اختلاف نظر روسیه و آمریکا بر سر ایران و ونزوئلا

اختلاف نظر روسیه و آمریکا بر سر ایران و ونزوئلا
اختلاف نظر روسیه و آمریکا بر سر ایران و ونزوئلا - Disagreement between Russia and US over Iran and Venezuela اختلاف نظر روسیه و آمریکا بر سر ایران و ونزوئلا - Disagreement between Russia and US over Iran and Venezuela

به نقل از خبرگزاری روسی تاس، «سرگئی ریابکوف» معاون سیاسی وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه پس از دیدار با همتای آمریکایی خود «دیوید هیل» در هلسینکی فنلاند اعلام کرد که دو کشور در خصوص ایران و ونزوئلا شدیداً با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

ریابکوف پس از این نشست دوجانبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: «ما در مورد سوریه، خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره، مسئله افغانستان و مبارزه با تروریسم تعاملاتی با یکدیگر داریم و این تعاملات در بسیاری از موارد شامل لایه‌ها و اجزایی می‌شود. با این حال، ما در برخی حوزه‌ها به اختلاف نظر شدیدی برخورده‌ایم و در نشست امروز نیز شدت اختلافات ما در این حوزه‌ها بار دیگر مشخص شد.»

وی افزود: «یکی از حوزه‌های مورد اختلاف طرفین، ایران و همه موارد مربوط به این کشور و منطقه [خلیج فارس] است. مسئله دیگر ونزوئلاست که من و آقای هیل به‌شدت در مورد آن مجادله کردیم. اتهام‌زنی مداوم واشنگتن مبنی بر دخالت  روسیه در امور داخلی آمریکا نیز همچنان یکی دیگر از موارد اختلاف دو کشور است که ما هنوز نتوانسته‌ایم در خصوص آن به توافق برسیم.»

پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه ایران، مقامات مسکو بارها از آمریکا بابت این تصمیم انتقاد کرده‌اند. اخیراً پس از کاهش برخی تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام (مشخصاً در خصوص ذخایر اورانیوم و سطح غنی‌سازی) روسیه تأکید کرد که اقدامات آمریکا عملاً باعث اتخاذ چنین تصمیمی از سوی ایران شده است.

در مورد ونزوئلا نیز اختلافات روسیه و آمریکا پس از آن تشدید شد که آمریکا و متحدانش خوان گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت شناختند و تلاش‌های خود را برای براندازی دولت قانونی این کشور شدت بخشیدند.

ثبت نظر درباره «اختلاف نظر روسیه و آمریکا بر سر ایران و ونزوئلا»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید