عدم تخصیص مجدد ارز 4200 تومانی به کالاهای حذف شده

عدم تخصیص مجدد ارز 4200 تومانی به کالاهای حذف شده
عدم تخصیص مجدد ارز 4200 تومانی به کالاهای حذف شده - No reassignment of the 4200 tomans currency to the goods removed عدم تخصیص مجدد ارز 4200 تومانی به کالاهای حذف شده - No reassignment of the 4200 tomans currency to the goods removed

به گزارش آسمونی:با وجود این‌که دولت برنامه خود را اصلاح روند اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی و حذف آن با راهکارهای جایگزین قرار داده بود، در نهایت به این نتیجه رسید که سیاست قبلی را ادامه داده و کالاهای اساسی را با ارز 4200 تومانی وارد کنند. این در حالی است که در چند ماه اخیر و قبل از تصمیم‌گیری نهایی برخی کالاهای اساسی از جمله گوشت از دریافت ارز با نرخ ترجیحی کنار گذاشته شده و با ارز نیمایی که حدود 10 هزار تومان قیمت دارد خارج می‌شدند.

اما این‌که با ادامه‌ی روند پرداخت ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی تکلیف کالاهای حذف شده چه خواهد شد، موضوعی است که رحمانی - وزیر صنعت، معدن و تجارت - در پاسخ به این سوال در این باره اینگونه توضیح داد که اختصاص ارز با نرخ 4200 تومانی در حالی ادامه خواهد داشت که فقط به کالاهای اساسی موجودی که همچنان این ارز را دریافت می‌کردند، پرداخت می‌شود و قاعدتاً کالاهایی که ارز آن‌ها حذف شده و نیمایی وارد می‌شود با همان روند ادامه خواهد داشت.

وی درباره این‌که اکنون گوشت به عنوان یکی از کالاهای اساسی ارز نیمایی دریافت کرده و با قیمت بالایی عرضه می‌شود، آیا قرار نیست پرداخت ارز 4200 تومانی به آن تجدیدنظر شود نیز گفت که گوشت از اواخر سال گذشته دیگر ارز 4200 تومانی دریافت نمی‌کند و با ارز نیمایی وارد می‌شود که برای مدتی افزایش قیمت داشت اما در ادامه جلوی رشد قیمت آن گرفته شده و تا حدی کاهشی بوده است. این در حالی است که اکنون گوشت با تعرفه صفر وارد می‌شود و پیش‌بینی وزارت جهاد کشاورزی این است که اگر واردات با تعرفه صفر و به وفور باشد به طور حتم قیمت‌ها پایین خواهد آمد.

او در پاسخ به این‌که آیا فکر نمی‌کنید واردات گوشت نسبت به ورق سیگار که اکنون با دلار 4200 تومانی وارد می‌شود ارجح باشد، اینگونه توضیح داد که تولید گوشت قرمز در کشور بسیار زیاد است و تقریباً نیازی به بازار ندارد؛ در عین حال که با بارندگی‌هایی که سال جاری داشتیم به طور حتم تولید افزایش خواهد داشت.

وزیر در جریان توقف ترخیص خودرو نیست

اما در حالی امروز وزیر اقتصاد از توقف ترخیص خودروهای وارداتی سخن گفت که پرسش ماجرای این موضوع از وزیر صنعت، معدن و تجارت با این پاسخ به ایسنا همراه بود که وی اطلاعی از این موضوع نداشته و در جریان آن قرار ندارد.

ثبت نظر درباره «عدم تخصیص مجدد ارز 4200 تومانی به کالاهای حذف شده»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید