23 ژوئن ، روز جهانی زنان مهندس

23 ژوئن ، روز جهانی زنان مهندس
23 ژوئن ، روز جهانی زنان مهندس - International Women Engineer's Day - آسمونی 23 ژوئن ، روز جهانی زنان مهندس - International Women Engineer's Day - آسمونی

در ایران هم دختران بسیاری وارد رشته‌های مهندسی می‌شوند و البته گهگاه با موانع زیادی در بازار کار روبرو می‌شوند. در این مطلب به وضعیت زنان مهندس در ایران پرداخته‌ایم.

از ابتدای هستی داستانی وجود دارد که در آن گفته می‌شود مردان برای برتری نسبت به زنان از غارها بیرون آمده و مشاغل را ساختند و از آن زمان زن که جنس اول به حساب می‌آمد و به کارهای مهمی چون رسیدگی به امور غار و تهیه غذا می‌پرداخت، رفته رفته نقش مهمش کمرنگ و کمرنگ‌تر شد و مردان توانستند او را به جنس دوم تبدیل کنند.

اما امروزه شرایط تغییر کرده است. زنان هم می‌توانند در صورت تمایل پا به پای مردان در رشته‌های به اصطلاح مردانه که در امور مهندسی بیشتر شاهد آن هستیم همراه شوند و مشغول به کار شوند. البته در این بین موانع بسیار ممکن است زنان را از رسیدن به هدف غایی خود باز دارد. روز جهانی زنان مهندس در واقع به این مناسبت در تقویم تاریخ ثبت شده که باور غلط مردانه و زنانه بودن مشاغل از بین برود.

پورتال آسمونی : اولین بار در سال 2014 میلادی انجمن زنان مهندس در نود و پنجمین سالگرد تاسیس این انجمن پیشنهاد ایجاد این روز را در تقویم ارائه کرد. پس از آن استقبال جهانی بسیاری نسبت به این روز شد و در نهایت یونسکو در سال 2016 میلادی از این روز حمایت کرد. در سال 2017 میلادی این روز به عنوان روزی جهانی در سرتاسر جهان گرامی داشته شد.

ثبت نظر درباره «23 ژوئن ، روز جهانی زنان مهندس»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید