جام ملت های آفریقا ؛ تمامی قهرمانان ادوار گذشته ( بخش اول )

جام ملت های آفریقا ؛ تمامی قهرمانان ادوار گذشته ( بخش اول )

همه قهرمانان جام ملت های آفریقا 

اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

دو تیم الجزایر و سنگال به فینال جام ملت های آفریقا صعود کردند تا تعیین کننده قهرمان مسابقات سال 2019 باشند. اما داستان فوتبال در قاره سياه، داستان غريبي است. فوتبال توسط بريتانيايي‌ها وارد آفريقا شد و به سرعت مورد توجه قرار گرفت تا جايي كه تيم ملي مصر در المپيك 1920 تنها تيم غيراروپايي بود كه پاي به فوتبال المپيك نهاد. مصري‌ها در المپيك 1928 عنوان چهارم بازي‌ها را از آن خود ساختند و شش سال بعد نيز اولين كشور از منطقه‌اي به جز اروپا و امريكا بودند كه راهي جام جهاني شدند. آفريقا به همين سرعت مورد توجه واقع شد و همگان احساس كردند كه قاره سياه به سومين قطب فوتبال جهان تبديل خواهد شد. اما اكثر كشورهاي اين منطقه، مستعمره اروپايي‌ها بودند. از بدحادثه استعمارگر بزرگ آفريقا كشور فرانسه بود. سرزميني‌كه بر خلاف بريتانيا چندان بدنام نبود. اما اثرات مخرب آن براي قاره سياه صدها بار بدتر!‌ تا جايي كه وقتي كنگره فيفا در ژوئن 1956 در ليسبون ( پرتغال ) برگزار شد و CAF ( كنفدراسيون فوتبال آفريقا ) شكل گرفت. هنوز بسياري از آفريقايي‌ها درآرزوي استقلال از امپراتوري فرانسه بودند و تا زمان استقلال بازيكنان نتيجه آن حق بازي از هيچ كشوري به جز فرانسه را نداشتند.
1957 ( سودان )
كنفدراسيون فوتبال آفريقا به محض تأسيس، طرح اوليه مسابقات قاره‌اي را آماده كرد. تا جايي كه در فوريه 1957 نخستين دوره بازي‌ها در خارطوم ( سودان ) برگزار شد! به اين ترتيب آفريقا ميزبان آمريكاي جنوبي وآسيا، مسابقات قاره‌اي خود را قبل از اروپا آغاز كرد. در حالي كه هر سه منطقه پيشرو در برگزاري جام ملت‌ها، بسيار وسيع‌تر از قاره سبز بودند. اولين دوره بازي‌ها مرحله مقدماتي نداشت و تنها چهار كشور بنيانگذار CAF ( سودان،‌ مصر،  اتيوپي و آفريقاي جنوبي ) آمادگي خود را براي شركت در بازي‌ها اعلام كردند. در ابتدا قرار بود كه مسابقات به صورت حذفي برگزار شود. چيزي مثل مرحله نيمه‌نهايي رقابت‌هاي كنوني. امازماني كه آفريقاي جنوبي سياست آپارتايد را در انتخاب تيم ملي خود نيز اعمال كرد و حاضر به استفاده از سياه‌پوشان در تيم خود نشد، از بازي‌ها كنارگذاشته شد تا اتيوپي بدون مسابقه راهي فينال بازي‌ها شود. تیم ملی مصر نيز سودان ميزبان را شكست داد تا سودان با يك شكست به عنوان سوم قاره سياه دست يافته و مصر برد (4ـ0) در ديدار نهايي نخستين قهرمان باز‌يها لقب گيرد. اولين جام ملت‌هاي آفريقا با دو مسابقه خاتمه يافت! «الديبا» بازيكن 4 گله مصر در فينال نيز آقاي گل پنج گله رقابتها لقب گرفت
1959 ( مصر )
شهر قاهره ميزبان دومين دوره جام ملت هاي آفريقا لقب گرفت. مسابقات به صورت دوره‌اي برگزار شد و برد سودان و مصر در برابر اتيوپي، ديدار دو برنده را به يك فينال واقعي تبديل كرد. ديداري كه با برتري (2ـ1) فراعنه مصر خاتمه يافت و اين كشور براي دومين بار فاتح مسابقات شد.
1962 ( اتيوپي )
با توجه به قانون چرخشي ميزباني كه در اين رقابت‌ها اعمال مي‌شد، ميزباني سومين دوره جام ملت های آفریقا به شهر آديس‌آبا‌با ( اتيوپي ) رسيد تا سومين مؤسس   CAF نيز شانس ميزباني را دارا باشد. تيم ميزبان به همراه مدافع عنوان قهرماني مستقيماً راهي دور پاياني شد و از 7 كشوري كه خواهان شركت در بازي‌ها بودند، تونس و اوگاندا موفق شدند به مرحله ‌نهايي صعود كنند. اما از پس قدرت‌هاي آن روز آفريقا بر نيامدند و ناچار شدند ديدار رده‌بندي را در برابر هم برگزار كنند. مسابقه‌اي كه با سه گل به سود تونس خاتمه يافت مصر نيز با پيروزي بر اوگاندا آماده فتح جام شد. پيشاپيش مقرر شده بود كه از قانون جام‌ژول‌ريمه در رقابت‌ها پيروي شود و تيمي كه در قهرماني هت‌تريك كند، براي هميشه فاتح جام شود. اما اتيوپي در وقت اضافي(4ـ2) پيروز شد و دست مصر از بردن جام كوتاه ماند! در اين مسابقات 18 گل به ثمر رسيد و ميانگين 5/4 گل در هر بازي به جاي ماند.
1963 ( غنا )
غنا در دهه 60 ميلادي قرار بود كه به اوج شكوفايي اقتصادي برسد كه البته هيچ‌گاه نرسيد! اما فوتبال غنا به لطف ميزباني در بازيها تجربه شركت در جام ملت های آفریقا را به دست آورد. رقابت‌ها از 22 نوامبر 1963 و با تساوي (1ـ1) ميزبان مقابل تونس آغاز شد. غنايي‌ها بين دو مسابقه خود چهار روز فاصله انداختند تا بتوانند اتيوپي را (2ـ0) شكست دهند ودر روز 28 نوامبر مسابقه اتيوپي فرا رسيد. مسابقه‌اي با شش گل و تونس با شكست (2ـ4) از تورنمنت كنار رفت. در گروه دوم نيز سودان و جمهوري متحده عربي (2ـ2) مساوي كردند. اما سودان 4 گل به نيجريه زد و جمهوري متحده با نتيجه (6ـ3) اين تيم را شكست داد تا تفاضل گل، تعيين كننده تيم فيناليست باشد. جمهوري متحده عربي در روز سي‌نوامبر 3 گل به اتيوپي زد و سوم شد. اما فينال در ماه دسامبر برگزار شد و غنا با زدن سه گل به سودان اولين قهرماني خود را جشن‌ گرفت. ثبت 33 گل در 8 مسابقه ميانگين 12/4 گل براي هر ديدار را به جاي گذاشت و « حسن‌المشازلي » از جمهوري متحده عربي به لطف چهار گلي كه به نيجريه زد،‌با 6 گل برترين گلزن مسابقات لقب گرفت.
1965 ( تونس )
يك بار ديگر رقابت‌هاي نهايي در دو گروه سه تيمي برگزار شد. تيم جمهوري متحده عربي با وجود راه يافتن به مرحله نيمه نهايي، به دليل اختلافات سياسي با تونس از بازي كنار كشيد. سودان به جاي اين كشور دعوت شد اما سودان هم حاضر به حضور يافتن در تورنمنت نشد و سرانجام نوبت به دعوت از كنگوكينشازا رسيد تا مشكلات حل شود. غنا مدافع عنوان قهرماني تنها دو بازيكن از تيم قهرمان سال 1963 را به همراه داشت اما پيروزي (5ـ2) اين تيم در برابر كنگو و برد (4ـ1) در برابر زامبيا نشان از افزايش اقتدار اين تيم مي‌داد. اما در گروه اول اتفاق بي‌سابقه‌اي رخ داد. تونس و سنگال به تساوي (0ـ0)  دست يافتند اما تونس (4ـ0) اتيوپي را شكست داد و سنگال در برابر اين تيم (5ـ1) پيروز شد. در آن روزها هنوز خبري از قانون گل زده بيشتر نبود و به اين ترتيب همه چيز  به پرتاب سكه كشيده شد و به اين ترتيب تونس به فينال رسيد! سنگال در روز 21 نوامبر با يك گل از ساحل عاج شكست خورد و چهارم شد و در همان روز غنا در وقت اضافي (3ـ2) تونس را شكست داد و از عنوان خود  دفاع كرد. در اين بازي‌ها در 8 مسابقه 31 گل از خط دروازه‌ها عبور كرد.  

ثبت نظر درباره «جام ملت های آفریقا ؛ تمامی قهرمانان ادوار گذشته ( بخش اول )»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید