آمریکا خواستار برگزاری نشست شورای حکام درباره ایران شد

آمریکا خواستار برگزاری نشست شورای حکام درباره ایران شد
آمریکا خواستار برگزاری نشست شورای حکام درباره ایران شد - The United States called for a meeting of the Board of Governors on Iran آمریکا خواستار برگزاری نشست شورای حکام درباره ایران شد - The United States called for a meeting of the Board of Governors on Iran

به گزارش آسمونی:به نقل از رویترز،‌ «جکی ولکات» نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز جمعه درخواست خود برای تشکیل نشست ویژه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌منظور بررسی تحولات اخیر در برنامه هسته‌ای ایران را به مقامات آژانس ارائه داده است.

ساعتی پس از انتشار خبر درخواست آمریکا برای تشکیل نشست ویژه شورای حکام آژانس در خصوص برنامه هسته‌ای ایران،‌ سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که این نشست روز چهارشنبه 10 جولای (19 تیر) در ساعت 14:30 به وقت محلی در وین اتریش برگزار خواهد شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از ظهر روز دوشنبه 10 تیر تأیید کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از مرز تعیین‌شده در برجام (300 کیلوگرم هگزافلوراید UF6 و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) عبور کرده است.

اکنون آمریکا در حالی به‌منظور جوسازی علیه ایران خواستار برگزاری نشست ویژه شورای حکام برای بررسی اقدامات اخیر ایران شده که در واقع خود عامل اصلی این اقدامات بوده است.

دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت‌ 97 تاکنون تحریم‌های مختلفی را علیه ایران وضع کرده است؛ تحریم‌هایی که اخیراً دامنه آنها حتی به همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز سایر کشورها با ایران نیز کشیده شده است.

با توجه به اینکه حتی پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف‌های دیگر این توافق اقدام عملی ملموسی برای مقابله با تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه ایران و حمایت از حقوق مشروع ایران در چهارچوب برجام صورت ندادند، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت‌ در بیانیه‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح‌شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

ایران در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای صادر شد، به طرف‌های دیگر برجام 60 روز فرصت داد برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی اقدام کنند.

با انتشار خبر عبور ذخایر اورانیوم ایران از مرز تعیین‌شده در برجام، مقامات تروئیکای اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) و اتحادیه اروپا با نادیده گرفتن کوتاهی خود در اجرای تعهداتشان در قبال ایران طبق مفاد برجام، ایران را به تضعیف این توافق چندجانبه متهم کردند.

ایران در واکنش به اظهارات طلبکارانه اروپایی‌ها در مورد برجام تأکید کرده است که دیگر نمی‌خواهد، نمی‌تواند و نباید به‌صورت یکجانبه برجام را اجرا کند و تا زمانی که طرف‌های دیگر برجام تعهدات خود را به‌طور کامل اجرا نکنند، ایران نیز به کاهش مرحله به مرحله تعهداتش ادامه خواهد داد.

ثبت نظر درباره «آمریکا خواستار برگزاری نشست شورای حکام درباره ایران شد»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید