیم واقع در خیابان معصومی تنها بیمارستان این محله است. مسجد امام موسی بن جعفر حر مسجد امام موسی بن جعفر حر مساجد : محله حر دارای مساجد متعددی است که جندی از آن ها عبارت اند از مسجد امام رضا در خیابان کمالی ، مسجد امام موسی ابن جعفر نبش خیابان معیری ، مسجد باغستانی در خیابان خرمشهر و مسجد امام محمد باقر در  خیابان امام خمینی .

تاریخچه و نامگذاری

بیشتر شهرت محله حر به دلیل وجود میدان حر و مجسمه ای است که اگر برای بار اول از کنار آن رد شوید چند لحظه ای مبهوت عظمت آن می شوید ، "نبرد گرشاسب با اژدها" نام این مجسمه است که در سال 1339 به دست "غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگ" مجسمه ساز معروف آن زمان ساخته شد. محله حر درکل محله ای قدیمی و امنیتی به شمار میرود که بناهای قدیمی زیادی در آن دیده می شود و در بیشتر قسمت های محله عکسبرداری ممنوع است. میدان پاستور میدان پاستور    

ثبت نظر درباره «محله حر»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید