بیوگرافی دیوید اگیلوی ، پدر تبلیغات جهان

بیوگرافی دیوید اگیلوی ، پدر تبلیغات جهان

دیوید مکنزی اگیلوی در 23 ژوئن 1911 در بریتانیا متولد شد و در 21 ژوئیه 1999 درگذشت. برای آشنایی با دیوید اگیلوی این بخش آسمونی را مطالعه نمایید چرا که بیوگرافی دیوید اگیلوی ، پدر تبلیغات جهان را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

بیوگرافی دیوید اگیلوی ، پدر تبلیغات جهان بیوگرافی دیوید اگیلوی ، پدر تبلیغات جهان

بیوگرافی دیوید اگیلوی ، پدر تبلیغات جهان

آسمونی : او در کنار بزرگانی مانند دکتر گالوپ (بنیانگذار موسسه گالوپ)، ریموند رابیکم و استنلی رزور از پیشگامان تبلیغات مدرن به شمار می رود. او در ابتدا برای موسسه گالوپ کار می کرده و در ادامه تصمیم می گیرد، شرکت تبلیغاتی خود را بنیانگذاری کند.

شرح دوران کاری دیوید اگیلوی

دیوید مکنزی اگیلوی (به انگلیسی: David Mackenzie Ogilvy) در 23 ژوئن 1911 در بریتانیا متولد شد و در 21 ژوئیه 1999 درگذشت. او یک مدیر تبلیغاتی برجسته بود؛ تا جایی که به وی لقب پدر تبلیغات داده شد. در سال 1962 مجله تایم او را جادوگر تبلیغات معرفی نمود. او تحصیلات خود را در کالج فتس در ادینبرگ شروع نمود و پس از آن به دانشگاه آکسفورد رفت ولی هیچ‌گاه تحصیلات خود را به اتمام نرسانید. پس از رها کردن آکسفورد به پاریس رفت و در آشپزخانه هتل مجستیک مشغول به کار شد. فشار و خستگی باعث شد به انگلستان برگردد و به فروش اجاق گاز، آن هم به صورت خانه به خانه بپردازد. در سال 1935 یک راهنما برای فروش اجاق گاز تهیه نمود که بعدها مجله معتبر فورچون آن را برترین راهنمای فروش تاریخ معرفی نمود.

کار دیوید اگیلوی در موسسه گالوپ

در سال 1938 اگیلوی به ایالات متحده مهاجرت نمود؛ و در شهر نیوجرسی با مؤسسه جرج گالاپ (بنیانگذار موسسه گالوپ) آشنا شد و در آنجا مشغول به کار شد. اگیلوی در بخش‌هایی از زندگینامه خود به تأثیر بسیار زیاد گالاپ در نحوه نگرش خود اشاره کرده‌است. دیوید اگیلوی در دوران جنگ جهانی دوم در سفارت انگلستان واقع در واشینگتن به عنوان جاسوس فعالیت داشت.

تاسیس شرکت تبلیغاتی دیوید اگیلوی

در سال 1948 به همراه ماثر پایه‌گذار شرکت تبلیغاتی شد که امروزه به عنوان شناخته شده‌ترین آژانس تبلیغات به حساب می‌آید. وی در بخش‌هایی از نامه‌ای که برای یکی از شرکای خود فرستاده در توصیف خود، چنین می نویسد:

شخصی هست که

  • 38 سال سن دارد، دانشگاه خود را رها کرده و اکنون به دنبال شغل است.
  • وی پیشتر آشپز، فروشنده، دیپلمات و کشاورز بوده‌است.
  • او هیچ چیزی از بازاریابی نمی‌داند و تاکنون هیچ شعار تبلیغاتی ننوشته است.
  • در سن 38 سالگی ادعا می‌کند که به تبلیغات علاقه‌مند است و حاضر است برای این کار 5000 دلار دستمزد بگیرد.

همچنین اگیلوی در این نامه که 33 سال بعد به یکی از شرکای آمریکایی خود فرستاده بود اشاره نموده است که شک ندارم هیچ آژانس آمریکایی او را استخدام نمی‌کند. با این حال سه سال بعد وی به مشهورترین تبلیغاتچی در دنیا تبدیل شده و دهمین آژانس بزرگ جهان را پایه‌گذاری نمود.

بیوگرافی دیوید اگیلوی ، پدر تبلیغات جهان بیوگرافی دیوید اگیلوی ، پدر تبلیغات جهان

ساختن امپراتوری تبلیغات

در 20 سال اول آژانس، اگیلوی کارهای برادران لورر، جنرال فود و آمریکن اکسپرس را عهده‌دار بود. در کتاب بیوگرافی خود اشاره می‌کند که شک دارم کسی بتواند در این بازه زمانی کوتاه به این درجه از شهرت و موفقیت در عرصه تبلیغات برسد. در سال 1965 اگیلوی به ادغام آژانس خود با ماثر و کروثر اقدام نمود تا شرکتی چند ملیتی را بنیان‌گذاری کرده و به اولین آژانس تبلیغاتی دنیا تبدیل شدند.

پایان عصر اگیلوی

در سال 1973 اگیلوی از پست مدیرعاملی بازنشسته شد و به توفو در فرانسه نقل مکان کرد. مکاتبات وی روز به روز با شرکت ادامه داشت تا اینکه در اوایل 1980 به عنوان مدیر عامل شرکت اگیلوی و ماثر در هندوستان دوباره مشغول به کار شد. همچنین وی به عنوان مدیر عامل در شعبه آلمان فعالیت داشت و دائماً بین فرانکفورت و توفو دررفت‌وآمد بود. در سال 1989 گروه شرکت‌های اگیلوی توسط شرکت WPP که در حوزه بازاریابی و ارتباطات مشغول بود خریداری شد.

در سن 75 سالگی روزنامه‌نگاری از اگیلوی پرسید: «آیا چیزی هست که هنوز بهش نرسیده باشی؟ چیزی هست که در آرزوی آن باشی؟» دیوید اگیلوی پاسخ داد: «شوالیه بودن و داشتن خانواده‌ای پرجمعیت و بزرگ با ده بچه!» اگیلوی تنها یک فرزند به نام دیوید فارفیلد اگیلوی دارد که حاصل ازدواج اول وی می‌باشد. اگیلوی در طول حیات خود دو بار ازدواج نمود. وی یکبار در سال 1977 به عنوان چهره برتر تبلیغات در ایالات متحده انتخاب شد. همچنین در سال 1990 جایزه هنر و حرف را در فرانسه دریافت نمود. اگیلوی به عنوان چهره مشهور در تبلیغات باقی ماند و در کنار اسطوره‌هایی چون لئوبرنت، ویلیام برنباخ، تد بیتس و … برای همیشه جاودانه شد.

ایده اصلی اگیلوی در تبلیغات، تاکید بر ساختن تبلیغی بود که بتواند فروش را افزایش دهد. این عقیده بعدا از طرف بعضی آژانس های تبلیغاتی مانند اد ویک (AD Week) رد شد. آنها اعتقاد داشتند تبلیغاتی که فقط به قصد فروش باشد، خسته کننده و اعصاب خردکن می شود. در مقابل تبلیغات خلاق معرفی شد که جنبه های اغراق و شوخ طبعی و ابعاد احساسی بیشتری دارد.

تالیفات

تاکنون بیش از 4 جلد کتاب از دیوید اگیلوی به چاپ رسیده‌است؛ که پر فروش‌ترین و اولین کتابی که از وی به چاپ رسیده به نام «اعتراف‌های یک تبلیغاتچی» می‌باشد که تا پایان سال 2008 میلادی در سرتاسر دنیا بیش از یک میلیون نسخه به فروش رسیده‌است. همچنین رازهای تبلیغات، بیوگرافی از دیگر کتاب‌هایی است که از اگیلوی به چاپ رسیده‌است.

کتاب اعترافات یک تبلیغاتچی در سال 1962 منتشر شد و پس از مدت زمانی کوتاه به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در حوزه تبلیغات شناخته شد. این کتاب تاکنون به 14 زبان دنیا ترجمه شده و توانسته در سرتاسر دنیا به فروش میلیونی دست یابد. همچنین این کتاب به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌است.

ثبت نظر درباره «بیوگرافی دیوید اگیلوی ، پدر تبلیغات جهان»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید