کلاس صخره نوردی در تهران

کلاس صخره نوردی در تهران

سنگ‌نوردی یا صخره‌نوردی نوعی فعالیت است که فرد با استفاده از طناب و ابزار فنی مخصوص به بالا و پایین رفتن یا حرکت افقی بر روی صخره‌های طبیعی یا دیواره‌های سالنی می‌پردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با کلاس های صخره نوردی در تهران این بخش آسمونی را مطالعه نمایید چرا که اطلاعات مفیدی در همین مورد تهیه کرده ایم.

کلاس صخره نوردی در تهران کلاس صخره نوردی در تهران

کلاس صخره نوردی در تهران

رشته‌های سنگ‌نوردی

دیواره‌نوردی

به نوعی از ورزش سنگنوردی (یا صخره‌نوردی) گفته می‌شود که در آن صعود بیش از یک طول طناب (یک طول طناب معمولاً 50 متر است) است. دیواره‌نوردی خود دارای انواع متفاوتی از قبیل صعود مصنوعی و صعود طبیعی (یا کلاسیک) است. این سبک‌ها از لحاظ نوع حمایت‌های میانی و میزان اتکای صعودکننده به ابزارها یا توان بدنی خود از هم متمایزند. پارک ملی یوسیمیتی یکی از مشهورترین مکان‌های دیواره‌نوردی می‌باشد.

سنگ‌نوردی اسپورت

سنگ‌نوردی اسپورت صعودهای کوتاه (میانگین 25 متر) با حمایت طناب از زمین، که صعودکننده تنها به توان بدنی خود متکی می‌باشد.

بولدرینگ(Bouldering)

طبیعت: صعود مسیرهای بسیار کوتاه (تا 15 حرکت) بروی تخته سنگ‌های کوتاه که لازمه ان استفاده از تکنیک و مهارت است. در بولدرینگ حمایت با طناب انجام نمی‌شود و در عوض از تشک‌های مخصوص به نام بولدرینگ پد (bouldering pad) استفاده می‌شود.

سالن: همانند بولدرینگ در طبیعت، فرد مسیرهای کوتاه و مهارتی را روی دیواره صعود می‌کند،حد مجاز ارتفاع صعود بولدرینگ سالن معمولاً در حدی است که پایین تر قسمت بدن نباید بیشتر از چهار متر از زمین فاصله بگیرد. حمایت با طناب انجام نمی‌شود و صعود کننده روی تشک می‌افتد. در رقابت‌های بولدرینگ، بر خلاف سرطناب، فرد می‌تواند بیشتر از یک تلاش روی مسیر داشته باشد. امتیاز فرد با تعداد مسیرهای کامل شده و تعداد تلاش‌های لازم مشخص می‌شود.

سنگ نوردی سالنی

سنگ نوردی سالنی (که نام رسمی آن صعودهای ورزشی است) در ابتدا تلاشی برای شبیه‌سازی سنگ نوردی اسپورت در طبیعت بود که به تدریج به رشتهٔ ورزشی مستقلی تبدیل شد. دیواره‌های سنگ نوردی سالنی از جنس فایبر گلاس یا چوب هستند. گیره‌های مصنوعی به وسیلهٔ پیچ و مهره روی این دیواره‌ها نصب می‌شوند. این رشته در حال حاضر تحت نظر فدراسیون جهانی صعودهای ورزشی به نام IFSC فعالیت می‌کند.

سرطناب

سرطناب یا «سختی مسیر» عمده‌ترین رشتهٔ سنگ نوردی سالنی است. در این رشته فرد مسیری روی دیواره بلند را صعود می‌کند و در حین صعود، طناب متصل به هارنس (صندلی صعود) را یک به یک در حمایت‌های میانی (اسلینگ) می‌اندازد. امتیاز فرد با تعداد گیره‌هایی که گرفته‌است مشخص می‌شود.

سرعت

در رشتهٔ سرعت، فرد مسیر سرعت استاندارد تعیین شده توسط فدراسیون جهانی صعودهای ورزشی IFSC را روی دیوارهٔ 15 متری با حمایت از بالا به سرعت صعود می‌کند. رکورد جهانی در قسمت مردان در حال حاضر در اختیار رضا علی‌پور شنازندی فرد سنگنورد ایرانی، اهل قزوین با ثبت زمان 5 ثانیه و 48 صدم ثانیه می‌باشد.

کلاس صخره نوردی در تهران کلاس صخره نوردی در تهران

کلاس صخره نوردی در تهران

باشگاه سنگنوردي سعيد طاهري (ديهيم)

آدرس : تهران – ميدان رسالت – خيايان شهيد مدني شمالي – باشگاه رسالت (ديهيم سابق)

شماره تماس : 02177812022

باشگاه ققنوس تهران

آدرس : تهران – خیابان دلاوران – خیابان سراج – بعد از پمپ بنزین – جنب کوچه ثقفی – مجموعه ورزشی شهدای اوقاف

شماره تماس : 09122461092

دانشگاه امام علي (ع)

آدرس : تهران – خیابان حضرت امام خمینی (ره) نرسیده به میدان حر دانشگاه افسری امام علی

شماره تماس : 02166955041-66955042-66955043

سالن سنگ نوردي زنده ياد داوودي

آدرس : تهران – خیابان مفتح جنوبی – پایین تر از میدان هفت تیر – مجموعه ورزشی شیرودی

شماره تماس : 02188839928

دانشگاه تربيت مدرس

آدرس : تهران – ديواره سنگ نوردي تربيت مدرس يکي از ديواره هاي فعال براي آموزش، تمرين و انجام مسابقات سنگ نوردي و صخره نوردي تهران به شمار مي رود.

شماره تماس : 02182880

ثبت نظر درباره «کلاس صخره نوردی در تهران»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید