بقایایی از شهر تاریخی کهنه گوراب گیلان شناسایی شد

بقایایی از شهر تاریخی کهنه گوراب گیلان شناسایی شد
بقایایی از شهر تاریخی کهنه گوراب گیلان شناسایی شد - The remnants of the ancient city of Gurab Gilan were identified بقایایی از شهر تاریخی کهنه گوراب گیلان شناسایی شد - The remnants of the ancient city of Gurab Gilan were identified

به گزارش آسمونی:به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، شهرود امیر انتخابی، اظهار کرد: گمانه‌زنی باستان شناسی در منطقه با مجوز پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به شناسایی شهر گمشده کهنه گوراب شد.

امیر انتخابی افزود: در متون دوران اسلامی از جمله سید ظهیرالدین مرعشی از منطقه کهنه گوراب به عنوان بخشی از شهر تاریخی تمیجان، در زمان حکومت منطقه‌ای آل کیا یاد شده است.

وی ادامه داد: سیاحان زیادی از جمله رابینو و خودزکوکه در دوره قاجار از گیلان بازدید کردند به اهمیت این شهر اشاره داشتند.

انتخابی با اشاره به اینکه هئیت باستان‌شناسی مشغول به کار در این محوطه بر این باورند که به احتمال زیاد این محوطه قابل تطبیق با کهنه گوراب ذکر شده در متون تاریخی است، گفت: این محوطه، بسیار گسترده با مساحتی بیش از 50 هکتار که بخشی از آن در زیر خانه‌های روستاهای کهنه گوراب، لگموج، شکرپس، پیش بیجار و استادکلایه قرار دارد و بخش دیگر آن نیز امروزه به دلیل وجود زمین‌های کشت برنج تخریب شده است.

این مقام مسئول اظهار کرد: تاکنون بیش از 15 گمانه برای آشکار شدن حریم این محوطه باستانی زده شده که همچنان به دلیل گستردگی محوطه، کار ادامه دارد و بر اساس اطلاعات به دست آمده از بررسی سطحی و گمانه‌های حاصل از فعالیت هئیت باستان‌شناسی کهنه گوراب، شواهد استقراری از دوران اوایل اسلامی قابل شناسایی است.

انتخابی ادامه داد: این محوطه یکی از شاخص‌ترین محوطه‌های اسلامی شرق گیلان است؛ وجود بقعه‌های مربوط به خاندان آل کیا، قبرستان‌ها، حمام‌ها، خانه‌ها و درختان قدیمی در اطراف این محوطه همگی حاکی از اهمیت این محوطه است.

وی گفت: امید است با تداوم این پژوهش‌ها در فصول آینده نقاط تاریک این دوران آشکار شود. کهنه گوراب تحت عنوان محوطه لگموج A و B در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ثبت نظر درباره «بقایایی از شهر تاریخی کهنه گوراب گیلان شناسایی شد»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید